Ó, Dobeši, Dobeši!

Ó, Dobeši, Dobeši! To bylo řečí, že kantorům na platy se nešáhne! Naopak, přidáno že dostanou. Však pánů Kalouska a Nečase Dobeš jsa poslušen, jediným škrtem pera svého ministerského, kantory školství církevního o procent deset na platech krátiti ráčil.

Na základě rozhodnutí vlády ČR o krácení výdajů rozhodlo ministerstvo školství ČR, vedené ministrem Josefem Dobešem o krácení dotace církevním školám ve výši 10% v posledních třech měsících roku 2010.

Proč se tak děje pouze církevním, potažmo ještě soukromým školám a ne školám, jejích zřizovateli jsou kraje či obce? Jedná se o důsledek nesmyslného ustanovení Školského zákona, vytvořeného a schváleného ještě za vlády sociální demokracie. Podle těchto ustanovení jsou školy, jejichž zřizovateli jsou kraje či obce dotovány ve dvou položkách: platy a provozní prostředky. Školy s jiným zřizovatelem, jedná se tedy především o školy církevní a soukromé, jsou dotovány pouze z provozních prostředků. Navíc tyto školy nemohou vytvářet fondy sociálních a kulturních potřeb. To byl před nedávnem řev, že se budou krátit prostředky FKSP. Kantoři na církevních školách jsou bez těchto fondů už pět let. A ani pes po nich neštěkl!

Když ředitel církevní školy dostane přidělené dotace na provoz, musí udělat dvě pomyslné hromádky: na platy učitelům a ostatním pracovníkům, a na to ostatní. Takže když jsou kráceny provozní prostředky, jsou kráceny také prostředky mzdové.

Uvědomil si pan Dobeš, co vlastně dělá? Dovoluji si o tom pochybovat. Důkladně jsem si prostudoval příslušné rozhodnutí vlády. Není v něm ani slovo o krácení platů učitelů na některých typech škol. Hovoří se pouze o částce, kterou pan školský ministr musí ušetřit. Ten, jako uctivý a pokorný služebníček, který navíc patrně ani nemaje páru, co svým rozhodnutím způsobí, krátí paušálně provozní dotace. A co chudáci ředitelé? Ti se mohou rozhodnout, zda šetřit na provoze, což by znamenalo například omezit topení či osvětlení nebo snížit platy. Jelikož začíná zima, topit a svítit se musí. Takže kantoři, kteří se, alespoň na církevních školách, nebouří (byť si také ponadávají na ten školský bordel), budou si muset utáhnout opasky. Někde víc, někde míň. Nebude to asi na všech školách stejné.

Přitom na některých církevních školách je to letos již druhé snížení platu. Loni, když se blížily podzimní volby, byly státním zaměstnancům k 1.7.2009 zvýšeny platové tarify o 3,5%. Kupodivu, dostalo se i na církevní školy. Jelikož vzhledem ke specifickému způsobu dotací nebyly o tuto částku navýšeny dotace školám církevním, tak na některých z nich, tam kde neměli na čem ušetřit, byla tato zvýšení platů zase odebrána. Takže na některých církevních školách to za letošní rok činí již 13,5% na platech dolů.

Slibu ministerstva, že po Novém roce se dotace vrátí na úroveň před 1. říjnem nevěřím. Ostatně, kolik učitelů věří svému ministerstvu?

Tak si říkám. Co dělají rudé odbory, které řvou, kdykoliv se jim to hodí, Když se jedná o učitele z necírkevních škol, dokážou dělat brajgl. Ale černoprdelničtí (abych použil rétoriku jedné významné osobnosti) kantoři je nezajímají. Ostatně, komu se to nelíbí, může odejít. Třeba na školu zřizovanou krajem či obcí. Že pak na církevních školách budou chybět kvalitní učitelé? No a co? Tak aspoň zaniknou. Náboženství je přece opium lidstva, takže se přestane s idealistickým oblbováním našich dětí. Ano, nabývám dojmu, že toto může být také jeden z důvodů, proč Školský zákon je takový, jaký je. Vytvářeli ho přece socani, kteří církev pranic nemilují. Tímto zákonem byly školy jiných zřizovatelů odsouzeny do pozice škol druhé kategorie, přestože tyto školy snesou srovnání se školami tzv. státními ve všech ohledech. Mnohdy je kvalitou studentů daleko předčí, Mohl bych to doložit řadou příkladů. Ale to už je jiná kapitola. Nicméně v nejbližší době tak učiním.

A propos: Nebyli náhodou naši hlavní šetřílkové, tedy pánové Nečas a Kalousek, u toho, když se Školský zákon schvaloval? Jak hlasovali? Nebyl jeden z nich dokonce předsedou strany, která má v názvu slovo "křesťanská"? A druhý se též ke křesťanství veřejně hlásí. Nenesou proto také alespoň ždibínek viny?

Autor: M. K. Pijáček | čtvrtek 21.10.2010 23:48 | karma článku: 15,01 | přečteno: 1244x