Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Národní park Šumava

Když se ty jednotlivé věci, jména a výměry, názory a jiné smyslové vjemy vespolek o sebe třou, v laskavých posudcích jsouce opravovány a s nezávistivým užíváním otázek a odpovědí, tu konečně vyšlehne oheň poznání a rozumu o každé jednotlivé věci. Platón: Dialogy (7)

            Problematika NP Šumava se podle očekávání stala na politické úrovni předvolebním tématem v některých krajích. Při vší úctě a respektu k tomu, že i tato rovina je nezbytná, platí zde více než jinde, že žonglování s fakty a efekty ohraničené termínem voleb jsou více méně věcí mediální. Přesto, jakkoli je to obtížné se vyznat ve faktech a mýtech o NP Šumava, nutí to k poměření určitých dopadů na myšlenku velkoplošné ochrany životního prostředí, ekologickou politiku a samotnou pozici resortu životního prostředí. Nelze se vyhnout dojmu, že případné hlasy „ulovené“ tvrdým postojem vůči NP visí na „zlatém háčku“ - čili lze více ztratit než získat.  Dosavadní argumenty sice drtí ekologické dogmatiky reprezentované výroky RNDr. Bursíka, ale potenciál jejich někdejších sympatizantů je již ohlodán jejich jinými omyly, zejména pokusem vytvořit asociální a liberální „zelené“. U ostatních potenciálních sympatizantů ČSSD, pro které je otázka NP významným nebo dokonce rozhodným tématem pak spíše platí to, že jsou nespokojeni s nynějším „neřešením“ než, že lační po řešení zcela opačném. 

             Snahy, návrhy a tendence k oslabení dozoru státu nad NP, pootvírání vrátek tržních zájmů ať už se týkají těžby dřeva, komercializace parku nebo i výstavby větrných elektráren, budování dopravních systémů a silnic a zrušení zákazu jejich solení v parku připomínají jiné volební programy a koneckonců i reálnou politiku stran na opačné straně politického spektra.

             Přestože problémy NP Šumava jsou nepřehlédnutelné, stojí a budou i v budoucnu stát mezi prioritami MŽP.  Politická diskuse je nevyřeší. Pro odbornou diskusi zase není nyní vhodná doba.   Volební období nerespektuje hranice mezi politickou a odbornou diskusí. Na druhé straně, když exministr Miloš Kužvart odbornou diskuzi založil a svolal hlavy nadmíru pomazané, tak na závěr této diskuze i slovutní akademici se rozdělili na dva početně téměř shodné nesmiřitelné tábory. Miloš Kužvart se musel rozhodnout sám a rozhodl se brouka vyhladit. Martin Bursík naopak převzal v Senátu plnou odpovědnost za ponechání polomu k sežrání kůrovcem. A co si dnes na tomto vyhořelém politikovi, kdo za jeho rozhodnutí vezme? Jiný ministr, aby vyhověl všem, nechal stromy odkorňovat nastojato.

 

To proto, že sleduji výměnu názorů k problematice NP Šumava, se nemohu zbavit dojmu, že se tato diskuze začíná poněkud vymykat „dialektice“ v původním a pozitivním smyslu (jak si lze ověřit ze shora citovaného výroku pana Platóna). Diskusi – tak jak se jeví – lze charakterizovat všelijak. Jen ne ale tak, že vyústí v nové poznání a řešení.

 

            Myslím, že tu nyní běží o více věcí a to velice podstatných:

 

Jde o jasný názor. Příklady tahané jak králíci z klobouku z různých epizod fungování NP Šumava nejsou žádnými důkazy toho, že velkoplošná ochrana krajiny a životního prostředí  je „blbost“, ale toho, že každou věc lze „blbě“ dělat.

 

Jde o politiku životního prostředí. Ta má dvojnásobný sociální rozměr: chrání podmínky života lidí – a v tom si nezadá ale i předčí zdravotnictví – a chrání je pro všechny bez rozdílu.  Poslední půltucet let vedl k vyprázdnění této funkce. Proč asi? Chuť vládnout a moc „přes životní prostředí“ se opírala na jedné straně o „projektíky“ podnikatelům  na úkor společného přírodního bohatství,  na druhé straně o okázalý boj s hospodářskými giganty.  Obyčejný člověk zůstal stranou. Životní prostředí přestalo širokou veřejnost zajímat jako něco, co je jen „mezi těmi pány nahoře“. Pokud se podle tohoto receptu přistoupilo k řešení problémů, kde komerce nefunguje, k problémům ochrany přírody a Šumavy, výsledkem musel být neúspěch.

