Náš drahý ČEZ

Je tak starostlivý. Jen díky němu dostáváme energii ze zásuvky, díky němu si můžeme rozsvítit žárovku, zapnout televizi nebo PC.

TemelínZdroj: internet

ČEZ je v podstatě takový dobroděj, který si ale své služby nechá pořádně zaplatit. když se stavěl Temelín, argumentovalo se tím, že jaderná energie je laciná a tudíž nebude zapotřebí tak zdražovat. Ejhle.

Netrvalo to dlouho a ČEZ nám začal zdražovat stále víc. Zdražení nás nemine ani v příštím roce, kdy elektřina podraží o sedm až čtrnáct procent. Obyvatelstvo se vyrovnalo se zdražováím jedinou možnou cestou - šetřením spotřeby.

To by ale nebyl ČEZ aby nepřišel s geniálním nápadem - "musíme zdražit, protože lidi šetří a my nemáme takový odběr, jak bychom chtěli". A tak jsme se dočkali zprávy, že ČEZ dosáhl meziročně navýšení zisku o 60% a jeho čistý zisk se pohybuje na 8.6 miliardách korun.

Již dnes si devět z deseti lidí myslí, že za energie platíme přespříliš. Jak vidno ČEZ si z toho hlavu nedělá, hlavně vytvořit rekordní zisk, aby bylo na prebendy, jako by manažerům nestačily na naše poměry pohádkové příjmy.

Dlouhodobá snaha srovnat cenu energie se západní Evropou přináší své ovoce v každoročním zdražování energií (i když nutno přiznat, že nezanedbatelný podíl na růstu cen má i celosvětově se zvyšující poptávka po energiích).

Při tom srovnávání cen se ale stále zapomíná na jedne podstatný fakt. Že my na tom nejsme platově jako v západní Evropě. V sousedním Německu je průměrný plat přibližně 2800 €. I přes růst koruny vůči ostatním měnám si my průměrně vyděláme jen nějakých 800 €. Máme tedy 3.5 krát nižší plat než u sousedů.

Nejhorší na tom všem je ale skutečnost, že naše drahé firmy chtějí stále větší zisk, takže se dnes už poměrně často můžeme setkat s tím, že některéceny jsou u nás už dnes vyšší než na Západě. To už není o srovnání se světovými cenami, ale pouhé zlatokopectví, když neexistuje možnost odběru zboží od jiného výrobce.

Je mi zcela jedno, kolik si kdo vydělává peněz, pokud si je vydělává poctivě. Sám ale požaduji takový plat, abych mohl slušně vyžít, abych si mohl dovolit koupit to, co potřebuji a nemusel přitom počítat, jestli mi na to zbyde.

Já jsem na tom ještě poměrně dobře, ale co mají dělat takoví důchodci, kteří dostanou na měsíc třeba pouhých šest tisíc? V tom je zakopaný pes. Skutečná sociální politika totiž u nás nefunguje. Stát má pomáhat těm, kteří sami nemohou nebo se dostanou do úzkých. Místo toho si stát vydržuje armádu nefachčenků, jejichž jedinou starostí je, aby jim stát vyplatil dávky, které následně propijí a prokouří.

Je načase, aby stát začal uskutečňovat opravdovou sociální a nikoli socialistickou politiku. Nejsem příznivec regulace, ale ČEZ jako polostátní podnik by měl být trochu regulován. Jsou místa, kam by stát měl zasahovat a přemrštěná cena energií tím místem je.

Autor: Rudolf Polanecký | čtvrtek 15.11.2007 12:01 | karma článku: 34,48 | přečteno: 2236x
  • Další články autora

Rudolf Polanecký

Babišův čapí problém

14.3.2016 v 10:35 | Karma: 37,12

Rudolf Polanecký

Prozření Angely Merkelové?

1.2.2016 v 11:00 | Karma: 42,14

Rudolf Polanecký

Sobotkovy maily podruhé

19.1.2016 v 9:30 | Karma: 42,89