Marihuana v dnešní Americe

Pirátská strana má v programu legalizaci marihuany. Ti hoši dobře vědí, kam svět míří, jaké jsou trendy. Podpora legalizace v USA vzrostla od roku 2003 , kdy ji podporovalo 35% Američanů na 60% v roce 2016 (Gallupův výzkum)

   Prvními státy USA , které legalizovaly marihuanu pro rekreační užití, byly Washington a Colorado v roce 2013. Potom  Oregon a Aljaška.V roce 2016 se k legalizaci připojily  Kalifornie, Massachusetts, Nevada a Maine. Ne pro děti, řidiči nesmí  řídit pod vlivem podobně jako u alkoholu, nesmí se kouřit na veřejnosti – pokuta 100 USD.

     V dalších asi 23 státech je marihuana povolena k léčení.

  V Kalifornii si občan může doma legálně pěstovat 6 rostlin. Je tam i mnoho  konopných  farem, které letos v Severní Kalifornii poničily lesní požáry --  a najednou se ukázalo, že díky federální kriminalizaci při pěstování konopí nebylo možné pojištění proti škodám.

   Od 1. ledna 2018 (za necelý měsíc) tam vstupují do byznysu s marihuanou nové zákony. Obchody s marihuanou  budou  povoleny. Výměra pozemků k pěstování bude neomezená. To vzbuzuje obavy u menších farmářů, že  je zlikviduje velký kapitál, když do byznysu vstoupí  na obrovských farmách. Stát si od toho slibuje velké příjmy na daních. Guvernér a podporovatel legalizace Gavin Newsom mluví o nové „zlaté horečce“.

   Federální zákony marihuanu stále kriminalizují. To působí potíže nejen v pojišťovnictví, ale i v jiných oblastech. Například při vydávání licencí a jiných povolení: nové kalifornské obchůdky  budou moci od 1. ledna prodávat marihuanu, ale lékárny potřebují speciální povolení, které je těžko získat. Nejspíš  nastane po nějaký čas chaos mezi federálními a místními zákony. Na kongres USA je vyvíjen tlak, aby federální zákony upravil.

  Ve státech Colorado a Washington se může marihuana k rekreačním účelům prodávat v lékárnách. Tak vznikla „konopná turistika“ do těchto lékáren z oblastí, kde to možno není. Na internetu je dokonce konopný turistický průvodce - Colorado Pot Guide.

   Rozlišení, kde platí zákony státu a kde zákony federální, je mi dosud nejasné. Zdá se, že když jste například ve státu Colorado na pozemku, který nepatří přímo federaci, tak platí zákony Colorada – tj. můžete kouřit, pěstovat si a mít u sebe marihuanu – ale když jste na pozemku federace nebo státu, kde ještě legalizace neproběhla, tak za uvedenou činnost jdete minimálně na rok sedět nebo dostanete pokutu – za malé množství v kapse minimálně 1000 USD. Federální pozemky jsou různého druhu – například národní parky. Policie a vězeňství  s tím má dost práce.   Je čím dál podivnější, že v amerických věznicích sedí víc lidí za marihuanu než za ostatní  zločiny dohromady.  Daňové poplatníky stojí kriminalizace marihuany miliardy dolarů. V roce 2015 vynaložil federální  rozpočet na boj proti drogám 25 miliard USD a dalších 25 miliard bylo vynaloženo na místní úrovni. Za posledních 40 let bylo uvězněno desítky milionů obviněných a za boj proti nabídce drog utraceno přes 3 biliony (v američtině 3 triliony) USD. Další miliardy za vězeňství.

  

      V roce 2016  kouřilo  marihuanu běžně 13% Američanů, tj. asi každý osmý Američan.  Strach z marihuany mizí. Kouří stále víc starších lidí, kteří získávají osobní zkušenost. Jsou publikovány výzkumy rizik – kolik lidí zemře na předávkování alkoholem a kolik  na marihuanu. Na marihuanu nikdo.  Pořádají se soutěže v pěstování (Cannabis Cup) – na internetu možno vidět vítězné rostliny. Někteří politikové vyjadřují podporu  legalizaci– například senátorka Elizabeth Warren. Propaguje marihuanu  namísto nadměrně předepisovaných chemických léků proti bolesti. To se  výrobcům těchto léků nelíbí.

 

  Zajímavým fenoménem v USA je lobbing. Různé organizace sponzorují ve volbách představitelé svých zájmů –  strany, jednotlivé  kandidáty, různé výbory kongresu atd.  Dělá se to legálně a federální úřady vydávají zprávy  o tom, kdo koho a jakou částkou sponzoruje. Tak sponzorují nejen odpůrci legalizace, ale na druhé straně i zastánci a propagátoři - ti však mnohem menšími částkami než odpůrci. Odpůrci legalizace sponzorují kvůli svým ekonomickým zájmům.

 Hlavní odpůrci legalizace marihuany:

    Farmaceutický průmysl.  Protože konopí  může nahradit různé léky  např. léky na bolest, Ibuprofen atd. Ve volbách  2014 sponzorovaly více než 30 miliony USD.

    Provozovatelé soukromých věznic – v obavách o nevyužití „lůžkové kapacity“ .

   Odborová organizace vězeňských dozorců. Ve volbách roku 2014  11 milionů USD.

    Průmysl piva a alkoholických nápojů. Sem patří nejen výrobci jako Anheuser Busch, ale i velkoobchodníci. Odhadují že legalizací marihuany by se jim snížily zisky o 2 miliardy USD. Od roku 2009 dávali každý rok na sponzoring 20 milionů USD. Ve volbách 2014 sponzorovali své  federální kandidáty částkou 17 milionů USD.

 

   Několik  kongresmanů  bojuje za legalizaci, například Earl Blumenauer.  V kongresu byly předkládány od roku 2015 různé návrhy zákonů, které měly vyjmout marihuanu ze seznamu nebezpečných drog nebo zmírnit její postih. Nic však neprošlo. Hlavní překážkou legalizace už nejsou medicínské  a ochranářské důvody, ale čistě ekonomické zájmy soukromých subjektů, které se skrývají za rádoby celospolečenským ochranářským zájmem.

  To je odpověď  na otázku, proč se v USA legalizace na federální úrovni nekoná. 

 

Pramen:  Laura Williams, Meet the Special Interests Keeping Marijuana Criminalized (FEE-Foundation for Economic Education, 12/2017)

Autor: Jiří Plíva | úterý 5.12.2017 9:23 | karma článku: 13,79 | přečteno: 380x
  • Další články autora

Jiří Plíva

K tomu plagiátorství

18.7.2018 v 16:43 | Karma: 22,00

Jiří Plíva

Klaus mladší v Boleticích

15.5.2018 v 21:45 | Karma: 17,33

Jiří Plíva

Spory o dvouleté děti

28.3.2018 v 16:30 | Karma: 7,85

Jiří Plíva

Indoktrinace ve školství

22.2.2018 v 17:36 | Karma: 13,68