Mýty o pivu: Pivo bylo v minulosti levnější než dnes

Jedním z nejčastějších mýtů, týkající se prakticky všech potravin a nápojů prodávaných v naší zemi, je teze o tom, jak byly tyto výrobky v minulosti levnější. To samozřejmě platí, pakliže porovnáváme pouze výši ceny, tedy samotné číslo. Ale pokud má být porovnání objektivní, je nutné porovnávat také úroveň mezd tehdy a dnes a inflaci. Tedy porovnávat nejen výdaje, ale i příjmy. 

Oproti roku 1989 se samozřejmě statisticky zvýšily ceny veškerých alkoholických nápojů, a opravdu – nejvíce v případě piva, podle statistik o více než 240 procent. Přesto je – v přepočtu na současné příjmy – v současné době skoro o polovinu levnější. To platí především v případě nejčastěji konzumovaného piva, lahvové desítky, což je mimochodem také položka, kterou v koši základních potravin a nápojů pravidelně sleduje Český statistický úřad. Z jeho dat je přitom zřejmé, že zatímco v roce 1989 stála lahvová desítka 2,50 koruny, loni činila průměrná cena lahvové desítky 10,44 koruny. To při přepočtu na tehdejší a současné mzdy v praxi znamená, že v roce 1989 si mohl konzument lahvové desítky pořídit ze svého platu 1 268 piv, zatímco loni 2 340 piv.  Obdobně, jen o něco menší míře, to platí i v případě sudových dvanáctek (ležáků). Zatímco v roce 1989 stála dvanáctka v průměru 4,86 koruny, v loňském roce dosáhla průměrná cena sudové dvanáctky 29,61 koruny. To znamená, že za průměrnou výplatu si mohl člověk v roce 1989 nakoupit 652 takových piv, zatímco loni 812 sudových dvanáctek.

A i když počátek roku bývá zpravidla ve znamení všeobecného zdražování, mohu Vás ujistit, že naše pivo Zubr nyní určitě zdražovat nebude.

Přeji Vám úspěšné vykročení do nového roku 2014!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Tomáš Pluháček | pondělí 6.1.2014 9:20 | karma článku: 19,06 | přečteno: 1432x