Vykrucování České televize

Václav Lamr za Fórum angažovaných křesťanů České republiky zaslal této naší veřejnoprávní organizaci, jejíž rozpočet je z větší části hrazen koncesionářskými poplatky občanů České republiky, ostrý protest proti tomu, že Česká televize podporuje islámský terorizmus. Z jeho protestu vyjímám:

„Jako občan České republiky ostře protestuji proti osobnímu podílu pravovníků české televize na islámské provokaci proti státu Izrael v souvislosti s pokusem prolomit Izraelskou blokádu teroristického hnutí Hamas v Gaze... Osobně se účastnili provokační plavby tureckých islamistů, kteří se zbraněmi napadli izraelské vojáky, kteří kontrolovali podezřelé plavidlo. Kdo má zodpovědnost za vyslání těchto českých občanů a pracovníků české televize?... Žádáme, aby se tato kauza vyšetřile i z hlediska bezpečnosti České republiky v souvislosti se závazky, které máme jako členové NATO... “

Václav Lamr, Fórum angažovaných křesťanů, občan České republiky.

Odpověď ČT:

Vážený pane Lamre, zasílám Vám vyjádření šéfredaktora zpravodajství Michala Petrova k této situaci.

Děkuji za ohlas k našemu vysílání jakkoli kritický. Česká televize přijala pozvání k nalodění od propalestinských organizací. To je fakt. A cesty se zúčastnila v rámci rozpočtu Redakce zpravodajství. To je další fakt. Na první pohled, a leckdy je to tak (podotýkám, že mylně) interpretováno, se zdá, že se tak ČT postavila na jednu stranu konfliktu, že misi svou přítomností dokonce legitimizovala atd. Realita je samozřejmě taková, že štáb ČT vůbec neměl v úmyslu točit propalestinský (ale ani protipalestinský) příspěvek. Na místo jel jeden z předních, nikoli jen televizních, ale dokonce českých - expertů na blízkovýchodní oblast, náš redaktor Petr Zavadil. Jeho znalost problému zaručovala objektivní pohled na věc. Mj. třeba i na to, že pomoc vezená konvojem skutečně představuje jen zlomek skutečné pomoci proudící do Gazy, a její smysl byl tedy jednoznačně manifestační. Do některých konfliktních oblastí je bohužel pro novináře možné se dostat jen přidružením k jedné ze stran tohoto konfliktu. Platí to pro Blízký východ, stejně tak jako pro Irák nebo pro Čečensko. Tam všude se reportéři ČT už v minulosti dostali tak, že se (fyzicky, nikoli ideově) připojili k některé ze stran sporu. Zpochybňovat přítomnost novináře kdekoliv není automaticky možné a z hlediska demokratické žurnalistiky podle mého názoru dokonce nebezpečné. Vyslali-li bychom například reportéra na palubu lodi organizace Greenpeace, samozřejmě by to přeci neznamenalo, že se ve vysílání objeví příspěvek v duchu ekologistického aktivismu. Znamenalo by to jen a pouze to, že jsme se rozhodli zachytit, jak to na místě vypadá. Totéž mimochodem platí např. o našich reportérech, kteří cestují do Iráku "pod křídly" americké armády a podobně. Důležité totiž není, s kým novinář cestuje, nýbrž produkt: výsledná reportáž. A abychom mohli vystupovat na místě nezávisle, pak je nutné takovou misi platit z vlastních, resp. z koncesionářských prostředků. Postavení vděčného hosta dělá z každého do určité míry rukojmí a nelze v něm profesi nezávislého novináře provozovat. Postavení novináře je v demokratickém světě respektováno a v izraelské vazbě se tak nedělo. Ba co víc: od členů našeho štábu byly pod falešnými sliby (možnost kontaktu s rodinou, se zastupitelským úřadem) vynuceny výkony, k nimž by za normálních okolností nebyli ochotni. A to v době, kdy už byla jejich žurnalistická identita, tj. identita stavící je mimo konflikt, známa. Rezignovat na podobné mise by znamenalo nemít původní zpravodajství a závislost na zprostředkovaných svědectvích - mimochodem o události, jež zaměstnávala přední světová média. Každý koncesionář ČT by podle mého názoru měl mít naopak zájem o co nejvyšší podíl původního zpravodajství televize, již si sám platí.

