Praha odstraňuje bariéry

Hlavní město Praha učinilo další krok k cíli být městem přístupným všem. V červenci Rada hl. m. Prahy vyhlásila grantový investiční program v oblasti podpory odstraňování menších bariér ve veřejném prostoru. Vyčleněno bylo 5 miliónů korun.

Co to znamená v praxi? Při jízdě Prahou na vozíku a zejména tou historickou zjistíte, že do mnoha obchodů, restaurací a kaváren vede třeba jen 1 či 2 schůdky. Pro člověka na elektrickém vozíku většinou nepřekonatelná bariéra. Říkáte si, proč? Přece to není takový problém, udělat si jeden nájezd. Někdy to však problém opravdu je kvůli mnoha okolnostem. Minimálně ten finanční rámec nyní může pomoci vyřešit výše uvedený grant. Více naleznete na: http://socialni.praha.eu/jnp/cz/financovani_socialni_oblasti/granty_hmp/grantove_rizeni_pro_rok_2011/index.html#item-922169

Praha se otázkou bezbariérovosti začala koncepčně zabývat začátkem roku 2009, kdy díky Výzvě Radě hl. m. Prahy za MHD přístupnou, kterou iniciovalo o.s. Asistence a podepsalo více jak 10 tisíc lidí, vznikla pracovní skupina Pro Prahu bezbariérovou a otevřenou. Díky činnosti skupiny se začalo pracovat na věcech, které byly do té doby odsunuty na druhou kolej. V investičním plánu hlavního města je například vyčleněna více než 1 miliarda korun na zpřístupňování starších stanic metra. V roce 2011 byly otevřeny nové výtahy ve stanicích Háje a Národní třída.

Praha se zapojila do činností mezinárodních pracovních skupin, které sdružují nejrůznější evropská města a slouží k výměně dobrých praxí. Díky tomu byl v Praze na začátku července testován nájezd do vozu metra, který vychází ze vzoru metra v Barceloně. Lidem na vozíku by měl usnadnit nástup do soupravy, což mnoha lidem hlavně na elektrických vozících umožní tento způsob přepravy využívat.

V polovině roku 2009 vznikla na Magistrátu rovněž kancelář Praha bez bariér, která slouží jako kontaktní místo lidem nejen s postižením. Občané zde mohou vznášet nejrůznější nápady a námitky k bezbariérovosti v Praze (v místě bydliště chybí nájezd na chodník apod.). Kancelář je umístěna v Jungmannově 35/29 v přízemí na přepážce 19 a návštěvní hodiny jsou každý čtvrtek 10:00-15:00.

Přístupnost (bezbariérovost) města umožňuje lidem s postižením, rodinám s malými dětmi či seniorům plnohodnotnou účast na společenském životě a napomáhá využití všech zdrojů společnosti. Jedná se o tak základní potřeby každého jedince, jako jsou dostat se do zaměstnání, školy, na úřad, k lékaři, moci navštívit své blízké a přátele či se zapojit do volnočasových aktivit.

Přístupnost není něco zvláštního, co se buduje ve městě navíc, ale je přirozená a prospívá všem. Můžeme ji vidět a pojímat z několika úhlů pohledu. Je barometrem kvality společnosti a podmínkou udržitelného rozvoje. Přístupnost činí lidi šťastnými, protože pomáhá lepšímu zvládání každodenních činností.

Autor: Michal Prager | čtvrtek 28.7.2011 11:06 | karma článku: 10,50 | přečteno: 1254x