Babišovy dobroty

Rozhněvaný miliardář Andrej Babiš háže kolem sebe obviněními a populisticky sází na naštvanost lidí.

Andrej BabišFotomontáž: Rudolf Polanecký

Od člověka, který měl mít úzké vazby na expremiéra Grosse a jeho socialisty a který figuruje v Cibulkových seznamech estébáků doslova sedí, když obviňuje bez jakýchkoli důkazů z korupce ideové odpůrce socialistů a za dob premiéra Grosse dělal největší obchody. Jeho vyjádření a obvinění se dají shrnout do mála slov. Všude je korupce, bez ní nejde udělat žádný obchod.

Pokud má pravdu, tak proč neřekne, kolik musel dát úplatků, aby se dostal ke svému miliardovému majetku. Má to snad znamenat, že všichni jsou zkorumpovaní, jen on všechny obchody dělal naprosto čistě? To je těžko uvěřitelné.

Faktem je, že Andrej Babiš přišel o kšeft, když prezident Klaus vetoval zákon o přimíchávání biosložek do paliv. Babiš vlastní firmu, která vyrábí bionaftu z řepky, kterou zase pěstuje jiná Babišova firma. Zde je možná původ jeho naštvanosti na pravicové politiky.

Andrej Babiš dělá, jako by podivné kšefty začaly až v roce 2006. Alespoň to tvrdí. To je však populismus nejhrubšího zrna. Podivné kšefty zde byly i dřív a daleko podivnější. Andrej Babiš ve svém prohlášení ANO 2011 prachobyčejně lže.

Tvrdí, že v roce 1989 nemělo Československo žádné dluhy. Jenže po komunistech zde zůstal dluh v přibližné výši 150 miliard korun. Je pravda, že Československo mělo v zahraničí pohledávky, ale tyto pohledávky byly z velké části nedobytné.

Dluhy, které se na výše uvedenou částku nabalovaly se začaly rapidně zvyšovat právě za vlády socialistů. Během osmi let přibližně 600 miliard dluhů. Vyčítat současné vládě vysoké schodky je jen dalším projevem populismu.

Socialisté dělali stamiliardové dluhy v době téměř sedmiprocentního růstu ekonomiky. Jak se s tím mohou porovnávat schodky způsobené především celosvětovou krizí? Naše ekonomika se doposud nedostala ani na výši před krizí a snižování tempa zadlužování je jen zásluhou úsporných opatření vlády.

K těm patří, bohužel, i vyšší daně. Na druhou stranu nemusely být škrty tak vysoké, pokud by socialisté v době kdy vládli hospodařili zodpovědně. Andrej Babiš toto populisticky zamlčuje a jen dává vše za vinu současné vládě.

Miliardář Babiš by prý rád vytvořil obdobu Občanského fóra a vyhrál volby. Každý, kdo pamatuje onu nadšenou porevoluční dobu a heslo, že Občanské fórum je pro všechny rovněž ví, že to byla doba, kdy nikdo pořádně nevěděl co vlastně má dělat a na rozhodovací místa se mnohdy dostali lidé, kteří neměli o takové práci ani ponětí a podle toho také byly výsledky.

Andrej Babiš umíchal kotlík jako pověstný dort pejska a kočičky. Obávám se, že tyto "Babišovy dobroty" jsou jen těžko poživatelné, rozuměj neuskutečnitelné. Je celkem jasné, že i Andreji Babišovi jde v prvé řadě jen o vlastní obchod.

Proto také chce najednou do politiky, proto háže hromy a blesky na Víta Bártu, kterému šlo o totéž, akorát se mu nepodařilo vystihnout tu pravou chvíli. Lidé jsou naštvaní na současnou vládu de facto neprávem. Tato vláda nenese zodpovědnost za celosvětovou krizi ani za nastartované zadlužování v době velkého růstu ekonomiky.

Tato vláda se snaží hasit co se dá. Někdy to jde lépe, jindy hůř a někdy to pořádně skřípe. Lidé těžce nesou úspory a nechtějí si připustit, že se zde žilo na dluh a nikdo proti tomu příliš neprotestoval. Babišovy téměř hospodské řeči a obvinění bez jakýchkoli důkazů včetně velké míry populismu jsou výstražným znamením, že by se lidé před podobnými samozvanými vůdci měli mít na pozoru.

 

P.S.: Petře, díky za inspiraci k titulku.

 

Staňte se přítelem autora na Facebooku

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Rudolf Polanecký | úterý 15.11.2011 15:05 | karma článku: 34,42 | přečteno: 2818x
  • Další články autora

Rudolf Polanecký

Babišův čapí problém

14.3.2016 v 10:35 | Karma: 37,12

Rudolf Polanecký

Prozření Angely Merkelové?

1.2.2016 v 11:00 | Karma: 42,14

Rudolf Polanecký

Sobotkovy maily podruhé

19.1.2016 v 9:30 | Karma: 42,89