Prezident vyhlásil termín voleb, kritizování politiků se může trestat

Alespoň tak to vypadá podle novelizovaného volebního zákona, na kterém se usnesli naši zákonodárci. Podle mého názoru je uvedený zákon v rozporu s Listinou základních práv a svobod.

Oficiální volební kampaň do poslanecké sněmovny začala vyhlášením termínu voleb prezidentem republiky. Od toho okamžiku se musí registrovat každý občan, který se bude chtít veřejně vyjádřit ve prospěch či neprospěch nějaké strany nebo kandidáta v době volební kampaně, jinak se vystavuje riziku vysoké pokuty podle volebního zákona 322/2016 Sb. Takový výklad potvrdil i šéf Úřadu pro kontrolu hospodaření politických stran Vojtěch Weis (zdroj). Zákon se tedy dotkne i všech občanů, kteří v době volební kampaně zveřejní svůj (kritický) názor ke kandidátům na sociálních sítích nebo na svém blogu, zákon nijak nevyjímá ani verbální sdělení pronesené (v neprospěch) na veřejných prostorách. Za takový projev hrozí běžným občanům pokuta ve výši 10-100 tisíc korun. Je pravda, že zákon veřejné vyjadřování třetím stranám připouští, ale jen za těžko přijatelných podmínek, kde jsou občané nuceni zřizovat si transparentní účet a zveřejňovat své osobní údaje (s výjimkou rodného čísla). Obhajoba šikany občanů “bezpečnostními zájmy státu” mi připadá tristní vzhledem k tomu, že reálný útočník s potenciálem ohrozit bezpečnostní zájmy státu může disponovat nesrovnatelně vyššími finančními prostředky a nemusí být pro něj ani zásadní problém naplnit literu zákona.

Přikládám dva odstavce z uvedeného zákona:

§ 16/2 - "Fyzická ... osoba, která se hodlá účastnit volební kampaně bez vědomí kandidující politické strany, politického hnutí nebo koalice, jejich kandidáta anebo nezávislého kandidáta, je povinna se před vstupem do volební kampaně registrovat jako registrovaná třetí osoba u Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí ... ".  

přitom

§ 16/1 "Volební kampaní se rozumí jakákoliv propagace kandidující politické strany, politického hnutí nebo koalice, jejich kandidáta anebo nezávislého kandidáta nebo volební agitace ve prospěch kandidující politické strany, politického hnutí nebo koalice, jejich kandidáta nebo nezávislého kandidáta, zejména veřejné oznámení určené na jejich podporu anebo sloužící v jejich prospěch, včetně jakékoliv doprovodné akce, za které se poskytne nebo obvykle poskytuje úplata. Za volební kampaň se považuje i sdělení v neprospěch jiné kandidující politické strany, politického hnutí, koalice, jejich kandidáta nebo nezávislého kandidáta.".

Z uvedených důvodů se domnívám, že se jedná o nepřiměřený zásah do práv občanů ČR garantovaných Listinou základních práv a svobod ČR ve článku 17-2:

Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.

Na závěr dodávám, že jsem své pochybnosti odeslal také na úřad ombudsmana ČR, naděje na nějakou nápravu se však zdají být v nedohlednu. Z vyjádření je zřejmé, že veřejný ochránce práv může prověřit postup a rozhodování na základě podnětu osoby přímo dotčené při aplikaci ustanovení příslušného zákona ale nemá oprávnění podat návrh na zrušení zákona, ani když je v rozporu s ústavním pořádkem.

--

Zajímavé odkazy:

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Ponec | pátek 5.5.2017 8:00 | karma článku: 13,96 | přečteno: 338x