Od šachové hry k humanitární krizi

Motto: "Daruješ-li člověku rybu, nakrmíš ho na jeden den, naučíš-li ho lovit, dáš mu potravu pro celý život."-- čínské přísloví

Krátká úvaha o růstu populace a pomoci lidem na africkém kontinentě.

Podle legendy vymyslel šachovou hru indický učenec pro svého krále, aby vladař porozuměl lépe významu obyčejných pěšáků. Za odměnu učenec požádal o jedno zrnko pšenice na první pole šachovnice, na druhé pole dvě zrnka a na každé další pole vždy dvojnásobek počtu předchozího, deska obsahuje 64 polí. Králi ze zdála odměna skromná, časem však zjistil, že tolik pšenice nemůže vypěstovat celé království ani za mnoho let. Konec legendy.

O jaké množství pšenice by se jednalo? Pro zjednodušení se zaměříme pouze na zrnka z posledních dvou polích šachovnice. Výsledek je tak obrovský, že pro naši představu spočítáme raději velikost krabice, která by mohla takovou úrodu pojmout. Vypočtená délka strany čtvercové krabice vychází po zaokrouhlení na těžko uvěřitelných 20 kilometrů, což odpovídá vzdálenosti z Havlíčkova Brodu do Humpolce.

Výsledek lze ověřit v tabulkovém editoru typu Excel, kde spočítáme zrna na posledním poli, přičteme obsah z pole předcházejícího a výsledek podělíme počtem zrn v jednom metru krychlovém. Třetí odmocninou získáme délku hrany čtverce v metrech, kterou převedeme na kilometry. Pro výpočet použijeme ukazatele jakosti jedné náhodně vybrané odrůdy pšenice, kde 1000 zrn vážilo 43 gramů a litr obilovin vážil 770 gramů.

= (2 ^ (64 - 1) * 1,5 / (1000 / 43 * 1000 * 100 * 0,77)) ^ (1/3) / 1000

Teď se vzdálíme od šachovnice a zkusíme aplikovat stejný model na růst populace. Představme si, že na začátku přivede jediná rodina na svět 4 děti . Tyto děti v dospělosti založí 2 nové rodiny, přitom každá z nich přivede k dospělosti další své 4 děti. Každou generací se tedy počet rodin zdvojnásobí. Pokud by stejnou tradici dodrželo všech 64 generací, tak při závěrečném sčítání rodin dojdeme k podobnému číslu, jako byl počet zrnek pšenice v té velké krabici.

V kulturách s tradičně vysokým počtem dětí se situace bude lišit. Jednak rozvoj populace nezačíná jedinou rodinou, na druhé straně by velké problémy nastaly mnohem dříve, zejména vlivem nedostatku potravin. Díky pomoci humanitárních organizací v chudých částech světa se daří snižovat dětskou úmrtnost, ale tradice početných rodin se mění velmi obtížně, jak už to bývá u kulturních zvyklostí běžné. Pokud se nepodaří v chudých zemích populační explozi zastavit, rozsáhlá humanitární krize bude jen otázkou času. Navrhnout a realizovat dobré řešení bez aktivní účasti místních je prakticky nemožné, přitom nedílnou součástí řešení by měla být potravinová soběstačnost. Dětský fond organizace OSN v roce 2014 odhadl, že do roku 2050 se počet obyvatel Afriky zdvojnásobí.

Autor: Pavel Ponec | středa 3.10.2018 8:40 | karma článku: 17,27 | přečteno: 510x