Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

USA: K čemu je sbor volitelů?

Sbor volitelů dnes bude formálně rozhodovat po tom, že se Barack Obama stane 44. prezidentem. Je to zbytečné cvičení, když přece Obamu zvolili už 4. listopadu voliči? Ne tak úplně.

Barackobama.com

Proč? To je asi první otázka, která člověka napadne při myšlence, že prezidenta Spojených států vlastně nevolí sami američtí voliči, ale jejich zástupci. V roce 2000 koneckonců tento systém umožnil, že se prezidentem stal George Bush, i když jeho demokratický soupeř Al Gore získal o půl milionů hlasů víc ve všelidovém hlasování. Proč tedy lpí americká demokracie na instituci, která v krajních případech (a stalo se to v historii země celkem 4x) nerespektuje vůli voličů?

Důvodů je víc a nejde jen o tradici. Sbor volitelů dává větší váhu hlasování v jednotlivých státech. Volitelů je celkem 538. Každý stát jich má tolik, kolik má zástupců v obou komorách Kongresu. To se sice odvíjí od počtu obyvatel, ale současně má každý stát dva senátory, bez ohledu na to, jestli je to 37-ti milionová Kalifornie, nebo půlmilionový Wyoming. Jinými slovy, Nejlidnatější Kalifornie má sice nejvíc hlasů ve sboru volitelů 55, ale poměrně méně, než by odpovídalo její lidnatosti. Hlasování ani v těch ty nejméně  lidnatých státech není nepodstatné a může být jazýčkem na vahách.

Co je možná důležitější: aby kandidát ve volbách, zvítězil, nutí ho to, aby při kampani nezanedbával žádnou část země. Teoreticky by se sice mohl zaměřit jen na několik nejlidnatějších oblastí, získat podporu v nich a tím zvítězit. To je ale i kvůli systému sboru volitelů nanejvýš nepravděpodobné. Kandidáty to nutí přesvědčovat voliče ve všech částech země, neopomíjet žádnou z nich. Tím podle příznivců stávajícího způsobu volby prezidenta získávají přesvědčivější mandát a spojují často velmi rozdílné geografické a demografické regiony.

Volitelé až na výjimky výsledek hlasování v domovském státě respektují. Platí přitom pravidlo „vítěz bere vše“. Příklad: v Severní Karolíně dostal Barack Obama 50 procent hlasů. John McCain 49. Obama tedy zvítězil jen velmi těsně, přesto pro něj bude hlasovat všech 15 volitelů, kteří Severní Karolínu zastupují. V praxi to vede k tomu, že kandidáti získávají obvykle ve sboru volitelů výraznější většinu, než by odpovídalo výsledkům všelidového hlasování.

Odpůrci sboru volitelů mají po ruce také několik vážných argumentů a nejde jen o zmíněné zkreslení vůle voličů. Systém například nahrává dominantním politickým stranám a až na jednu výjimku vždy znevýhodnil jakéhokoli třetího alternativního kandidáta.

Právě po zmíněných volbách v roce 2000 se ozývaly hlasy volající po změně nejhlasitěji. Jenže systém je zakotvený v americké ústavě. Pro jeho změnu by bylo potřeba dvou třetin hlasů v obou komorách amerického parlamentu a souhlas 3 států. Je nepravděpodobné, že by se tak výrazná podpora pro změnu našla a sbor volitelů odsoudila v dohledné budoucnosti k zániku. Amerika sice nemá tak bohatou historii jako Evropa. Ale ty tradice, které má, si střeží jako oko v hlavě.

 

Vít Pohanka, Český rozhlas, Washington.

Autor: Vít Pohanka | pondělí 15.12.2008 7:13 | karma článku: 21,21 | přečteno: 3835x
  • Další články autora

Vít Pohanka

Proč se bojím amerických rodičáků

Školy mají své rituály. Jedním z těch hlavních a žáků často nejobávanějších, je určitě rodičovská schůzka. Můj syn se jich tady v USA nebojí. Já skoro ano.

2.12.2008 v 5:46 | Karma: 17,47 | Přečteno: 3193x | Diskuse| Ostatní

Vít Pohanka

Americká finanční krize se nedá srovnávat s krachem z roku 1929

"Burza vypadala jako zoologická zahrada, v níž zešílela všechna zvířata. Makléři řvali jako stádo lvů a tygrů. Vřeštěli a ječeli, popadali se za límce. Prodávali a prodávali a prodávali akcie, kterých jakoby se najednou chtěl celý svět zbavit." Takhle popisuje „černé úterý“ 29. října 1929 na Wall Street historik Hugh Brogan v Dějiných Spojených států amerických.

26.9.2008 v 7:59 | Karma: 19,85 | Přečteno: 3295x | Diskuse| Ostatní

Vít Pohanka

O evropské kritice Ameriky

Tenhle příspěvek už jsem na blogu měl, ale omylem jsem ho smazal. Vzbuzoval silné reakce, tak ho sem dávám ještě jednou: Američané jsou hrubí, nevychovaní, přehnaně ctižádostiví. Neznají legraci a nemají smysl pro humor. Jsou zahledění sami do sebe, nezajímají se o vnější svět, mají naprosto přemrštěnou představu o své vlastní důležitosti a ctnostech. Ženy jsou nevzdělané, muži nechutní.

12.9.2008 v 7:53 | Karma: 24,82 | Přečteno: 2602x | Diskuse| Ostatní

Vít Pohanka

Jižní Osetie a Abcházie nejsou Kosovo

Konflikt v Gruzii vyprovokoval mnohá zjednodušená tvrzení. Tak už to v podobných případech bývá a nepřekvapuje to. Ale srovnávat ruské bombardování Gruzie se zásahem NATO proti Srbsku kvůli Kosovu, jak mimo jiné učinil ruský velvyslanec v OSN Vitalij Čurkin, je cynické a zavádějící.

12.8.2008 v 6:35 | Karma: 24,00 | Přečteno: 3611x | Diskuse| Ostatní

Vít Pohanka

Jak jsem se nedopustil nehorázné drzosti

Politologa Bohumila Doležala pobouřil můj článek v MF Dnes o tom, jak Američané řešili před 40. lety svůj postoj k reformám v tehdejším Československu. Najdete ho i tady na mém blogu. Ve svém internetovém politickém zápisníku mne napadl z „nehorázné drzosti“. Je to jen malá poznámka, ale naštvala mne. Tvrdím, že se spíš sám politolog Doležal sám zachoval „nehorázně drze" a arogantně.

11.8.2008 v 7:45 | Karma: 13,80 | Přečteno: 2390x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Demonstrace v Tbilisi pokračují. Premiér odvolal návštěvu Spojených států

3. května 2024  7:08

Gruzínská policie začala zatýkat demonstranty, kteří i ve čtvrtek pokračovali v metropoli Tbilisi v...

Izrael zasáhl budovu bezpečnostních sil v Damašku, osm vojáků utrpělo zranění

3. května 2024  6:43

Při izraelském vzdušném úderu byla ve čtvrtek večer zasažena budova syrských bezpečnostních sil na...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 57
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2978x
Vít Pohanka je zpravodajem Českého rozhlasu ve Washingtonu