Big Brother a la Brusel?

Podle včerejších iDNES.cz je na základě diktátu Bruselu už hotový zákon, který od roku 2017 umožní naše šmírování nesrovnatelně více, než páně Babišovo EET. A to nejenom u nás, ale v celé EU.

Jedná se o čipové občanské průkazy. Páně Chovancovo ministerstvo, připravilo zákon, podle kterého se zavádí občanské průkazy s čipem. Tedy vnitro opět plní svou povinnost, stejně jako ji plnilo za Alexandra Bacha či jiných pozdějších ministrů vnitra, tedy lépe kontrolovat občany.

Samozřejmě, oficiálně je to nedocenitelná služba občanům. Díky plechovému plíšku v občance můžete vyřídit vše z domova, aniž byste se museli trmácet po úřadech, stát dlouhé fronty u přepážek. Podáte daňové přiznání, obdržíte výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, vyřídíte důchod nebo, světe zboř se, z tepla svého obýváku můžete dokonce podat žalobu! To je věc! Už nebudete muset posílat práskačské e-maily z fingovaných adres. Teď můžete rovnou podat žalobu. To je asi velmi důležité, neboť v dotyčném článku je to zmíněno hned dvakrát.

Abyste tyto vymoženosti mohli využívat, stačí, když si k počítači koupíte čtečku, jejíž cena je nepatrná, pouhé dvě až tři stovky. Co to je, dneska! To si s radostí pořídí každý důchodce či nezaměstnaný. Obzvláště to využijí současní zaměstnanci OKD, kteří se právě v té době stanou klienty úřadů práce. Prý je dokonce ve hře možnost, že by to stát platil ze svého, tedy z našich daní. To bude mít pan Babiš, jako strážce státní kasy, radost! Nebo ne?

Co zavedení celého systému bude stát?

To se nikde neuvádí, ale celá ta legrace bude asi za směšný peníz. Podle nařízení z Bruselu budou muset být všechny úřady v České republice od 29. září 2018 on-line se všemi úřady v EU. Proto se bude muset dle iDNES.cz zařídit pouze jedna maličkost. Na zhruba třech tisícovkách úřadů bude nutná úprava cca pěti tisíc informačních systémů. Takže nač se vzrušovat, ne? Vždyť je to maličkost. Stačí si vzpomenout na naprosto bezproblémové zavádění elektronické evidence vozidel.

Bude systém bezpečný?

Ano, celý systém bude údajně naprosto bezpečný. Akorát v článku je několikrát použit podmiňovací způsob, což hovoří samo za sebe.  „Zkopírování dat z čipu elektronickou cestou bez znalosti PIN je téměř  nemožné,“ říká Josef Knotek ze Správy základních registrů ministerstva vnitra. Tyto občanky budou prý tak bezpečné, jako platební karty. Jenže stále se vyskytují případy, týkající se právě zneužití platebních karet. Ne vždy se jedná o neopatrnost jejich majitelů. Takže obrázek ať si udělá každý sám. Pokud někdo nerozumí, ať si vzpomene na nejrůznější akce hackerů, kteří se dokázali probourat do nejrůznějších databází. Banky či státní instituce nevyjímaje. Neexistuje totiž systém, který by nešlo nějakým způsobem prolomit. Jenže databáze občanů s veškerými, tedy i citlivými, informacemi však nikoho zajímat nebudou. Nebo se mýlím?
A ještě něco: kde máme záruku, že nikdo tyto centralizované informace nezneužije?  Ať u nás nebo v Bruselu? Budu si třeba pouštět hubu na špacír, klávesnici nevyjímaje, začnu být podezřelý a tak jediným kliknutím si třeba bezpečnostní či zpravodajské služby o mě zjistí vše, co potřebují, aby mne příslušně usměrnily. Něco podobného jsme už zažili, i když bez použití současných technologií. Pamětníků žije stále dost.

Kdo nechce, nemusí systém používat, může chodit na úřady

Přesto každý, i odpůrce používání moderních technologií, bude muset mít čipový občanský průkaz. Při každém jeho použití musí před příslušným úředníkem zadat PIN. Stěží si dovedu představit starší občany nebo lidi mentálně či vzdělanostně ne zrovna na výši, jak bravurně vyťukávají svůj PIN. Pozor, nebude jediný – viz článek. A tak tito lidé budou mít v peněžence nebo dokonce u občanky lísteček s příslušnými PINy či PUKem. Takže bezpečnost je zaručená!!!

No, a když někdo PIN zapomene a lísteček nebude po ruce, tak mu třeba nevydají důchod či doporučený dopis? Takže človíček bude muset přijít ještě jednou? No, aspoň se úřední šiml nestrhá. Tak mne napadá: při kontrole policií, to budou policajti mít u sebe nějaké počítače se čtečkami? A já ve stresu - kdo zůstává při kontrole policií klidný - si na PIN nevzpomenu? To mne zavřou až zčernám nebo dostanu pokutu, která mne zruinuje? Jak to bude fungovat?

Závěr?

Těžko říct. Každopádně mám strach, proč to zapírat. Řadový občan nemá šanci se bránit a naše změkčilá vláda je zcela mimo hru. Přesto, každý má svého poslance, může jej oslovit. Možná přijetí výše zmíněného zákona nemusí Parlamentem tak hladce projít. Nicméně, Big Brother z Bruselu bude na zavedení systému usilovně tlačit. Takže jediná cesta je ta, která se pomalu a jistě rýsuje ve Velké Británii. Dát byrokratům v Bruselu sbohem.
(Omlouvám se za chybu v nadpisu. Ve francouzském tvaru "a la" není správně první písmeno "a", které má být s převrácenou čárkou. Původně tam bylo, ale v poslední době se začalo objevovat jako otazník. Zdá se, že technické prostředky tohoto serveru neumožňují cizí transkripci.)

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: M. K. Pijáček | středa 3.2.2016 12:44 | karma článku: 39,14 | přečteno: 2735x