Proč se Němci bojí do Řecka a Češi se tam těší
Jen se omlouvám, že jste možná na některé z informací, které najdete na dalších řádcích, už v médiích narazili. Ještě z Řecka jsem po telefonu popsal první dojmy redakci MF Dnes a iDnes.cz a v Praze jsem se už také setkal s několika novináři. Je vidět, že Řecko Čechy před sezónou zajímá.
Ale zpátky k Němcům a dalším novinkám.
Ti prozíravější z řeckých hoteliérů na očekávaný úbytek německých klientů zareagovali včas. Snažili se vytvořit před sezónou co nejpestřejší „národnostní mix“, a to se jim povedlo. Díky tomu už nyní mají ubytovací kapacity vyprodané i z 85 %.
Němci se prý bojí, že se k nim Řekové budou letos chovat nevraživě, a tak uvažují o jiných turistických destinacích. Je pravda, že pohledem z Řecka dnešních dnů může Německo vypadat jako příčina všeho zla.
„Zlí Němci“ nutí řecké politiky k úsporným opatřením. Požadují dokonce takové věci, jako zprovoznění katastru nemovitostí podle evropských kritérií. Většina Řeků je přitom přesvědčena, že dluhy má vláda, ne oni, a do toho, kolik vlastní domů, nikomu nic není. Postavili je přece za vlastní peníze.
Od lidí, kteří pracují v turistickém průmyslu, ale negativní reakce nikomu nehrozí. Hostů si váží víc než dřív a dokonce se objevují náznaky, že jsou ochotni zvýšit kvůli nim pracovní nasazení a změnit některé zaběhnuté zvyky.
Upozorňují na to zvlášť zahraniční manažeři působící v Řecku v oblasti cestovního ruchu. Za všechny to vyjádřila zástupkyně jednoho touroperátora, dáma původem z Maďarska: „Řekové si konečně začínají uvědomovat, že čtyřhodinová siesta by se přeci jen možná dala zkrátit na polovinu.“
Patrný je i jistý posun v chování a jednání řeckých hoteliérů. Jsou vstřícnější, když s nimi cestovní kancelář domlouvá například podmínky pro fungování dětských klubů a dalších animačních programů. Oproti dřívějšku se s nimi dá snáz domluvit, aby tyto aktivity dostaly více prostoru či aby výbava jednotlivých hřišť, dětských klubů a amfiteátrů byla bohatší.
Co se naopak nijak viditelně nezměnilo, to jsou ceny potravin a dalšího běžného zboží, které turisté obvykle nakupují. Za jedno euro koupíte v minimarketu poblíž pláže 1,5 litru balené vody nebo půllitr coly, sedmička vína přijde na čtyři eura a v restauraci se dá navečeřet už od sedmi eur na osobu.
Takže pokud mám shrnout své dojmy, musím konstatovat, že v Řecku je pořád stejně krásně a dovolená tam je pořád stejně nádherná. A Řekové? Ti se o vás budou starat lépe než dřív...
Petr Šatný
Němci a Britové vezmou letos útokem Řecko a Španělsko

Řečtí hoteliéři jsou letos už opět na koni. Nadcházející letní turistické sezóny se neobávají, naopak očekávají, že bude mimořádně úspěšná.
Petr Šatný
Kam se letos v létě přesunou miliony turistů?

Na bulharských plážích bude letos v létě nejspíš pěkně rušno. Pro některé Čechy tradiční, pro jiné znovuobjevená destinace začíná lákat i turisty ze států, kde nad touto krásnou zemí donedávna tak trochu ohrnovali nos.
Petr Šatný
Německé dotace na řeckou dovolenou a Tsiprasovo vydírání

Němci možná budou letos jezdit na dovolenou do Řecka jako kdysi Češi na odborářskou rekreaci do Tater. Za pár šestáků, zbytek jim někdo zadotuje. Jen to nebude ROH, ale státní kasa.
Petr Šatný
České paradoxy: vzestup ekonomiky, pád koruny, hlad po zájezdech

Česká republika zažívá paradoxní situaci. Zatímco ekonomika je na vzestupu a mezi lidmi vládne po dlouhé době optimismus, koruna je na tom nejhůř za dlouhé roky.
Petr Šatný
Češi si stěžují na ruské turisty, Ukrajinci s nimi rovnou válčí

Čeští turisté si často stěžují na chování ruských rekreantů v prázdninových letoviscích. Dokonce kvůli tomu občas zkoušejí reklamovat zájezd. Jestlipak se do svých cestovek obouvají ukrajinští dovolenkáři, kteří podle médií absolvovali nedávno v Turecku s Rusy regulérní bitvu?
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Starbucks otevírá kavárnu, která vznikla 3D tiskem, zákazníci si v ní neposedí
První kavárna Starbucks vyrobená z betonu vytištěného na 3D tiskárně se otevře v texaském městě...
Na Rakovnicku stále hoří skládka plastů. Hrozilo, že chytne i les a hala
Hasiči v úterý pokračují v likvidaci obřího požáru skládky lisovaných plastů u Rynholce na...
Ve věku 75 let zemřel psychiatr Cyril Höschl, trpěl vzácným onemocněním
Ve věku 75 let zemřel známý psychiatr Cyril Höschl. Úmrtí zakladatele Národního ústavu duševního...
Pohřeb papeže Františka bude v sobotu, rozhodli kardinálové
Sledujeme online Pohřeb papeže Františka se uskuteční v sobotu v 10 hodin na prostranství před bazilikou svatého...

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...
- Počet článků 33
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1179x