Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak pan Varoufakis sypal v Bruselu perly.

Když řecký ministr financí nabídl Bruselu splácení řeckého dluhu v závislosti na investicích a růstu ekonomie Řecka, byl tento návrh ze strany EU rozhodně odmítnut.

Mluvčí komise pro finance a hospodářství EU komentoval jednání ve smyslu, že pan Varoufakis je profesor a jeho dlouhé přednášky o Keynesinanismu a neokeynesianismu jsou nesrozumitelné a že se jedná o řešení praktických a ne teoretických problémů. Jinak řečeno, ti pánové nerozuměli o čem je řeč. Pan Varoufakis se musel cítit asi tak, jak můj profesor češtiny za mých mladých let. S oblibou nám recitoval verše českých básníků, což u nás vyvolalo očividný nezájem. Vždy to skončilo bouchnutím pěstí do stolu a zvoláním „Sypat sviním perly“, či „Jak nemůže vepř pohlédnout ke hvězdám, tak vy nemůžete vychutnat krásu těchto veršů“. Jenže tehdy jsme byli v pubertě , zajímaly nás holky, pivo , big beat, a my měli z toho srandu.

Ale nyní se jedná o hospodářsky ztroskotanou loď Řecko s katastrofálními sociálními důsledky. Tupé prosazování úsporných opatření ze strany EU je zcela očividně kontraproduktivní. To ukazuje nejen Řecko samotné ale i hospodářská situace celého jihu EU. Jestliže je Řecká ekonomika sražena až na úroveň směny zboží za zboží a navíc nucena prodat soukromým investorům vše, co může státu přinést zisky, pak bude tato země transformována na pracovní agenturu, pronajímající vlastní občany zahraničnímu kapitálu. Masová emigrace vzdělaného obyvatelstva také nedává předpoklad přílivu zahraničního kapitálu do země.

Jeho myšlenka cílených investic do hospodářství za účelem pozvednutí jeho hospodářské a sociální úrovně není vůbec nová. Tyto snahy lze nalézt již během 18. století jako základní produkt osvícenství. Ve střední Evropě to byl Bedřich Veliký, stejně tak i Habsburkové.
Jejich cílená investiční politika postavila střední Evropu na její průmyslový základ, který se dále vyvíjel až do dnešní doby. Již na počátku 18.století, daleko před A. Smithem měly vlády osvícenského charakteru velmi konkrétní představy jak pozvednout blahobyt národů.
Velmi podrobný pohled do struktury investic Pruska lze nalézt v knize svobodného pána von Harzberg z r. 1876 (1). „Základem stability a bohatství národa spočívá ve výkonném zemědělství, lidnatosti, národním průmyslu, obchodní bilanci, přednostech, které vedou ke stabilitě vlády.“(str.4).
Dále autor pokračuje:“ Opravdová síla národa spočívá v jeho přiměřené lidnatosti, v lidu, který je veden moudrou vládou, cítí se být bezpečným, je schopen zajistit vlastní obživu, a může dosáhnout co nejvyšší úroveň blahobytu.“
Jaký důraz kladla vláda Bedřicha Velikého na rozvoj průmyslu ukazuje následující citát: „Některá odvětví již dosáhla vysoké dokonalosti, jako jsou výroba sukna, plátna, hedvábí a porcelánu, jiné jsou ještě prostřední kvality, ale postupně dosáhnou vysoké dokonalosti, pokud jim bude nadále zachována pozornost a péče, které se jí dostává díky tak ochotné vlády. Již dnes jsou všechny pruské státy zásobovány z vlastní výroby“.(str 17)
Celkový objem výroby v r 1785 dosáhl 30 250 000 říšských tolarů, přičemž v průmyslové výrobě bylo tehdy zaměstnáno 165 000 lidí. Autor uvádí že Prusko mělo již tehdy velmi vysoký obrat v zahraničním obchodě. A to v celé Evropě, Ameriku, Indii a Čínu nevyjímaje.
V závěru autor uvádí přehled výdajů a darů panovníka za rok 1785:
Celkově se jedná o rozsáhlé investice jak do infrastruktury, zdravotnictví, sociální podpory, tak i přímé investice do výroby.
Zde výtah:
sociální výdaje:
Nemocnice Charité (existuje dodnes) 230 000 tolarů
Palivo pro chudé                                    20 000
Zřízení krámů a příbytků
pro 650 chudých vč. Škol                     122 000
Osivo v důsledku. Neúrody:                   19 000
Školy a nemocnice                                 35 500
Výrobní investice:
Zúrodnění půdy                                    200 000
Morušové plantáže a pěstírny
bource morušového:                               22 000
Drobné podnikání                                     9 021
Investice do manufaktur a továren       117 200
-----------------------------------------------------------------------------
celkem                                              1 902 000
mimo to ještě mimořádné dotace ve výši 1 901 700.
odstranění povodňových škod                 1 000 000

