Jak Česká Republika věnovala Evropě 1 000 000 bytů (1 milion bytů)

Není to trochu divné? Dyť i ta Praha má míň bytů. Hned vysvětlím.  (kdo nechce číst omáčku, nechť přeskočí k nadpisu Fakta)

Představuju si jak to začalo.

Bylo jedno temné předvánoční (listopadové) odpoledne 2013 a nad Evropskou centrální bankou se stahovaly mraky. Řecko se už několikátý rok potácí v dluhové krizi a táhne ke dnu celou Evropu a projekt jednotné měny. Itálie neukazovala hezká čísla, Francie Blížící se Katastrofa, Španělsko průůůsšvih.

 

Papaláši sedí u excelů a přepočítávají si simulace a vidí že pokud do Eurozóny nevstoupí nějaká ekonomika, která není zadlužená až po důchod pravnoučat celé Euro půjde ke dnu.

Evropský centrální bankéř zvedá telefon. „Zkusím zavolat, Polsko“

 

Crrrrr

Polská národní Banka (dále jen PNB) : Haló ?

Evropská Centrální banka (dále jen ECB) : Nazdar tak sme si mysleli, že byste už mohli přijmout to Euro, to vás vynese do ekonomickýho …ehm … Evropy …. Světlých zítřků.

PNB: Co že? Co to Kurwa chceš, my nebudeme platit dluhy Řecka ani Itálie. Děkujeme za nabídku

Cvak

 

To nevyšlo, tak zkusíme Maďarsko,

Crrrrr Crrrrrr

MNB: „Helló, ki hív?“

ECB: „Co že ? Tady ECB“

MNB: „Mit akar az Európai Központi Bank tőlünk? Örömmel fogunk segíteni, ha megy.“

ECB: „Ty jo to tam mluví všichni snad maďarsky nebo co? To se nedomluvíme. Tak teda nashle“

Cvak.

 

Tak zkusím Čechy.

Crrrrrrrr

ČNB: „Kdo to zase otravuje?!“

ECB „Tady úředník ECB a něco po vás chceme!“

ČNB „Služebníček omlouvám se, co pro Evropské veličenstvo můžu udělat?“

ECB: „Přijměte Euro“

ČNB: „Vaše honorenstvo my jsme Evropané ale lidé by nás pověsili na kandelábr to neprojde“

ECB: „To mně nezajímá nějak to zařiďte“

ČNB: „Euro fakt neprojde ale co to udělat jako za protektorátu, budeme od vás nakupovat Eura za cenu jakou si řeknete teď máme kurz 24,5 Kč na Euro takže když nasadíme Takových 27,5 za Euro tak vám defacto věnujeme 3 Kč z každého zobchodovaného Eura, naše ekonomika i když nebude mít Euro vlastně ho bude mít. Nebojte se ty Češi jsou tak blbí, že jim to vysvětlíme, že je to vlastně pro jejich dobro.“

ECB: „To by šlo tak sebou pohněte ať se nám to promítne do čísel ještě před koncem roku.“

Cvak

 

 

Fakta:

Měnová intervence stála ČNB asi 2 biliony korun, (https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/zname-konecny-ucet-za-intervence-cnb-nakoupila-eura-za-vice/r~8e2931284b5b11e7b65b0025900fea04/ )což je 2 000 miliard (to je pořád velmi nepředstavitelná částka.) Tak to zkusím ještě ukázat jnak.

 

 

Pokud by stál jeden Byt 2 miliony Korun za tyto peníze by se jich postavil milion. Což jinými slovy je že by každý obyvatel Prahy mohl mít vlastní Nový byt jen pro sebe, Manželka svůj a každé dítě taky. Takový ohromný množství peněz to je.

 

Jak dokázala ČNB takový objem peněz vyvést do Evropy?

To je trochu složitější princip ale pokusím se ho zjednodušit.

ECB tiskne peníze Eura a má jich nadbytek ale problém je, že protože Euro má potíže, nikdo se moc nehrne do jejich nakupování. Tím pádem tržní hodnota Eura klesá, protože kde je převis nabídky nad poptávkou, hodnota převisového zboží klesá. Stejně tak je to s penězi pokud jich je víc než trh chce, ti co takové peníze ještě mají a chtějí se jich zbavit, aby udělali svou nabídku atraktivní, nabídnou Eura  třeba za míň než je nakoupily ale snaží se je prodat dřív než ztratí ještě více na hodnotě. Protože když cenu nesníží nikdo si ty Eura od nich nekoupí.

 

A v ten moment nastupuje ČNB a říká já nakoupím EURa a každému za jedno EURo dám 27,5 Kč

Jenže fór je právě v tom že to ČNB říká v době kdy proti EURu měla CZK kurz 25,5 Kč /1 EUR.

Protože to byla tolik lukrativní nabídka ti co drželi EURa začali nakupovat koruny jako vzteklý protože jak jsem psal na jednom EURu vydělali cca 2Kč.

ČNB tak vytrhla trn z paty celé EURo zóně protože najednou vytvořila poptávku po EURu které předtím nikdo nechtěl.

Ta poptávka byla tak velká že ČNB by za chvíli vyprodala všechny koruny co měla v trezorech a tak začala tisknout peníze. (tím takzvaně naředila měnu) a nakoupila za tyto peníze EURa.

To by samo o sobě nevypadalo jako problém, ale ředění peněz táhne dolu celou ekonomiku a staví nás to no pozice nevolníků oproti těm jejichž měna má zafixovaný výhodný kurz. Jinými slovy každý, kdo sem přijede tak je o 2 koruny na euro bohatší proti vám a vy jste proti němu o 2 koruny na euro chudší, než byste měli být. A ty dvě koruny z každého EURa vám ČNB potažmo z vaší peněženky vytáhla, aniž by, jste si toho všimli.

 

Jak se zmiňuji výše toto není poprvé co se to v naší zemi stalo, stejný systém se zavedl za protektorátu. To už historici zhodnotili jako totální svinstvo je otázka, jestli vůbec někdy se najde někdo relevantní, kdo by tuto naprostou levárnu ČNB odhalil a odsoudil.

Z Wikipedia

https://cs.wikipedia.org/wiki/Protektor%C3%A1tn%C3%AD_koruna

„Kurz protektorátní koruny byl uměle stanoven v poměru k říšské marce, a to 1 RM : 10 K. Tato skutečnost vedla k drancování českých a moravských obchodů, když němečtí okupanti a říšští Němci v kurzu, který neodpovídal reálné hodnotě (ta byla asi 1:6), vykupovali zboží, potraviny, alkohol. “

 

Ze stránek samotné ČNB http://www.historie.cnb.cz/cs/menova_politika/3_menova_politika_v_obdobi_okupace/2_menova_politika_v_obdobi_protektoratu/

„Podhodnocený kurz koruny vůči marce působil inflačně na vývoj domácích cen. K tomu se přidala skutečnost, že nadhodnocené říšské marky, které byly na celém území protektorátu přijímány a dostávaly se z peněžního oběhu do pokladen NBČM, byly odváděny Říšské bance. Takto vzniklé pohledávky NBČM vůči Říšské bance nebyly vyrovnávány. Ke konci války se jednalo o protihodnotu 15,3 miliard korun a v NBČM ještě zůstalo marek za 1,4 miliardy korun.
Obdobně byly financovány dodávky českého průmyslu a zemědělství do říše. Ke konci války zůstaly z tohoto důvodu neuhrazeny pohledávky NBČM v hodnotě 57,9 miliard korun. „

 

Autor: Petr Koláček | čtvrtek 4.4.2019 8:00 | karma článku: 30,21 | přečteno: 1196x