Václav Klaus, environmentalisté a svoboda českého občana

Kdo čte knihu Václava Klause "Modrá, nikoliv zelená planeta", nemůže přehlédnout ostré útoky vůči skupině lidí, které autor nazývá "environmentalisté". Tuto skupinu nedefinuje, nevymezuje, nekonkretizuje. Proti pojmově rozplizlé množině lidí však vyvolává hysterickou nenávist. A tak vás může kdokoliv napadnout, že tím neobyčejně mrzkým "environmentalistou" jste právě vy.

 

       Slovo "environmentalista" je odvozeno z anglického "environment"= prostředí. Environmentalisté jsou lidé, kteří podporují cíle zamezující nepříznivému vlivu na životní prostředí (encyklopedie Navajo - volně citováno). Mohou to být laici i vědci; na druhou stranu existují i lidé, kteří pod záminkou ochrany životního prostředí páchají lumpárny. Což je - žel - běžné ve všech oborech lidské činnosti. Environmentalismus je zkrátka vnitřně značně diferencován.

 

       Václav Klaus hází všechny "environmentalisty" do jednoho pytle. První vlnu nenávisti vůči všem, kdo chtějí chránit své životní prostředí, dští již na straně 17: "... největším zdrojem ohrožení svobody, demokracie, tržní ekonomiky a prosperity na konci dvacátého a na počátku dvacátého prvního století přestal být socialismus ... stala se jím ambiciózní, velmi arogantní a téměř bezskrupulózní ideologie politického hnutí, které - původně skromně a snad i s dobrými úmysly - začínalo s tématem ochrany životního prostředí, ale které se postupně přeměnilo na s přírodou téměř nesouvisející environmentalismus."

       No to je tedy překvapení. Environmentalismus "s přírodou téměř nesouvisející". Tohle zatím encyklopedie nepochopily.

 

       Encyklopedie Wikipedia však vtipně píše: "Podle neoliberálů a neokonzervativců (Hayek, Friedman) a také Václava Klause environmentalismus stejně jako socialismus, komunismus nebo fašismus ohrožuje svobodu trhu a soukromé vlastnictví výrobních prostředků, protože je chce omezovat ohledy na přírodu a prostředí."

       Václav Klaus skutečně také údajnou podobnost mezi environmentalisty a fašisty zmiňuje. Typické ovšem je, že tak činí svým alibistickým způsobem - on "pouze" cituje autory. Výsledek vypadá takto:

       "Řada autorů poukazuje i na historické spojitosti environmentalismu (i když se pro něj v různých chvílích používaly různé názvy) s dalšími nebezbečnými či přímo totalitními ideologiemi, zejména s fašismem (či nacismem)." - str. 35

 

        Podle Václava Klause environmentalisté útočí na "svobodu" člověka a "svobodu" trhu, protože požadují dodržování určitých pravidel, která zamezí devastaci planety. Jelikož autor nedefinoval ani pojem "svoboda", dovoluji si ptát se: co myslí např. svobodou občana ČR (tedy občana "vyspělého demokratického státu")? Nemohu se ubránit hořkému úsměvu.

       Vždyť občan této země si nemůže vybrat ani práci, kterou by chtěl dělat! A bez vyplnění desítek dotazníků, které ho lustrují ze všech stran, se nikam nepohne. Finanční situace, ve které se velmi významné procento českých lidí nachází, jim nedovoluje si vybrat ani dům, ve kterém by chtěli bydlet, ani auto, ve kterém by chtěli jezdit, ani místo, kam by rádi jeli na dovolenou.  Občan nemůže rozhodnout ani o tom, k čemu státní moloch použije jeho peníze, které odvedl na daních. Referenda se nekonají, přímá volba prezidenta není. Spravedlnosti u soudu se velmi často nedovolá nebo nedočká, na právníka nemá peníze. Ve srovnání s tím (co jsem vybrala pouze namátkou) je pro mě povinné používání úsporných žárovek naprostou banalitou. Házení plastů do příslušných kontejnerů mně taky nevadí. A naopak - klidně budu dělat i daleko víc, mám-li naději, že je to pro dobrou věc. Protože tato naděje mně začíná v naší zemi chybět, moc chybět. Mám naopak pocit, že prací konanou pro tento stát konám spíše zlo, než dobro...

       A co myslí Václav Klaus "svobodným trhem"? Tzv. privatizaci, kterou umožnil? Po které nám zbývají prázdné ruce, a občané jako je pan Kožený (mimochodem Klausův oblíbenec), pan Krejčíř, pan Mrázek, pan Pitr, byli tak "svobodní", že nás okradli? Tohle přece NENÍ SVOBODNÝ TRH. To je zločinný trh. Podnikání se nejvíc daří těm, kdo mají "kontakty" z minulého režimu a těm, kdo spolupracují s mafiemi.

       Kde je "svobodný" trh? Obchod s ropou - to je "svobodný" trh? Zisky bank, obchody ČEZu, obchodní řetězce, nadnárodní monopoly - to je "svobodný" trh? Tento trh vykazuje bezohlednost a hrabivost jako jeho nositelé, a jsem toho názoru, že upřímný zájem o planetu a její obyvatele od takového trhu očekávat nemohu. Pro takový trh je požadování ohledů na planetu (ohledů jakýchkoliv) opravdu omezením "svobody", kterou si ztotožňuje s naprostou nevázaností.

 

       Pokud Václav Klaus cítí potřebu psát knihy s rádoby ekologickou tématikou, a hrát si s utopickými pojmy (jako je "svobodný občan" a "svobodný trh"), mohl by vynechat pojem "environmentalista" (jehož obsah rovněž neupřesnil). Je laciné odvádět takto pozornost od skutečného problému svobody a svádět vinu za bídný stav všeho možného na skupinu lidí, která je mu výrazně "proti srsti".

       Vyvolává tím nenávist mezi lidmi, což je zvláště v jeho postavení velmi trestuhodné.

       A že taková nenávist proti lidem, kteří myslí na budoucnost planety, už vznikla, doloží zajisté diskuse pod tímto blogem.

      

       P.S. Nechci se ovšem dotýkat postoje Václava Klause k Evropské unii a Lisabonské smlouvě. V této věci se spíše přikláním k jeho názorům. 

      

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jana Petrová | sobota 10.10.2009 0:10 | karma článku: 13,51 | přečteno: 2346x