Proč (ne)volit Jiřího Drahoše

Úvodem prohlašuji, že se zahraničními tajnými službami nespolupracuji, ruské weby nečtu a prezidenta Putina znám pouze z televizní obrazovky.

Na rovinu však přiznávám, že patřím do skupiny lidí, kteří si váží, že naše republika patří mezi šest nejbezpečnějších zemí světa a považuji za svoji prioritu přenechat takto bezpečnou zemi našim vnoučatům. Pro tento cíl jsem ochotný vzdát se evropských dotací a v krajní situaci i členství v EU. Přitom nemohu přehlédnout hořké ovoce evropské multikulturní politiky: dvouletý výjimečný stav ve Francii, vzestup útoků migrantů na policii a teroristické hrozby z důvodů náboženské nesnášenlivosti, které nemají v novodobé historii Evropy obdoby. Vážné problémy hlásí italské Palermo, francouzský Marseille, švédské Malmö, kořeny problémů však sahají dávno před imigrační krizi roku 2015. Z výše uvedených důvodů se domnívám, že země západní Evropy nezvládly dostatečně integrační politiku navzdory značným investicím do integračních programů.

Do toho přijde skupina českých vědců překvapená prudkým nárůstem xenofobie ve společnosti a vyzývá veřejnost, aby nepodléhala primitivním pudům, své znepokojení ze vzestupu náboženského terorismu však vědci nezmiňují. Jedním ze signatářů je i předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. Rád bych tady připomněl výsledky studie Národního ústavu duševního zdraví, která ukazuje, že lidé odmítají uprchlíky na základě rozumové úvahy a proto se nemůže jednat o xenofobii, ani žádné pudy. Pokud je tato studie opodstatněná, tak výzva vědců bojuje proti jevu, který se ve společnosti masově nevyskytuje.

Pan Drahoš je velmi opatrný při hodnocení domácích i zahraničních politických osobností, své emoce k německé kancléřce Mekrelové označil za neutrální, ke konkurenčním kandidátům se vyjadřovat nechce s výjimkou Petra Hanniga, kterého by nepodpořil. Ve volbách hlasoval údajně pro stranu zachovávající ústavnost a ukotvení ČR v Evropě a obává se ruského vlivu na české prezidentské volby. Kandidáta Drahoše podpořily veřejně KDU/ČSL, STAN a také TOP 09, která ve svém programovém prohlášení jasně deklarovala pomoc zemím EU, které migraci nezvládly. Je to strana, která nám tvrdila ústy svého čestného předsedy, že na teroristické útoky v Evropě si budeme muset zvykat a pan Niedermayer z TOP 09 dokonce hlasoval v evropském parlamentu pro zavedení sankcí pro země odmítající povinné kvóty.

Považuji za užitečné zmínit také blog katolického kněze, teologa a politického aktivisty Tomáše Halíka, který je příznivcem imigrace do Evropy, přitom odmítání migračních kvót Českou republikou považuje za sobecké, odpor proti nim je údajně projev nenávisti a strachu a čeští odpůrci EU jsou dle něj produktem vymývání mozků Václava Klause (zdroj Wikipedie). A právě tento pan Halík na svém blogu věří, že pokud by se prezidentem stal profesor Drahoš, byla by republika v dobrých rukou.

Jaký je závěr? Pokud hledáte politicky korektního prezidenta, oceňujete výzvu vědců, máte názorově blízko k TOP 09 a sympatizujete s panem Halíkem, tak podpora Jiřího Drahoše v letošních prezidentských volbách bude pro vás zřejmě správná volba. Já však budu hledat někoho jiného.

Zajímavé odkazy:

Autor: Pavel Ponec | pondělí 1.1.2018 17:36 | karma článku: 47,16 | přečteno: 15117x