O štědré podpoře soukromých podnikatelských záměrů svědčí dochovaná dispozice Bedřicha Velikého na okraji žádosti francouzského výrobce punčoch, který již vlastnil 9 stavů a požadoval příspěvek 2000 tolarů:
„Musí písemně doložit,co mu již bylo slíbeno. Devět stavů je klukovina, jestli chce pořídit více, lze mu dát zálohu, ale musí se vědět, jestli je to slušný podnikatel, nebo nenasytný gauner“( str. 39)(2)

Vysoké sumy, které vynakládal na podporu hospodářského rozvoje čerpal převážně z daňových výnosů. Protože byly finanční prostředky vynakládány ve prospěch středních a chudých vrstev obyvatelstva, reformoval daňový systém tak, že bohaté vrstvy obyvatelstva byly více zatíženy:

Matschoss Friedrich der Große als Beförderer des Gewerbefließes „V prvé řadě ho zaměstnávaly také sociální úvahy: chtěl bohaté více zatížit, aby odlehčil chudým“(str18)(4)

Z uvedeného vyplývá, že se jednalo o dlouhodobé, cíleně řízené hospodářství v kombinaci se soukromým kapitálem, kdy vláda cíleně investovala do odvětví s cílem dosažení harmonického rozvoje hospodářství jako celku.

Je všeobecně známo, že stejně si počínala Marie Terezie a později její syn Josef II. Zejména díky promyšlené investiční politice Františka Lotrinského, manžela Marie Terezie došlo k prudkému průmyslovému rozmachu Habsburské monarchie. Jak intenzivně se Habsburkové snažili o hospodářský vzestup se nalézt v knize
Karel Příbram Geschichte der Österreichischen Gewerbepolitik von 1740-1860.(3)
„ Stejně jak se zdá, se také císař František, Bedřichem Velikým ironicky označovaný za „největšího továrníka“ pilně podílel na zakládání průmyslových podniků. (str.75)

Majitelé továren a manufaktur byli v jejich podnikatelské činnosti státem motivováni různými privilegiemi:
„Jako pravidlo platilo, že privilegia udělená továrnám neobsahovala privilegia výlučné výroby, ale zaručovala jejím majitelům vedle celních a daňových zvýhodnění také i osvobození od vojenské povinnosti včetně jejich zaměstnanců, ale především osvobození ode všech cechovních omezení a v právu zaměstnávat jakýkoliv počet dělníků“. Str(75) Podniky, které měly pro monarchii celostátní význam, a nebyly kapitálově dostatečně silné byly zestátněny. (tamtéž)

Zde malá poznámka: Privilegium výlučné výroby existuje dnes masově v rámci volného obchodu a volné soutěže ve formě patentních a autorských práv.

Závěr.

Historické zkušenosti zcela jasně ukazují, že státem řízená ekonomika, zejména promyšlená investiční politika vlád jak v nevýrobní, tak i, a to hlavně ve výrobní oblasti je vysoce efektivní a dokáže ve velmi krátkém čase pozvednout státy zemědělského charakteru na úroveň vyspělých průmyslových ekonomik. Celá střední Evropa tudíž vděčí za její dnešní charakter průmyslově vyspělých zemí vládám, které prováděly svou hospodářskou politiku v zájmu vlastních zemí. Vládám, které viděly v řízeném růstu hospodářství a zlepšování sociální úrovně hlavní státní zájem. Byla to vláda skutečně osvícených lidí, kteří ovládali kapitál ve prospěch národa na rozdíl od dnešních, neosvícených, které zanechaly vlastní zemi cizímu kapitálu a současně se snaží uměle držet sociální úroveň na co nejnižším stupni jako předpoklad stabilizace či přílivu cizího kapitálu do země.

Je nepřehlédnutelné, že vládou regulovaný soukromý kapitál tím, že investoval ve vlastní zemi, napomáhal nemalou měrou ke zvyšování blahobytu národa.
V rámci globalizované ekonomiky založené na volném pohybu kapitálu již tomu tak není. Soukromý velkokapitál tím ale ztratil oprávněnost vlastní existence.