S pozdravem Lenka Lukešová, ČESKÁ TELEVIZE, Divácké centrum Kavčí hory

Pro : Lenka Lukešová; Michal Petrov

Od  : Mojmír Kovář

Cc:  v. Kopie

Věc :  Stanovisko Fora angažovaných křesťanů ČRaSR  :

Vážení,

oceňujeme vaši přímou reakci na kritický list p. Václava Lamra, FAK ČR (v.Předmět).  K vámi podávanému vysvětlení namítáme :

1-To, že Česká televize přijala pozvání od propalestinských, tzn. Hamas akceptujících organizací, je skandální. Tento fakt potvrzuje už samotný výsledek mise a možné i dalekosáhlé následky.

2-p. Petr Zavadil není pro nás důvěryhodný redaktor pro izraelsko-palestinskou problematiku. Údajně přebírá zprávy z cizích, nikoliv nestranných agentur. Pro tyto účely kontaktujte, prosím, p. reportéra Karla Sedláčka, který po dvanáct dnů podával autentické zprávy přímo ze Sderotu v lednu 2009, v době krize v této oblasti.

Forum angažovaných křesťanů ČRaSR,

Ing. Mojmír Kovář, v.r., mluvčí

Moje poznámka:

S alibistickým přístupem České televize, která de fakto obhajuje neobhajitelné, ostře kontrastuje věcný komentář k incidentu a jeho pozadí, uveřejněný na webových stránkách Českého rozhlasu:

Z něj cituji pro zajímavost následující (v ČT neuveřejněná) zpravodajská fakta:

„Ve světě pokračují protiizraelské protesty a demonstrace vyjadřující nesouhlas s operací proběhly i v Izraeli.

Mezinárodní rozhořčení nezmírnily ani zveřejněné videonahrávky zásahu, na kterých je jasně vidět, že skupiny organizovaných ozbrojenců na lodi Mavi Marmara vojáky brutálně napadli. Nic nezměnily ani fotografie samotných pasažérů lodi, na kterých jsou zbití a zakrvácení vojáci, někteří dokonce v bezvědomí. Nic nezměnily ani výsledky turecké pitvy zabitých útočníků – byli zastřeleni z těsné blízkosti, často i několika kulkami, jak je obvyklé při střelbě v sebeobraně. Nikoho nezarazil ani přepis komunikace izraelského námořnictva s lodí – na výzvu, aby přistála v Ašdodu, jeden z cestujících odpověděl: „Vraťte se do Osvětimi.“ Svět neuvěřil ani izraelské zprávě o napojení několika konkrétních pasažérů lodi na teroristické organizace a dál požaduje mezinárodní vyšetření zásahu a ukončení blokády pásma Gazy. Výzvy už uposlechl Egypt, který blokádu uplatňoval spolu s Izraelem, a otevřel přechod v Rafáhu „na neurčito“, i když nikoli pro nákladní dopravu.

Svět si ve svém rozhořčení nepovšiml, že Hamas humanitární pomoc z flotily odmítl převzít. Tento týden také podnikl razii na úřadovny několika nevládních humanitárních organizací, zabavil veškeré vybavení a zakázal jim v pásmu Gazy činnost. Zprávu o tom nezveřejnila žádná západní média, přestože proti tomu protestoval i koordinátor OSN pro Blízký východ Robert Serry. Nepovšimla si ani prohlášení palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, která vyjádřila znepokojení nad politikou Turecka i nad otevřením hranic v Rafáhu, protože obojí pouze posiluje Hamas. Pozornosti uniklo i prohlášení Abbásova poradce Azzáma Ahmeda, že v pásmu Gazy žádná humanitární krize není, protože samospráva tam posílá dostatečné množství zásob izraelskými hraničními přechody.“

A dále viz: http://www.rozhlas.cz/komentare/portal/_zprava/744540

Česká televize sice blábolí o nutnosti zpravodajsky pokrývat izraelsko-palestinský konflikt, ale referuje o něm pouze z pohledu jedné strany, zúčastněné v tomto námořním incidentu. A pak fňuká, že její redaktoři oprávněně dostali za vyučenou. Český rozhlas naproti tomu referuje o tomto incidentu vyváženě a se znalostí celého kontextu dané problematiky. Je zřejmé, že někde "to jde", a někde zase ne. Neměl by někdo v televizi nést za takový "objektivní" způsob žurnalistiky osobní zodpovědnost?

 

Autor: Martin Pinc | pátek 11.6.2010 8:30 | karma článku: 47,32 | přečteno: 23453x
  • Další články autora

Martin Pinc

Na hrabalovské téma

27.3.2014 v 22:10 | Karma: 11,39

Martin Pinc

Česká vláda a juvenilní justice

16.1.2014 v 15:00 | Karma: 22,99

Martin Pinc

Otcové na odstřel?

16.8.2013 v 14:30 | Karma: 36,78