Voják, který odmítl nosit zbraň

Americký voják, který pro své náboženské přesvědčení nenosil zbraň, zachránil život stovce kolegů v boji proti Japoncům. Nejen za tento výjimečný hrdinský čin byl vyznamenán nejvyšší medailí v zemi medailí cti.

Asi málo z nás zná muže jménem Desmond Doss. Zato vojenské vyznamenání Medal of Honor (Medaile cti) bude známější. Předpokládám, že v USA ji zná minimálně každý voják a také každý, kdo ji obdržel. Nevím sice, kolika lidem byla v historii udělena, ale vzhledem k přísným podmínkám pro udělení to nebude vysoké číslo. 

A právě voják Desmond Doss Medal of Honor obdržel z rukou prezidenta Harry Trumana. Ale nepředbíhejme.

Desmond Doss (1919 – 2006) pocházel z křesťanské rodiny, ostatně jako většina Američanů v té době. Patřil k malé církvi Adventistů sedmého dne. Dodržoval desatero tak, jak je četl ve své Bibli. Jako voják nechtěl překračovat žádné z přikázání včetně „nezabiješ“. Nesnažil se vyhnout vojenské službě, ale u odvodu sdělil své přání, že pro své náboženské přesvědčení nechce nosit zbraň, natož ji používat a zabíjet. To bylo silné i na Ameriku. Jenže co s takovým vojákem?

Absolvoval zdravotnický výcvik a byl přidělen k záchrannému oddílu. I záchranáři byli ozbrojeni lehkými zbraněmi, takže Doss byl jediný neozbrojený voják v celé Americké armádě, a čelil za to výsměchu,  pohrdání a nenávisti ostatních. A to jak z řad obyčejných vojáků, tak i nadřízených. Jeden důstojník se ho marně snažil dostat před vojenský soud za neuposlechnutí rozkazu. Jiný se ho taky neúspěšně dokonce snažil zbavit prohlášením, že je mentálně retardovaný.

Doss byl nasazen proti Japoncům na Okinawě v Pacifiku. Jeho oddíl měl za úkol dobýt skalní pevnost ve výšce cca dvě stě metrů, ze které Japonci ovládali a bránili velkou část území.

Po několika neúspěšných útocích zahájili Američané masivní operaci. Japonci útok odrazili těžkými zbraněmi a ohněm, a na svahu zůstala během okamžiku ležet stovka vojáků. Šedesáti se podařilo vrátit do úkrytu pod svahem. Doss nedbal na rozkaz a jednoho po druhém snášel dolů a spouštěl na laně do bezpečí. Pro své bílé označení na přilbě záchranáře byl snadným terčem. Přesto nebyl zasažen.

Celá záchranná operace trvala pět hodin. Trvala, dokud neodnesl posledního raněného do bezpečí. Při záchraně raněných je kryl vlastním tělem a za každého se modlil: „Pane, dej mi ještě tohoto.“

Když mu později řekli, že zachránil život stovce raněných, odmítl toto tvrzení s tím, že za pět hodin by více jak padesát nemohl zvládnout. Udělali tedy kompromis na 75 zachráněných kolegů.

Desmond Doss nebyl neprůstřelný. Během války byl třikrát raněn a onemocněl tuberkulózou.

Pro jeho výjimečné nasazení byl dne 12. října 1945 Desmond Doss prezidentem Harry Trumanem vyznamenán Medal of Honor (medailí cti), nejvyšším vyznamenání v zemi udělovanou za statečnost. Při této příležitosti mu prezident řekl: „Bral bych raději tuto medaili, než být prezidentem.“

Podle jeho příběhu byl natočen dokument The Conscientious Objector (Odpůrce vojenské služby) a v roce 2015 natočil Mel Gibson celovečerní film s Andrew Garfieldem v hlavní roli.

Volně zpracováno podle:
https://en.wikipedia.org/wiki/Desmond_Dosshttp://www.homeofheroes.com/profiles/profiles_doss2.htmlhttp://www.badassoftheweek.com/index.cgi?id=528487830784soukromý archiv

Autor: Petr Řeha | pátek 27.11.2015 11:00 | karma článku: 23,82 | přečteno: 1468x
  • Další články autora

Petr Řeha

Solaris

5.12.2017 v 10:10 | Karma: 9,79

Petr Řeha

Poslední naděje civilizace

7.11.2017 v 10:10 | Karma: 32,99

Petr Řeha

Jak zabít civilizaci

17.10.2017 v 10:10 | Karma: 24,82

Petr Řeha

Fatwa. Život pod hrozbou smrti

5.10.2017 v 10:10 | Karma: 23,07

Petr Řeha

Krvavé jahody

13.9.2017 v 10:10 | Karma: 19,89