Likviduje Dobeš církevní školství?

Zdá se to nadnesené? Většina učitelů církevních škol si to nemyslí. Pokud jim nestačilo říjnové páně Dobešovo úsporné opatření, které oni zaplatí z vlastní kapsy, tak jeho vystoupení v nedělních Otázkách Václava Moravce je určitě nenechá na pochybách.

Nevím, zda si ministr školství Josef Dobeš uvědomuje co říká a co činí. Neustále hovoří o zvyšování platů učitelům, ale už neřekne, že z této profesní skupiny a priori vyřadil několik tisíc kvalitních pedagogů. Ministr Dobeš přes veškeré ujišťování mnoha učitelům k 1. říjnu snížil plat o deset procent a v příštím roce jim nepřidá, jak naznačil v nedělních OVM.

Avšak nač ten humbuk, když se jedná pouze o učitele církevních škol? Ti jsou totiž na základě školského zákona vytvořeného sociálními demokraty (pro hlasoval také současný vrchní šetřílek Kalousek – viz. portál Poslanecké sněmovny) nejsou placeni stejným způsobem jako učitelé tzv. regionálního školství, tedy škol, jejichž zřizovateli jsou obce a města. Málokdo ví, že když se hovoří o platech učitelů, tak se nehovoří o platech učitelů jiných zřizovatelů, tedy škol církevních a soukromých.

Nicméně k páně Dobešovu vystoupení. Hned na začátku nezapomněl podotknout, že v maturitních generálkách byly nepatrně horší studenti škol církevních, daleko hůř pak dopadly školy soukromé. Tato replika by mohla zůstat bez povšimnutí, kdyby se diskuse, jíž se kromě ministra Dobeše a Václava Moravce zúčastnila i Michaela Šojdrová a v několika vstupech i boss školských odborů, nerozšířila i na financování škol.

Všichni diskutující se dojemně shodli na skutečnosti, že kvalitní výuku zajistí pouze kvalitní učitelé a ti zadarmo nejsou a nebudou. Nehovořilo se pouze o platech, ale také o financování provozu školských zařízení. Pan ministr si posteskl, že jako člen vlády musel krátit pro zbytek roku provozní prostředky škol. Na to reagovala Michaela Šojdrová, která poznamenala, že pouze církevním školám byly tyto peníze poníženy o deset procent. Na její  poznámku však nikdo nezareagoval a ona to dál nerozvíjela. To mne na ni velice a velice mrzí. Je to politička, se kterou sice vždy nesouhlasím, ale které si hluboce vážím.

O co vlastně šlo? Učitelé na těchto  školách nejsou placeni z položky platy, ale z tzv. provozních prostředků. Takže když se zníží objem peněz určených na provoz, sníží se také peníze na výplaty kantorů. Spoléhat na to, že od ledna příštího roku ministerstvo tyto peníze opět církevním školám vrátí, je naprosto scestné. Kalousek je Dobešovi nedá, spíše naopak, bude ho dál nutit k šetření. Takže snížení platů těmto lidem je pravděpodobně na hodně dlouho trvalé.

Debata o platech dál pokračovala. Hovořilo se o navýšení kantorských platů o 2,1 miliardy v příštím roce, přičemž to vyznělo jako páně ministrova zásluha, kterému ohodnocení kantorů leží na srdci v prvé řadě. Vzápětí však zcela jednoznačně deklaroval navýšení platů v regionálním školství. Takže na církevní školy se dle všeho nedostane. Přitom tato část našeho školství byla již letos na jaře ochuzena na platech o 3,5 procenta.

Kladu si otázku, zda takový postoj ministrstva školství není diskriminující vůči jednomu segmentu jeho rezortu. Ono již školský zákon je vůči školám jiných zřizovatelů diskriminující a současné vedení ministerstva, dle všeho tento trend jen potvrzuje.

Jaký bude důsledek si každý snadno domyslí. Spousta učitelů z církevního školství odejde. Již před páně Dobešovým říjnovým škrtem byli tito učitelé placeni hůře, než v regionálním školství. Tabulkové platy se dodržovaly, ale osobní příplatky byli nízké, ne-li nulové. Pro desetiprocentní snížení se už muselo sáhnout i do tabulek, které nejsou pro tyto školy závazné. Jenže ideály ještě nikoho neuživily. Když odejdou zkušení kantoři, kdo bude učit? Koho budou ředitelé nuceni zaměstnávat, aby pokryli výuku? Kvalita, která zejména u církevních gymnázií snese srovnání s gymnázii regionálními, půjde dolů, což bude znamenat postupné zavírání těchto škol. Což nebude přirozená, ale umělá selekce škol. Ubývá žáků a škol je nadbytek. Takže se ztíží podmínky existence těch, které mnohým v naší ateistické společnosti nejsou jaksi po chuti.

Tak si znovu kladu otázku položenou na začátku. Likviduje ministr Dobeš církevní školství? Já si myslím, že ano. Jestli tak činí nevědomě, takříkajích z hlouposti, pak nemá ve své funkci co pohledávat. Pokud vědomě, tak je to ještě horší. Naposledy církevní školství zlikvidovali komunisté. A k tomu asi není co dodat.

Na závěr ještě jednu poznámku. Postup ministerstva a dikce zákona diskriminuje rovněž školy soukromé. O těch jsem se šířeji nezmiňoval, poněvadž tam jsou malinko jiné podmínky., než na školách církevních Jejich existence je však také mnohým oranžově či rudě smýšlejícím občanům trnem v oku. Ale to už je jiná kapitola.

 

Autor: M. K. Pijáček | pondělí 1.11.2010 22:46 | karma článku: 16,65 | přečteno: 1790x