Je zcela nepochopitelné, jestliže EU nutí řeckou vládu prodat, čili privatizovat to poslední, co může nějak ve formě zisku přispět do státního rozpočtu. Totéž platí i v případě neoliberálně orientovaných vlád jednotlivých zemí EU. Taková to politika nemůže nikdy vézt k hospodářskému a sociálnímu rozvoji země. Takové to státy zůstanou dlouhodobě chudé a hospodářsky slabé.

 

  1. Über den waren Reichtum der Staaten das Gleichgewicht des H andels und der Macht. ( O pravém bohatství států, rovnováze obchodu a moci http://books.google.de/books?id=HyY_AAAAcAAJ&pg=PP5#v=onepage&q&f=false
  2. Friedrich II. Wonach er sich zu richten hat.(Čím se má řídit) ISBN
  3. Karel Pribram Geschichte der Österreichischen Gewerbepolitik von 1740-1860 http://www.digitalis.uni-koeln.de/Pribram/pribram_index.html
  4. http://www.digitalis.uni-koeln.de/Matschossf/matschossf_index.html

 

Autor: Přemysl Kroupa | sobota 21.3.2015 8:42 | karma článku: 15,01 | přečteno: 682x
  • Další články autora

Přemysl Kroupa

Co je to target a jak jej řešit

Osvětoví pracovníci spolu s aktivisty ODS a TOP09 neúnavně poukazují na vnitřní dluh, který vyvstal za vlády komunistů spolu s jejich neefektivním hospodařením. Jestli můžeme mluvit o vnitřním dluhu, potom to je EU, jmenovitě její část sdružená do eurozóny.

16.3.2013 v 7:55 | Karma: 11,42 | Přečteno: 1054x | Diskuse| Ekonomika

Přemysl Kroupa

Za co vděčíme tržnímu hospodářství.

Tržní hospodářství liberálního typu je založeno na svobodě podnikatelského individua.To znamená volný trh, ve kterém nerušeně působí tržní mechanizmy.

9.3.2013 v 8:12 | Karma: 20,06 | Přečteno: 844x | Diskuse| Ekonomika

Přemysl Kroupa

Na konci roku spřádáme plány.

Přichází Vánoce spolu s Novým rokem, čili čas, kdy se hodnotí uplynulý rok či období a spřádají se plány do budoucna.

22.12.2012 v 7:59 | Karma: 7,04 | Přečteno: 455x | Diskuse| Společnost

Přemysl Kroupa

Zrušení zákona o veřejných pracích není řešením.

V minulém týdnu zrušil ústavní soud zákon o veřejných pracích. Usnesení vyvolalo na veřejnosti živou diskuzi. Zajisté bude zajímavé podívat se na danou problematiku z širšího hlediska.

1.12.2012 v 7:58 | Karma: 12,27 | Přečteno: 873x | Diskuse| Ostatní

Přemysl Kroupa

Jak hospodaří soukromý kapitál. Díl 2.

Jak neefektivní je státní vlastnictví ukazuje skutečnost z dějin Spojených Států.Až do konce 18. století žili na státní půdě indiáni. Protože nebylo v jejich tradici půdu zúrodnit a zemědělsky obdělávat, ležely tisíce čtverečních kilometrů úrodné půdy ladem.Teprve privatizace státního majetku dala podnět k jejímu ekonomickému využití, byla součástí bezpříkladné spekulativní vlny s následným všeobecným krachem a vyústila nakonec v nebývalý zločin proti lidskosti.

17.11.2012 v 7:57 | Karma: 8,59 | Přečteno: 895x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Silný vítr komplikuje dopravu. Z Havlíčkova Brodu nejezdí vlaky na dvou tratích

1. května 2024  17:13,  aktualizováno  19:46

Silný vítr potrápil hlavně řidiče na Pardubicku. Z důvodu pádu několika stromů museli policisté...

OBRAZEM: Prahou prošel majálesový průvod. Masky kritizovaly Beka a bydlení

1. května 2024  19:05

Součástí oslav 1. máje byl ve středu studentský majálesový průvod, který vyrazil z pražské Kampy a...

„Mami, ve zdech je příšera,“ tvrdila holčička. Dům ovládlo 60 tisíc včel

1. května 2024  18:21

V domě rodiny Classových v Severní Karolíně číhalo po několik měsíců opravdu nečekané překvapení....

V O2 areně prochází voda magnetickou rezonancí. Zlepší led pro MS v hokeji

1. května 2024  16:57

Organizátoři se připravují na mistrovství světa v ledním hokeji, nedávno instalovali unikátní...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 127
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1279x
Caveat venditor (Prodávající by měl dát pozor. )
Odpovědnost za vlastnosti prodávaného zboží nese prodávající.
To platí nejen v ekonomii, ale i v politice.