 

Neúspěchy a neprofesionalita řešení problémů NP Šumava neznamená, že ochrana přírody pozbyla svůj význam, že politika životního prostředí nezahrnuje nic jiného a že ministerstvo je tedy jaksi „navíc“. Naopak. Resort životního prostředí je institucí, která byla velmi silně oslabena. Také proto, že jej nelze vést podle doktríny, která nezahrnuje sociální jistoty a ochranu dlouhodobých veřejných zájmů. Reálná ekologická řešení přinášejí multiplikativní ekonomické a sociální efekty dlouhodobě (ideálně trvale), ale nelze je na ně redukovat. Snahu o „poskládání“ ekologické agendy a řešení podle produkčních nebo odlidštěných cílů je nutno považovat za mylnou.   Dobrým příměrem je uvědomit si jak obrovský rozdíl je mezi dobrou ekologickou politikou, která je i ekonomická, a ekonomickou politikou se špetkou ekologického makeupu, jak je před zraky veřejnosti předváděli Bursíkovy tzv. „zelení“.  A dávat rovnítko mezi preference tzv. „zelených“ a tím jak si obyčejní lidé váží svého životního prostředí, by bylo hrubým omylem.

 

Komerční tlak na životní prostředí narůstá. ČR není výjimkou. Za necelých deset let jsme opět dospěli do situací, kdy výjimka znamená pravidlo. Buď na základě místní nebo regionální ochrany nebo „ekonomicky výhodným“ překročením zákona bez skrupulí. Udržitelnost je brána jako jakási směs ekonomických záměrů a ekologických omezení, kterou následují již brutální akce pro využití „již instalovaného výkonu“, kdy ekologie jde stranou. Velkoplošná ochrana území je tradičním a silným nástrojem.  Jak jinak zajistit frontální ochranu před zdánlivě malými „projektíky“ a dílčími tlaky, které se ale valí na zachovalé části přírody jako potopa. 

 

Nyní jak to souvisí s NP Šumava.

 

Šumava je konkrétním případem, na kterém lze zřetelně vidět minulé omyly a z kterého se lze poučit. Jde o to omyly neopakovat. NP Šumava už nesmí být důvodem pokřiveného pohledu na životní prostředí a jeho politiku. Pokud bychom se seriozního podnikatele zeptali, jak bude fungovat jeho podnik  za deset, třicet nebo padesát let, asi by poctivě řekl, že neví.  U NP Šumava, který je nesrovnatelně složitějším podnikem, si žádné „právo nejistoty“ nepřipouštíme.  Tím si také lze vysvětlit „pevnější kramfleky“  lesních odborníků, kteří dost dobře tuší, jak bude les v různých stádiích růstu vypadat. 

Pokud bychom se zeptali technika, odborníka na inovace, s jakými technologiemi se bude počítat za deset, třicet nebo padesát let, odpoví stejně – nevím.  A přesto tvrdíme , že  aktuální stav velkých částí NP Šumava, který je reálným startovním stavem povede ke katastrofálnímu zhroucení ekosystémů a možná i dalších přírodních funkcí krajiny (prameniště) a nebo naopak, že  co nevidět různověký les „ zašumí po skalinách“.

 

 

O tom, zda NP Šumava bude stabilně a udržitelně fungovat rozhodne nakonec to, zda ho pochopí obyčejní lidé. Od tohoto cíle jsme se dost vzdálili.  Potyčky zachránců, zastánců nebo odpůrců té či oné varianty jen odstup zvětšují. V tomto smyslu je nutné řešit problém odborně i politicky – pro obyčejné lidi.  Je nynější diskuse dobrou cestou, jaké od ní lze očekávat výsledky a nakolik prospěje nebo snad i uškodí sociální demokracii?

 

            NP Šumava není les, ani na teoretický an sich ekosystém bez lidí. Pokud v něm vidíme jen lesní ekosystémy NP, zabředneme do sice poctivých, ale velmi dílčích speciálních odborných pohledů (které obrazně i doslova pro stromy nevidí les) ale mimoděk také do kontextu tvrdých utilitárních zájmů ekonomicky silných trhů dřevem, jeho zpracovatelů a obchodníků.

