Nezodpovědný krok samozvaného profesionála

Prezident Miloš Zeman jmenoval novým premiérem Jiřího Rusnoka. Budoucí vláda je bez šance na získání důvěry, přesto má sestavovat rozpočet a podle Zemana "hasit požár" po Nečasově vládě. Je však dnešní akt ukázkou politické profesionality?

Za profesionální ho mohou označit pouze prezidentovi epigoni. Rusnokova vláda nemá v situaci - kdy vládní koalice disponuje většinou - šanci na získání důvěry a prosazení státního rozpočtu. Zeman jmenováním Rusnoka faktické bezvládí jen prodloužil.

Zeman jmenování Rusnoka označil za pokus. Dělá politický profesionál ve vládní krizi takovéto pokusy? Nedělá. Prezident a Rusnok (dle Zemana "nejlepší ministr financí") se v minulosti kriticky vyjadřovali k vládní politice a volali po oživení ekonomiky. Jejich rozehraná hra však může mít na ČR negativní ekonomické dopady (znejistění finančních trhů,...)

Zeman jde i proti podstatě politického systému. Česká republika je parlamentní republikou, nikoli prezidentskou. Ignorovat rozložení sil v Poslanecké sněmovně a vnucovat "svoji vládu" může být do budoucna nebezpečným precedentem.

Největší hrozbou je však rozpočtové provizorium, které na podzim může nastat. Jeho dopady v době stagnace by byly nedozírné.

Politický profesionál se v době vládní krize takto nechová. Zeman nehledě na následky rozjel vlastní hru. Vláda úředníků (odborníků) by měla na řadu přijít až v momentě, kdy v Poslanecké  sněmovně strany nejsou schopné sestavit koalici disponující většinou. Ne naopak, což je současný případ.

 

 

 

 

 

Autor: Petr Tvrz mladší | úterý 25.6.2013 17:44 | karma článku: 22,20 | přečteno: 625x