Potravinové starožitnictví aneb jak levné je naše zdraví

Mnoho lidiček má rádo staré věci. Připomínají staré dobré časy a nostalgii a je v tom jakési kouzlo.Několik let staré, prošlé  potraviny snad nemá rád každý, ale přeci ty obchody frčí .....je tam levno. Tedy jen pomyslně levno.

Stála jsem tam jak opařená, když jsem se dívala na sušenky, které byly v této prodejně, ale jejich datum spotřeby byl v roce 2016. Sakra vždyť je konec roku 2018, říkám si a žasnu nad tím, jak si "levné sušenky" dávají lidé s dětmi do košíčků. 

Asi největší specialitou - starožitností -byly známé karamely, které byly vyrobené v roce 2013 a měly se spotřebovat do 31.07. 2014. To je síla tohle prostě.

prošlé karamely

 

A lidé kupují a kupují a krámků s prošlým zbožím po Praze přibývá jako hub po dešti.

Výhodný byznys to je. pro prodejce a asi i pro stát, který se na tohle dívá a bere si z toho daň.

Ano je to byznys s naším zdravím, protože nevěřím, že by x let prošlé potraviny byly nezávadné.

Pamatuji si, že dříve, pokud se něco prodávalo po konci expirace / jednalo se však jen o měsíc, dva/ tak muselo být zboží podrobeno nějaké analýze a bylo u toho povolení, že je nezávadné a je zde prodloužená expirace - většinou o pár měsíců. To ale už asi dlouhou dobu  zase také neplatí, jak vidím.

Co je levné, to se vyplatí, asi si říká hodně lidí, co chodí sem nakupovat. 

Dá se zde koupit v podstatě vše - od cukrovinek po konzervy a víno a je tu pořád poměrně hodně lidí.

Kdybych věděla kam odnést ty potraviny na testy, tak to udělám, protože nevěřím, že se jejich složení, které je dané na obalu za např. 5 let od výroby nezměnilo 

Každá potravina se časem mění - nejen fyzicky, ale hlavně její složení.

Už ve škole nás ale učili, že potraviny s prošlou dobou použitelnosti jsou nebezpečné zdraví a musely se dříve vyhazovat. Na druhé straně jsou v Praze desítky obchodů, které je prodávají - prodávají totiž jen prošlé zboží - to je jejich specializace. Já to mu říkám potravinové starožitnictví a dají se tady koupit pěkně staré kousky!!!

Zboží je tu nabízeno za nízkou cenu, ale vše je jen relativní. 

Jakou cenu má vlastně naše zdraví? 

Čokoládu Milku, která prošla v létě tu mají za 22 Kč, ale já jsem je nakoupila v Kauflandu za 18,- Kč a trvanlivost mají do příštího léta. Tak nějak nevím tedy jestli tu z někoho nedělají blbce a sleva tu není "zadarmo".

 

Hledám marně na google informace o prodeji potravin s prošlou lhůtou, ale nic konkrétního nenacházím . Na jedné straně všichni uvádějí že v současnosti neexistuje žádný konkrétní předpis, který by stanovoval po jakou dobu mohou být prošlé potraviny prodávané.

Na druhou stranu nacházím přímou řeč od Martiny Šmídlové ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která tvrdí :  „Potraviny s prošlou dobou použitelnosti se totiž považují za zdravotně závadné,“ 

Tak v tom mám tedy dost velký guláš. 

Myslela jsem si, že by stát měl mít zájem na tom, aby lidé žijící v něm nebyli vystaveni nějakému riziku  - v tomto případě zdravotnímu, kterému spousty lidí nerozumí a nakupují ty výrobky, protože jsou levné a naivně si myslí, že kdyby to bylo nějak závadné, tak by se to určitě nemohlo prodávat ....a tak kupují a kupují. 

Jenže tam kde není žalobce, není soudce a jestli opravdu neexistuje žádný předpis, jak se potraviny mohou dlouho prodávat po jejich expiraci, tak tu máme zaděláno celkem na slušný problém.

Můj názor je, že i sušenky, které jsou  několik let staré nemohou mít stejné složení, jako když byly uvedené na trh - čaem se mění  jejich složení a určitě ne k lepšímu - vytvářejí se uvnitř takové látky, které nejsou zdraví prospěšné.

Každý jsme odpovědný za své zdraví a sami musíme posoudit jestli nám to za to stojí si ho ničit, ale chudáci děti, které tomu nerozumí a tyto věci jim rodiče dávají ke konzumaci. Je to smutné.

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Simona Podlipská | čtvrtek 27.12.2018 14:22 | karma článku: 16,97 | přečteno: 665x