Anonymní akcie a konflikt zájmů

   Poslanci dnes jednají o zákazu anonymních akcií a zdá se, že veřejné mínění zákaz podporuje. Zdá se totiž, že když je možno, aby se státní úředníci a poslanci schovali za anonymní akcie, je také možno, aby se podíleli na výnosném byznysu, který si sami schválili.

 Jinak řečeno: jde o to, aby se nikdo, kdo o byznysu rozhodoval, na něm nemohl podílet. Kdyby se podílel, šlo by o konflikt zájmů.

   Pro zákaz anonymních akcií budou tedy s patřičným humbukem hlasovat strany, které stojí o voliče za každou cenu.  Jsem také pro to, aby šlo odhalovat a tvrdě trestat každý konflikt zájmů. Jak to ale zařídit? To ví  jen pánbůh.

    Předně existuje mnoho způsobů, jak se v případě konfliktu zájmů schovat. Například firma, která provozuje fotovoltaický byznys, vůbec nemusí být akciová společnost – je mnoho druhů obchodních společností a těch se zákaz anonymních akcií netýká. Nebo to může být prosté podnikání na živnostenský list, které provozuje paní Motyčková, provdaná sestra poslance Krumpáče – takže  poslanec Krumpáč může nyní klidně hlasovat pro zrušení anonymních akcií.

  Co jsou anonymní akcie? Prospěje zákaz anonymních akcií alespoň v oblasti akciových společností?

   Když máte nějaké akcie, je  toto vaše vlastnictví potvrzeno zápisem v Centrálním depositáři cenných papírů a nepotřebujete na to žádný papír. Dividenda vám přijde automaticky a dokonce už zdaněná. Anebo máte papírovou akcii, na které je napsáno, že vás opravňuje mimo jiné vybrat si dividendu v příslušné akciové firmě. Kdo ji tam donese, dostane dividendu. To je anonymní akcie.

  Jak jste k ní přišli? Koupili od někoho, od kohokoliv. Dá se to zjistit? Dá zjistit, jestli jste zaplatili případnou daň  z prodeje? Možná je tu určitý háček z hlediska finančního úřadu. Ale když firma vydávala tyto akcie, došlo k prvnímu prodeji – a tady by šlo odhalit komu je firma prodala. Přece o prodeji musely existovat účetní doklady. Tyto akcie mohly být prodány či darovány dále. Ale také by tom měl být nějaký záznam… Vraťme se k převzetí dividendy – firma také musí ověřit identitu toho, komu předává nějaké peníze (občanský průkaz), a musí si nechat podepsat stvrzenku. Takže ty anonymní listiny nejsou nikdy tak docela anonymní. Jistě by šlo dohledat lidi, kteří si převzali dividendy z fotovoltaiky atd. Možná by to nebylo snadné, a možná ne každý je oprávněný k takovému zjišťování, ale šlo by to.

  Nejsem proti rušení anonymních akcií. Nevím, proč vůbec existují, k čemu jsou dobré. Myslím, že neanonymita  vlastnictví nenarušuje individuální svobodu. To, že někdo závidí nějaký majetek, svobodu  toho majetného neničí. Závist je nepěkná, ale to je vše. Horší je, když někdo využívá toho, že má moc hospodařit s vašimi penězi. To jsou státní úředníci a poslanci.

Autor: Jiří Plíva | úterý 19.2.2013 14:37 | karma článku: 11,24 | přečteno: 430x
  • Další články autora

Jiří Plíva

K tomu plagiátorství

18.7.2018 v 16:43 | Karma: 22,00

Jiří Plíva

Klaus mladší v Boleticích

15.5.2018 v 21:45 | Karma: 17,33

Jiří Plíva

Spory o dvouleté děti

28.3.2018 v 16:30 | Karma: 7,85

Jiří Plíva

Indoktrinace ve školství

22.2.2018 v 17:36 | Karma: 13,68