Legrácky se státním dluhem a HDP

  Vláda  je pochopitelně znepokojena rostoucím dluhem (každou sekundu asi o 6 tisíc Kč) a vyhlídkou, že se asi sotva podaří dluh splatit. Což ho tedy nějak zobrazit, aby vypadal lépe. Aby se obnovila důvěra občanů. nebo ho nějak skrytě rozptýlit na občany. nebo nějak přijatelně obrat ty, kdo nám půjčili.

 

  Jak známo, dlužníkům se líbí, když je inflace. V podstatě budou splácet méně. Takže je důvodné podezření, že snaha státní banky o inflaci a strach z deflace míří k tomu, aby státní dluh z části zaplatili věřitelé. Takové ty řečičky, že deflace roztočí kolotoč, který povede k nezaměstnanosti, mají zastřít, že dlužníkům se ulehčí život a věřitelé přijdou o peníze.

  Nyní je tu další „pokrok“. Dovídáme, že EU nařídila, aby se HDP počítal podle nové směrnice, což také souvisí s dluhem.

  Do HDP se nyní zahrnou položky, které tam dosud nebyly. Například nákup zbraní bude nyní pokládán za investici a zahrnut tak do HDP. Tímto  účetním kouzlem HDP okamžitě naroste asi o 4%. Není to hezké? Novináři hned hlásí: HDP vzrostlo o 4%.

   HDP dle názvu „Hrubý domácí produkt“  je pokládán za ukazatel růstu či poklesu čehosi, co nikdo pořádně neví. Prý je to ukazatel ekonomiky státu.  Soudí se, že když to číslo roste, tak je  to dobré. Nyní je vidět, že růstu lze dosáhnout nařízením Evropské unie. Nařídí se zahrnou do součtu víc sčítanců.

Jak může jedno číslo vyjadřovat stav něčeho tak vztahově složitého, jako je ekonomika státu? Nemůže. Mnozí ekonomové to vědí. Ale oni z nějakého důvodu potřebují porovnávat. K porovnávání se nejlépe hodí jedno číslo.

    Aby se dluh státu (a to je tvrdé číslo) mohl porovnávat s jinými zeměmi nebo s minulými obdobími, vyjadřuje se dluh v poměru k HDP (a to už je prapodivné číslo). Takže když nám  najednou vzroste HDP, tak ten poměr bude hned o něco hezčí. Už ten dluh nebude 46% HDP , ale řekněme jen 45%. Vypadá to hned lépe, že ano.

  HDP je vypočítáván Českým statistickým úřadem. Aby se dal porovnávat s minulými obdobími, budou se muset dříve vypočtené HDP přepočítat podle nového standardu. Nebude to snadné. Zaměstnanci ČSÚ s tím budou mít robotu. Zbytečnou. A nejen oni.

  Mimochodem, nemohu si pomoct, ale já nevidím žádný důvod, proč je nutno porovnávat – se s jinými, nebo s minulostí. Zamyslete se: Proč je dobré vědět, že USA má dluh ve výši 101% HDP, kdežto Česko ve výši 45 % ?

 Může někdo nějak tuto informaci využít? Je to k ničemu. Připadá mi to jen jako nesmyslné novinářské hrátky, které stojí spoustu peněz. Kolik jen má ČSÚ zaměstnanců?! Je třeba spousta hlášení, které musí  dělat další lidé. A studenti ekonomie se učí pitomosti.

        

Autor: Jiří Plíva | sobota 4.10.2014 20:17 | karma článku: 17,97 | přečteno: 790x
  • Další články autora

Jiří Plíva

K tomu plagiátorství

18.7.2018 v 16:43 | Karma: 22,00

Jiří Plíva

Klaus mladší v Boleticích

15.5.2018 v 21:45 | Karma: 17,33

Jiří Plíva

Spory o dvouleté děti

28.3.2018 v 16:30 | Karma: 7,85

Jiří Plíva

Indoktrinace ve školství

22.2.2018 v 17:36 | Karma: 13,68