 

Řešení musí být propojením odborných postupů odpovídajících aktuální podobě problému. Nelze jej sestavit jako „lego“ z nezávislých odborných bloků. Naopak konfrontace vysoce odborných pozic je může velice snadno zcela vyprázdnit (lesy zemědělcům, hotely místnímu rozvoji). Co zbude zmačkat a zahodit (popř. „recyklovat“ v „ekologicky“ tržní podobě: sjezdovky prosvětlí les, hotel je důvodem proč mít konečně ČOV, bez ochrany můžeme solit a v horských zatáčkách umře méně příliš rychlých řidičů atp.).  Lze soudit, že klíčové je „moderování“ odpovědných odborníků.  Vyžaduje aplikaci odborných lesnických postupů podporujících rovnováhu lesa. Pokud však striktně „zalesníme“ Šumavu (bez výjimky pouze a jedině tradičními universálními lesnickými praktikami) pak ztratíme NP (který není jen lesem), ale také dost z toho mála co zbylo z principů péče o životní prostředí a její autority po vládě tzv. „zelených“.  

 

Prvním krokem řešení je obnovit důvěru v hodnoty životního prostředí. Co má být bohatstvím Národního parku, v jakém poměru k jiným hodnotám (lesní půda, les, zemědělská půda, energetický potenciál větru nebo vody atp.) a jak se k nim postupně dostat. K tomu jsou nezbytné „technické“ alternativy (věcné, časové i ekonomické) a pevný a pevně dodržovaný harmonogram. První krok fyzická záchrana NP se zatím povedla. Druhým je záchrana samotné myšlenky NP. To co se děje nyní, nás od tohoto cíle vzdaluje.

 

Jsem zastáncem teze, že životní prostředí je mimořádně významný „sociální institut“, jemuž tváří v tvář jsou bohatí i chudí rovni. Proto mi není lhostejné, když slyším, nebo i v inzerátech čtu:  zeleň bez asfaltové mikrosilnice je „socka“, nedá se tu jezdit na inlajnech; chodit do lesa pěšky je „socka“, lepší je enduro nebo čtyřkolka;  jezdit na vodu „jen tak“ bez vlastní lodě na střeše offroadu, kterým zajedu až k vodě je „socka“.  Vlastně celé to hraní na přírodu je „socka“.  Pokud chceme takto „infrastrukturovaný“ NP Šumava s „akváriem“ I. zón uprostřed (nejlépe nahlížených z lanovky), pak není o čem diskutovat. Ale nebude asi ani co předat našim potomkům.  Právě to, že příroda je „socka“,  nesedí odpůrcům sociálního státu, a možná i proto i ti poctivější z nich v problematice ŽP neuspějí.

 

Jak z toho ven?

 

Rekapitulovat postupy jako závazné normativy (provozní řády) platné pro jednotlivé zóny včetně jejich ochranných pásem. Ta musí být stanovena obousměrně (i bezzásahový prostor může negativně ovlivňovat okolí).  Stanovit povolené popř. havarijní opatření (monitoring v krajním případě dílčí zásah).  Pro tyto činnosti stanovit vlastní ekonomiku tj. vlastní náklady. Ty by se měly navzájem kompenzovat a tvořit vyvážené hospodaření parku.

 

K provozu NP kromě vlastního managementu, určit  stálou „odbornou radu“ jmenovanou ministrem ŽP.  Lze uvažovat o předběžném klíči : (zástupci resortu, zástupci parku, zástupci krajů resp. veřejné správy). Počet členů by neměl přesáhnout cca 9 (lichý). Pravidla jednání obdobná jako př. DR státních podniků.  Tato rada by měla dozor nad odborným i ekonomickým vedením NP. (Posuzovat a doporučit/nedoporučit zřizovateli  finanční plán a rozpočet; schvalovat strategii, posuzovat plnění plánu péče a hospodaření, schvalovat cílové ukazatele – jako v péči tak i dodržení ekonomických limitů a cílové odměny managementu; právo navrhovat odvolání ředitele).  Hospodaření by mělo být (podobně jako u kupř. s.p. podřízeno nezávislému auditu).

