Prvních 1000 kilometrů na koloběžce (doplněno)

Rozhodl jsem se napsat blog o sportování na koloběžce po dosažení jednoho tisíce najetých kilometrů a teď nastal ten čas. Nejdřív se pokusím odpovědět na otázku: proč jezdit zrovna na koloběžce?

Moje odpověď zní: protože je to zábavný způsob, jak si efektivně protáhnout tělo a vyčistit hlavu, přitom pozitivní účinky pohybu (jakéhokoliv) na zdraví byly jasně prokázány už mnoha studiemi. Pokud bych měl jízdu srovnat s kolem, tak cyklista je na rovině rychlejší, jezdec na koloběžce však zapojuje více svalů a při jízdě ho nebolí záda, ani otlačené hýžďové svaly. Menší rychlost koloběžky může mít i své výhody: na hodinu jízdy stačí kratší cyklostezka, jízda je ohleduplnější k chodcům a není ani problém na chvilku zastavit, stejně je jedna noha skoro pořád na zemi. Pohyb na koloběžce připomíná jízdu na běžkách, pokud tedy máte rádi běžky, možná máte ke koloběžce blíž, než jste dosud tušili. Mimochodem, koloběžku si lze dobře užít i v době mrazu, stačí mít čistou vozovku (bez náledí) a dobré oblečení.

Základem správné jízdy je střídání odrazové nohy tak, aby se tělo posilovalo souměrně, při jízdě se však zatěžují některé svaly nohy, která “odpočívá” na stupátku. Postup výměny odrážecí nohy demonstruje třeba toto video. Při brzdění se těžiště posouvá směrem k zadnímu kolu a tělo má tvar, jako před dosednutím na židli. Každý odraz má být co možná nejdelší a přitom platí, že se zvyšující rychlostí se zvyšuje koleno před odrazem. Správný odraz lze odkoukat od závodních sportovců na internetu třeba tady. Příjemný zážitek z jízdy umocňuje krátký okamžik bezprostředně po odrazu, zkuste si ho vychutnat, má to blahodárný účinek na duši člověka :-).

Co potřebujete pro turistickou jízdu? Především koloběžku pro dospělé s nafukovacími koly a účinnými brzdami na řidítkách, které se moc neliší od těch na kole. Cyklistická přilba je vhodná z několika důvodů: při jízdě z kopce se rychlost může blížit 50 km/hodinu, na úzké stezce vás mohou ohrozit protijedoucí cyklisté (jedoucí vedle sebe za každých okolností) nebo i zatoulaná kočka přebíhající přes cestu. Optimální prostředí pro jízdu je cyklostezka nebo asfaltová silnice s malým provozem aut. Je dobré vědět, že v silničním provozu se koloběžka řídí stejnými pravidly jako šlapací kolo. Na silnici má však koloběžka handicap, kromě nižší rychlosti je to rizikovější vyznačování změny směru jízdy rukou kvůli horší stabilitě. Pokud vás po výletu bude zajímat ujetá trasa, rychlost či počet spálených kalorií, vezměte do kapsy chytrý telefon (smartphone) s nějakou aplikací určenou běžcům či cyklistům.

Moje průměrná turistická rychlost (po hodině jízdy v rovinatém terénu) se pohybovala mezi 15 až 18 km/hodinu, to je přibližně trojnásobek rychlosti svižné chůze turisty. Špičkoví závodníci na krátkých tratích přesahují 30 km/hodinu. Na internetu lze najít záznam jízdy z kopce v rychlosti přesahující 90 km/hodinu, ale tohle nebyl zrovna můj cíl. Přikládám tip na zvýšení rychlosti: běžné silniční pneumatiky nahuštěné na horní hranici udávanou výrobcem vás mohou zrychlit až o 7% a proto se může hodit hustilka spojená s tlakoměrem.

Pokud vás článek zaujal a zvažujete koloběžku vyzkoušet, doporučuji navštívit půjčovnu, kde vám poradí a zapůjčí vhodný stroj na víkend za přijatelný peníz. Mně se osvědčila skládací koloběžka českého výrobce MIBO se 16 palcovými koly kvůli výborné skladnosti. Ve složeném stavu ji lze přenášet i v jedné ruce, je však dobré sepnout ji předtím páskem suchého zipu. Oceňuji její spolehlivost, dobrou tuhost rámu a hranatý profil nízkého nášlapu ve tvaru lyže, který prodlužuje odraz, zvyšuje rychlost a dobře zdolává případné nerovnosti na cestě. Za zmínku stojí i praktický stojánek, který lze vrátit do jízdní polohy snadno nohou i během jízdy. Při neočekávaném dešti vás od bláta chrání blatníky. Pokud máte rádi při sportu společnost, zkuste vyhledat na sociálních sítích aktivní skupinu ve vašem okolí. Z některých internetových zdrojů by si mohl čtenář odnést klamný dojem, že lidé na koloběžkách se běžně zdraví zvoláním “trhni si (nohou)!”. S takovým pozdravem jsem se nesetkal, nejčastěji se používá “ahoj!”.

Autor článku se neživí žádnou formou výroby, prodeje ani půjčování sportovních potřeb. Článek jsem mírně doplnil dne: 2022-04-22)

Motivace ke sportu (nejen na koloběžce):

  1. 6 důvodů, proč je pohyb vždy skvělý nápad
  2. To nejvhodnější cvičení pro náš mozek je pohyb!
  3. Fyzická aktivita snižuje riziko deprese
  4. Nedostatek pohybu je stejně ničivý jako kouření
  5. Život je vzácný dar, prožijte ho naplno a jinde než jen před obrazovkou
  6. Video: zátěžový test MIBO koloběžky v Beskydech (183 kg)
  7. Pozitivní dopad na zdraví a zlepšení hybnosti na koloběžce potvrzuje studie

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Ponec | neděle 22.7.2018 17:30 | karma článku: 12,04 | přečteno: 1515x