Jak se dá švindlovat při volbách

Překvapilo mne, jak snadné je podvádět.  Mám určité zkušenosti jako člen volební komise. Popíši  zde  dvě situace.  Sčítání volebních lístků je  nejožehavější situace, kdy musí členové volební komise zostřit pozornost a hlídat i to, co dělají jeho kolegové s rukama.
  1. Losování předsedy volební komise.

  Kdyby ten, kdo losování vede (třeba starosta obce) chtěl prosadit svého kandidáta na předsedu, může využít toho, že obvykle všichni spěchají. Starosta vybídne, aby si každý budoucí člen komise vytáhl lístek, které jsou třeba  volně pohozeny na stole. Každý si vytáhne jeden a obvykle spěchá domů. Stačí, když mezi lístky „člen“ chybí lístek „předseda“,  lístek, který podvodník starosta přidá ve vhodnou chvíli. Nebo ho drží v ruce a podá ho svému kandidátovi, jakoby ho sebral se stolu. Nebo řekne, že pan Novák se omlouvá a chce aby ho starosta vylosoval. Je tady mnoho možností;  je třeba být pozorný a nespěchat. Pokud někdo spěchá, je to vždy podezřelé

  1. Sčítání volebních lístků.

  Po dvou dnech u voleb jsou členové komise unaveni a spěchají domu. Často jsou v komisi studenti, kteří si přišli přivydělat a domnívají se, že to hlavní už mají za sebou a také spěchají. Stoly se obvykle srazí k sobě, odpečetí se všechny urny a jejich obsah se vysype na stůl a kolem se rozsadí volební komise.  Každý otevírá  obálky s lístky, které si před sebe třídí  rovná na hromádky podle politických stran. Nakonec se hromádky od všech členů komise sečtou podle stran. A provede se kontrola součtů – porovnáním s počtem voličů, kteří se dostavili podle volebních seznamů. Většinou nikdo nekontroluje obsah jednotlivých hromádek, ale jen součty. Součty musí souhlasit. Takže se může stát, a stává se to, že v hromádce například  KSČM jsou i hlasy jiných politických stran. Kontrola součtů to neodhalí.  Slyšel jsem o případu, kdy v jedné obci bylo v hromádce KSČM deset hlasů jedné malé politické strany. Vůbec by se na to nepřišlo, kdyby si jeden volič této malé strany  až po několika dnech nevšiml na obecní tabuli, že jeho strana dostala 0 hlasů. Kdyby tam byl jeden hlas, tak by se na to vůbec nepřišlo.

   Jako člen komise ovšem můžete obsah konečných hromádek dodatečně zkontrolovat, což bych doporučoval.  Ostatní se možná budou tvářit nevrle, protože spěchají.  Je tu ještě finta s chaosem. Pod záminkou kontroly někdo řekne, že něco nesouhlasí, začne se přepočítávat, lístky se mohou rozsypat, pomíchat, a v tomto uspěchaném chaosu, může dojít k lecčemu. V každém případě je třeba být trpělivý, klidný, asertivní a pozorný. Když nemáte jistotu, přepočítávání opakujte.  Jakmile  se volební komise rozejde domů, může volební podvod odhalit jen náhoda. Pamatujte, že vynalézavost podvodníků je nekonečná. Dejte si pozor na spěch. Pokud někdo spěchá, je to vždy podezřelé; může ten spěch předstírat, aby něčeho dosáhl.

Autor: Jiří Plíva | pátek 16.5.2014 15:16 | karma článku: 16,11 | přečteno: 800x
  • Další články autora

Jiří Plíva

K tomu plagiátorství

18.7.2018 v 16:43 | Karma: 22,00

Jiří Plíva

Klaus mladší v Boleticích

15.5.2018 v 21:45 | Karma: 17,33

Jiří Plíva

Spory o dvouleté děti

28.3.2018 v 16:30 | Karma: 7,85

Jiří Plíva

Indoktrinace ve školství

22.2.2018 v 17:36 | Karma: 13,68