 

Problematika NP Šumava by neměla být aktivně rozviřována jako politické téma volební kampaně. V případě převzetí vládní odpovědnosti  ČSSD to ztíží řešení, legislativní úpravu této záležitosti a nepřímo i  ztíží pozici MŽP a sociálně orientované ekologické politiky.

 

NP Šumava má být zachován, jako praktický prvek velkoplošné ochrany území s vysokou koncentrací environmentálních hodnot dlouhodobé povahy a zdroj unikátních funkcí pro člověka, jejichž nositeli jsou mj. ekosystémy.

 

NP Šumava je nutno vyvést z aktuálního stavu, který charakterizuje vysoká nestabilita a neřízená dynamika procesů, které vedou k nežádoucím změnám.  Je nezbytné redefinovat ochranné a hospodářské funkce v jednotlivých částech území a aktivněji ovlivňovat nekontrolované procesy tak aby se dostaly do udržitelné rovnováhy.

 

NP Šumava je nutno strategicky koncipovat tak, aby  rovnováha mezi oblastmi s prioritní ekologickou funkcí (a ochranou) a oblastmi s omezenou podpůrnou hospodářskou funkcí byla rozšířena i o udržitelnou vazbu a zátěž ze strany uživatelů NP (místní obyvatele, návštěvníky, vědce a výzkumníky atp.). NP není zapovězeným „hraničním pásmem“, ale také ne běžnou krajinou a vůbec už ne výlučným panstvím jeho managementu.

 

Cíle, prostředky a procesy, které vyžaduje NP jsou mnohdy unikátní, velmi specifické a jsou zatíženy nejistotou. Přesto je nutné vedení maximálně vybavit a přizpůsobit standardním metodám, platným pro státní a veřejné instituce.  V aktuálním stadiu i s vyšší mírou kontroly a formálnosti než bude popř. vyžadovat v budoucnu.

Autor: Petr Petržílek | pátek 23.4.2010 15:20 | karma článku: 8,07 | přečteno: 1783x
  • Další články autora

Petr Petržílek

ArcelorMittal Ostrava: raději zavřít než dopustit další tunel

Proč tvrdím, že by se měl ArcelorMittal Ostrava raději zavřít, se pokusím vysvětlit v následujícím textu. Nejde mi jen o to, že se veškeré zisky odvádějí do zahraničí, že hlavní akcionář chystá na své minoritní souputníky obří tunel, ale jde mi především o zdravé životní prostředí pro lidi. Na tom nic nemění ani poslední návštěva předsedy strany.

21.8.2009 v 14:26 | Karma: 13,08 | Přečteno: 1386x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Radar už jen téma na českém písečku - obrat ve světovém vojenství

Když šéf Bílého odjížděl do Ruska, byl vybaven názory dost bojovými, když řekl: "Putin žije v minulosti, a v Rusku má stále v rukou moc. S Medvěděvem se Americe daří rozvíjet velmi dobré vztahy". Putin se také ozval: "Obama se mýlí, když tvrdí, že jsem jednou nohou stále ve studené válce. Rusko stojí na obou nohách a hledí do budoucna a proto očekává, že Spojené státy ustoupí od snahy vybudovat protiraketový štít v Evropě, a od blokového myšlení v přístupu k rozšiřování vojensko-politických bloků. To bychom považovali opravdu za velký pohyb vpřed. A stejný pohyb by Rusko uvítalo i v hospodářské sféře". Později se vyjádřil i Medvěděv: "Rusko je připraveno po letech téměř studené války zlepšit své vztahy s Amerikou. Nadcházející summit může najít nové cesty spolupráce. Nová administrativa v čele s Obamou projevuje vůli změnit situaci, vybudovat efektivnější, jistější a nakonec též modernější vztahy. My jsme k tomu připraveni". Proč Obama před jednáním kritizoval Putina a ne Medvěděva? TIME z 13. července podává vysvětlení: "Obama si chce v Moskvě zjistit, kdo vlastně má v této zemi hlaví slovo".

