České soudy podporují podvodníky? Díl 1.

Pokud jste někdy měli nebankovní půjčku od společnosti Fast Finace a máte ji dávno splacenou, třeba i několik let, čekejte soudní obsílku nebo rovnou exekutora.

Tato vykutálená společnost, která dle obchodního rejstříku stále existuje, a do níž v minulém roce byly napumpovány velké peníze společností Gorasan z Kypru a která tímto Fast Finace vlastní, de facto neexistuje. Snaha o jakýkoliv kontakt vždy končí bez úspěchu. Telefon není, webové stránky nejsou. Spojení je pouze jednosměrné, a to směrem od Gorasanu prostřednictvím krajského soudu, do jehož působnosti exklienti Fast Finance patří. Spojení ve formě směnečného platebního rozkazu.

Princip splácení hotovostních půjček u Fast Finance byl přímo hororový. Splátky úvěru byly týdenní, doba splatnosti jen několik týdnů. Dlužník tak zaplatil společnosti úrok řádově ve stovkách procent. Zpoždění splátek bývalo finančně sankcionováno a to dost citelně. Zpoždění či nedoplatky byly vymáhány velmi neurvalým způsobem. Jištění bylo údajně blankosměnkou. Zdůrazňuji „údajně“, protože většina bývalých klientů Fast Finance si není vědoma, že by při sepisování smlouvy vypisovala a podepisovala nějakou směnku. Nicméně, na tisíce z nich, i když svůj dluh splatili před několika lety, jsou podány žaloby kyperskou společností Gorasan  Company Limited. Směnky, které, dle všeho byly dodatečně vyrobené.  

Jen u brněnského a ostravského krajského soudu leží 3 650 žalob. Pokud by taková úroda byla i u ostatních krajských soudů, mohlo by se jednat o nějakých 15 až 20 tisíc žalob. Potom si ministryně spravedlnosti a předsedové soudů stěžují, že soudci jsou zavaleni prací a že nestíhají. Bodejť by ne, když se zabývají kauzami, které pomocí zákona mají připravit o peníze tisíce daňových poplatníků, z jejichž daní jsou příslušní soudcové placeni.

Nejedná se přitom o žádné troškaření. Platební rozkazy znějí na částky kolem třiceti tisíc korun, což je několikanásobek toho, co lidé měli půjčeno. K tomu zhruba poloviční částka pro advokáty, kterých je pouze několik, a pár stovek soudních výloh. Když se to spočítá, jedná se o celkovou sumu řádově v desítkách či spíše stovkách milionů korun. Pakatel, ale jak pro koho!

Člověk, který od soudu obdrží směnečný platební rozkaz, má pouze tři dny na podání námitek, jejichž forma a obsah je velmi úzce specifikován, s čímž má mnohdy problém i zkušený právník. Obvykle jsou zmíněné tři dny chápány jako tři dny pracovní, což je stejně termín šibeniční. Ve skutečnosti se jedná o tři dny kalendářní, což ve v platebních rozkazech je cudně zamlčeno. Takže, když si člověk obsílku vyzvedne v pátek v podvečer, nezbývá mu absolutně žádný časový prostor na odvolání. Když k tomu připočítáme šok a následnou dobu, než si uvědomí, co se vlastně po něm žádá, hodiny či dokonce dny ubíhají. Co mám dělat? Kde mám hned sehnat advokáta? A čím ho zaplatím? Co to bude stát. A proč mne někdo obviňuje, když jsem všechno zaplatil a nikomu nic nedlužím?

 A teď si položme otázku. Žijeme v právním státě? Co Vy na to, paní ministryně? Co vy na to, páni zákonodárci a paní zákonodárkyně? Co Vy na to, pane ombudsmane? 

Pokud čtenáře tato kauza zajímá, ať se dnes dívá v 18.50 hod. na Občanské judo na TV NOVA. A také ať si prohlédne web postižených těmito podvodníky na adrese http://www.fastfinance.estranky.cz

 

Dřívější článek na toto téma ze dne 19.5.2009: Podpoří Fischerova vláda lichváře?

Autor: M. K. Pijáček | neděle 14.6.2009 14:53 | karma článku: 23,96 | přečteno: 2639x