Spekulace o 100 miliardách

  Naše vláda má problém. Jestliže Evropská komise včele s José Barroso nepovolí proplacení 100 miliard dotací, pak to částka bude muset jít z našeho státního rozpočtu. Tím by zmizely plány vlády na snížení rozpočtového schodku, který má být letos, pokud si pamatuji, asi 110 miliard, takže by byl schodek 210 miliard. Nejspíš by to přimělo premiéra Nečase k dobrovolné rezignaci.

 

   Takže premiér Nečas teď létá po Evropě a vyjednává, tu s Barrosem, tu s papežem.Včera v čro6 senátorka Alena Dernerová (nezávislá), známá svou odvahou říkat, o čem by jiní politikové raději mlčeli, řekla, že senát požádal premiéra o informace o oněch 100 miliardách. Premiér Nečas odpověděl prý v tom smyslu, aby se senát staral o své věci. Vypadá to, že chce, aby jeho boj o oněch 100 miliard proběhl bez účasti veřejnosti. Senátorka také naznačila, jak to v EU s kontrolou dotací chodí: kontroloři Evropského účetního dvora podle ní pracují celkem spolehlivě, ale konečné rozhodnutí, zda nějaké dotace neproplatit či proplatit, je na komisi, které předsedá Barroso. Je to politické rozhodnutí. Jinak řečeno, i když kontroloři zjistí nedostatky, Evropská komise jejich zprávu může utajit a dotace povolit.

 Lze si představit, jakému tlaku, slibům a prosbám musí být Barroso vystaven ze strany politiků zemí, kterým hrozí sebrat dotace. Předsedové mnoha vlád jsou na evropských dotacích existenčně závislí stejně jako náš Nečas. Moc předsedy Barroso ještě zvětšuje fakt, že se zřejmě s dotacemi nehospodaří podle pravidel. Docela se mu to může hodit – k vydírání. Může si diktovat, co mají potrefení premiérové  udělat, aby utajil nedostatky zjištěné jeho kontrolory. Copak asi chtěl po Nečasovi?

  José Manuel Barroso je zajímavá persóna (info z Wikipedie):

Mezi lety 2002 až 2004 byl ministerským předsedou Portugalska. Je znám podporou invaze do Iráku na jaře 2003. Býval předsedou strany Portugalská komunistická strana pracujících - Revoluční hnutí strany proletariátu. Po neúspěchu této strany ve volbách obrátil a vstoupil do  portugálské sociální demokracie, kde je dodnes. Někteří čeští politikové si ho předcházeli už dříve. Získal na Universitě T,Bati ve Zlíně čestný doktorát  za zásluhy o připojení České republiky k Evropské unii a o budování nové Evropy.

  Co má  tedy Nečas zařídit, aby těch 100 miliard připlulo do Česka?  Nějaké státní vyznamenání? To už nefunguje. Ale možná má zařídit, aby prošly tzv. církevní restituce. Proto ta návštěva ve Vatikánu s honosným darem papeži. Ta návštěva musela být za účasti medií, aby Evropská komise, ve které jsou i lidovci, viděla, jak se český premiér snaží.  Možná Nečas zjistil, že Barroso potřebuje od své komise něco schválit (komise má 27 členů), a podpora Vatikánu mu v tom pomůže.

Uvidíme, jestli se to Nečasovi podaří. Jestli po schválení restitucí, dostaneme těch  slíbených sto miliard.

Autor: Jiří Plíva | čtvrtek 31.5.2012 15:22 | karma článku: 14,94 | přečteno: 1135x
  • Další články autora

Jiří Plíva

K tomu plagiátorství

18.7.2018 v 16:43 | Karma: 22,00

Jiří Plíva

Klaus mladší v Boleticích

15.5.2018 v 21:45 | Karma: 17,33

Jiří Plíva

Spory o dvouleté děti

28.3.2018 v 16:30 | Karma: 7,85

Jiří Plíva

Indoktrinace ve školství

22.2.2018 v 17:36 | Karma: 13,68