17.8.2009 v 11:38 | Karma: 9,12 | Přečteno: 1353x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Karel Čapek – pokladnice idejí sociálnědemokratického hnutí

Karel Čapek byl významný český spisovatel, dramatik a novinář. Opakovaně byl nominován na Nobelovu cenu. Jméno Karla Čapka uvádím v souvislosti se snahou Lidového domu a Masarykovy dělnické akademie (MDA) účinně působit na vyzrálejší intelektuály, inteligenci a vůbec střední vrstvy. Právě K. Čapek se od komunistů jasně distancoval mj. statí "Proč nejsem komunistou?". Dovedl velmi působivě zachytit všední život i luxusnější způsob života vyšších vrstev. Jeho nestárnoucí utopie se týkají i osudů lidstva v budoucnosti: "Továrna na absolutno, Krakatit, RUR". Spolu s bratrem Josefem nastavil geniální zrcadlo vulgárnímu konzumerismu v "Ze života hmyzu", hra, která měla velký úspěch v Londýně na Světové divadelní přehlídce v podání Národního divadla. Proti neofašismu i neostalinismu stále působí "Válka s mloky, Bílá nemoc". Lidskou solidaritu oslavil v románu "První parta". V době ohrožení ČSR napsal v roce 1938 dílo "Matka". Těsně mu unikla Nobelova cena, byl celosvětově známou osobností. "Hovory s TGM" jsou určitým obrazem myšlení i Čapka samotného, jeho filosofie: relativismu, pragmatismu, nesobeckého individualismu, demokratickému kolektivismu o roli násilí aj.. Hluboce a bolestně vnímal lidskou bídu, a to již před Velkou depresí, o ní psal v Peroutkově přítomnosti už v roce 1924:

13.8.2009 v 9:03 | Karma: 10,17 | Přečteno: 1285x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Napište si pro nás program, my vám ho splníme!

„My nemáme program, my půjdeme do ulic a na co vy voliči přijdete, my z toho uděláme náš politický program“. Bude to program splněných přání. Tak vystupuje kouzelnický tým Langer – Topolánek nikoliv ve varieté, ale jako lídři ODS v médiích. Ta je propagují jako celou řadu dobře zaplacených reklam na zboží s malým odbytem.

12.8.2009 v 12:54 | Karma: 14,85 | Přečteno: 1812x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Finanční velkopodvody: Kdo je vinen?

V případě zpronevěry, které se dopustil Bernard Madoff, bude zatím obžalováno dalších 10 osob, ale jejich počet zřejmě poroste, i mimo USA. V očích mnoha Američanů, vinu je třeba připsat na rub celé oligarchii, celkové atmosféře, která se pěstuje na Wall Streetu. Jiní analytici dokazují, že nejde o kolektivní vinu lidí, ale obvinit je nutno systém, který udělá Satany i z Andělů, pokud se chtějí ve vrcholovém finančnictví pohybovat. Zdeněk Bakala tvrdí, že finanční kariéru začínal s $50 a nyní vlastní možná $5 mld. Proč nevystoupí? Objasňuje stav film "Wall Street", který bude mít pokračování? Nejde o dějepis, ale o budoucnost. Nejde jen o právně postižitelné podvody, ale o fungování celého sektoru, který bují, jako velká rostoucí střecha nad reálnou globální ekonomikou, prolezlá rakovinou. Pokud nebude provedena úspěšná operace, bude dál bujet.

10.8.2009 v 18:29 | Karma: 11,21 | Přečteno: 1410x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Školák měl v osmi letech dvě mrtvice. Nemocných dětí od covidu přibývá

1. května 2024

Premium Netušili jsme, že mrtvici mohou dostat i děti, říkají rodiče těch, které to zažily. Některé dokonce...

Silný vítr komplikuje dopravu. Z Havlíčkova Brodu nejezdí vlaky na dvou tratích

1. května 2024  17:13,  aktualizováno  19:46

Silný vítr potrápil hlavně řidiče na Pardubicku. Z důvodu pádu několika stromů museli policisté...

OBRAZEM: Prahou prošel majálesový průvod. Masky kritizovaly Beka a bydlení

1. května 2024  19:05

Součástí oslav 1. máje byl ve středu studentský majálesový průvod, který vyrazil z pražské Kampy a...

„Mami, ve zdech je příšera,“ tvrdila holčička. Dům ovládlo 60 tisíc včel

1. května 2024  18:21

V domě rodiny Classových v Severní Karolíně číhalo po několik měsíců opravdu nečekané překvapení....

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik