Černoch v beranici a jiné výstřelky - na srdce sou Poděbrady, na prachy je Německo

Život na Západ od našich hranic má mnoho specifik, kterým našinec těžko uvyká. Přesto si ve většině případů nakonec zvykne, i když to trochu trvá. Jsme přeci jen z jednoho těsta a nebe je všude modrý.

Tak když sme pronajmutím bytu dostali v pomyslným společenským žebříčku ze druhý stovky do první, stálo by za to se v ní taky udržet. A k tomu potřebujete prachy, kohle, šrouby. No prostě euráčky. Vono bydlet v nezařízeným bytě není žádnej med, to si ani nemůžete pozvat svý německý kolegy (a co německý, žádný!) na návštěvu, aby ste v tom žebříčku zase neklesli rovnou do druhý pětistovky.

Určitě se nemejlím, když si myslím, že našinec nejde do Německa pro jeho modrý voči, ale hlavně proto, aby vydělal euráky, pak je ve výhodným kurzu směnil za český króne a rázem se tak stal atraktivním příbuzným, milencem, manželem a kamarádem (pro ženský to platí taky samozřejmě). Ale aby se tahle vidina mohla uskutečnit, musíte mít taky co vyměnit. A to ještě nezapomínejte na ten prázdnej byt. Ten musíte nejdřív zařídit, jinak jeho pronájem ztrácí smysl.

Vono solidně tady vydělat, nejlíp tak aby ste měli slušně zařízenej bejvák, aspoň oplíka na parkovišti, zaplacený nájemný, daně a to ostatní a aby vám ještě zbylo na ohromování chudejch příbuznejch v Čechách, není zrovna jednoduchý. A jestli vám někdo říká opak, tak prostě lže.

Můžete si bejt jistý, že do Němec dou lidi vydělat prachy, protože jim to doma zrovna ňák moc nesype a nejsou štont si svoji finanční situaci vylepšit jinak, než odchodem o pár stovek km na Západ. Teď sem nepočítám pendlery (to je jiná kategorie a jim se cestovat do práce za hranici většinou vyplácí), studentíky, co si chtěj vylepšit svůj kádrovej profil o kolonku - němčina: plynule mluvící a nebo různý fachmany a manažeríky, který pracujou u poboček německejch firem v Čechách a část roku tráví pracovně v Němcích. Ti všichni většinou řešej jen to, kolik si přivezou domů, protože je o ně postaráno; a nebo třeba studentíci nejsou moc náročný a stačí jim bydlet na WG, mít prachy na párty a poslední model ajfounu.  Ty ostatní, který si chtěj udržet nějakej level a škrábat se po společenským žebříčku nahoru, to maj určitě těžší.

Německý firmy rozhodně pomocný dělníky nepřeplácej. Jo, tak to je, pokud nejste zrovna špičkovej IT odborník, tak počítejte s tím, že váš nástupní plat se nebude (a jestli vůbec!) moc lišit od zákonnýho minimálního platu (ve starejch spolkovejch zemích 9 éček/hodina, u bejvalech dederónů 8,5/hodina), plus k tomu ňáký příplatky. Na prémie můžete zapomenout, klasický "osobní ohodnocení" tak jako u nás se tady nenosí. Každá firma samozřejmě něco vyplácí (a podle bohatosti a renomé firmy někdy i podstatný částky) např. za to, že nejste nemocný, že plníte na 100 procent atd. Takže si měsíčně můžete díky těmhle příplatkům přijít na solidní prachy (dokonce to kritérium nemocnosti se tady fakt hodně cení). Ale bacha, to se liší firmu od firmy; tyhlety motivátory nemaj stanovený zákonem, takže je vyplácej podle ňákýho vnitřního systému. Třeba takový automobilky, bohatý a vážený firmy, sou pro našince zlatej důl. Tam si můžete vydělat fakt velký obolosy i díky všelijakejm těm motivátorům. Takže nejste rok nemocný a rázem ste boháči na entou. Většina "obyčejnech" firem se však drží při zemi a při vědomí toho, že do rajchu táhne většina nekvalifikovaný pracovní síly z celýho světa, platěj jen to co musej, tudíž se výplata pohybuje na úrovni minimálního platu, nebo jen lehce nad ním. A s tím se tady, i při troše tý pověstný dobrý vůle, dá velice těžko vyjít. A když, tak vám nezbude na ohromování vašich českejch příbuznejch, známejch a kámošů. 

Takže si řeknete, že pudete dělat do ňáký velký a renomovaný firmy, třeba do tý automobilky, kde vyděláte velký prachy a bude po ptákách. Že teda jako ten minimální plat necháte někomu jinýmu. Zapomeňte! Dostat se do takovýhle firmy není jen tak, většinou nedělaj nábory ani neinzerujou, že hledaj. To nechávaj personálním (rozumějte pracovním) agenturám. Ty znáte už od nás; kdo by nevěděl, že většina Poláků ve Škodovce tam pracuje pod agenturou. Tady je to stejný, agentura vás najme a pošle vás třeba do takovýhle super firmy. A vy sice pracujete ve velký renomovaný firmě, ale nejste její zaměstnanec a tak ten boží plat, s kterým byste byli v Čechách za megastar, nedostáváte. Platí vás agentura a ta se fakt nepředá; ostatně ani nemůže, musí se řídit všelijakejma předpisama a to i ve vztahu k platu. Takže zase ten minimální........

A právě agenturní zaměstnávání je v Německu hodně rozšířený. A co se týče nekvalifikovaný pracovní síly, tak sou personální agentury jasně největší megazaměstnavatelé. A že vo zaměstnance nemaj nouzi je jasný. Stačí se podívat na obrázky nafukovacích člunů ze Středozemního moře. Takže se ani nebudou snažit, dávat vám něco nad rámec toho, co musej. A sme zase zpátky u toho, tady s takovým platem výdete jen taktak.

Je jasný, že i mezi personálníma agenturama sou rozdíly, i mezi nima najdete "VW" a ňákou noname firmu. Celý je to teda o štěstí, že najdete tu super, která zrovna potřebuje nový zaměstnance, a o vo referencích od jinejch lidí, který vás na takovejhle zlatej důl upozorněj. Každopádně je dobrý se před odchodem do valutový ciziny kapánek informovat předem, aby ste pak nečučeli jak vyvoraný myši.

Na druhou stranu, vodhlídneme-li od peněz, práce pod agenturou je dobrej start v Německu pro ty, který se moc nevyznaj a na začátek nemaj ňáký velký nároky. Páč vždycky máte naději, že si vás ta bohatá a světoznámá firma od agentury přetáhne. A to vám pak začne život popstar. Teda až všechno poplatíte.

Stručně řečeno, dá se tady slušně vydělat, co by ne. Máte-li štígro, nebo ste unikátní odborník na něco, pak jo. Ale většina z nás si ňák extra nepolepší v porovnání s Čechama, právě kvůli těm životním nákladům. Rozhodně nečekejte (a to se směju ještě teď) jako jeden můj známej, že za půl roku práce v Rajchu si vyděláte na barák v Česku. Protože to by ste byli něco jako perpetuum mobile. A to ještě nikdo nikdy neviděl.

Tak zase příště.

 

Autor: Petr Horký | čtvrtek 20.7.2017 18:17 | karma článku: 17,62 | přečteno: 989x