Anonymous – geneze a nejznámější útoky

V médiích často slyšíme o různých útocích hackerů. Některé z nich tkví v nepříliš škodlivé záměně hlavní stránky, jiné na mnoho hodin blokují služby, které denně využívají miliony lidí. Při hledání pachatelů často padá heslo anonymous (anonymní). Kým oni jsou? Odkud přišli a jak fungují? Abychom se to dozvěděli, musíme se vrátit o několik let, do doby, kdy se internet teprve popularizoval.

Maska Guye Fawkese - symbol Anonymních

Kdou jsou Anonymní?

Termín „Anonymous“ je inspirován anonymitou uživatelů během zveřejňování obsahu na internetu. Na internetových fórech je připisován lidem, kteří píší bez dřívější registrace. První náznaky myšlení o anonymous jako o společné příslušnosti anonymních uživatelů se objevily na „obrázkových fórech“ jako například 4chan. Uživatelé často psali takovým způsobem, jako by anonymous byli jednou identifikovatelnou osobou. Časem se tento termín stal herbem skupiny lidí organizujících různorodé protesty.

Anonymous – první internetové supervědomí. Anonymous je skupinou v tom smyslu, va jakém jí je hejno ptáků. Odkud víme, že hejno je skupinou? Poněvadž celé hejno směřuje v tom samém směru. V každé chvíli se k němu může přidat více ptáků, část z nich může hejno opustit a ubrat se jiným směrem.

Landers, Chris Baltimore City Paper, 2. dubna 2008

 

Anonymous není možné označit za skupinu v pravém smyslu tohoto slova. Je to spíše určitá koncepce nebo ideologie spojující neurčený počet lidí. Z důvodu složitosti vytvoření jasné definice tohoto slova, jsou anonymní nejčastěji označováni pomocí různých přídavných jmen a srovnání popisující konkrtétní vlastnosti tohoto společenství. Jednotlivé útoky jsou nejčastěji prováděné neidentifikovatelnými jednotlivci nebo nevelkými skupinami, jež se podepisují právě jako Anonymous.

Od roku 2008 roste počet incidentů připisovaným stálým členům Anonymních. Zvyšuje se také počet zatčení lidí podezřelých z účasti na útocích. Jiní členové skupiny ale píší v dopisech, že polapené osoby jsou pouze obyčejní občané a ne žádní vůdci, přičemž dodávají: „Můžete snadno zatknout jednotlivé osoby, ale nikdy nezatknete ideologii“. Slibují také pomstu za tyto kroky.

Mnoho internetových stránek je úzce spojených s touto skupinou. Nejčastěji to jsou různá obrázková fóra (stránky v hlavní míře určené k umisťování obrázků a gif animací), jako jsou 4chan a Futaba. Důležitou roli hrají také napojené na ně wiki, jako Encyclopædia Dramatica, chaty IRC, konta na Twitteru a další diskusní fóra. Tyto stránky se často stávají místem, kde Anonymní přesvědčují uživatele, aby se přidali k různým masovým útokům typu DDoS.

I přes veškeré zdání cílem Anonymous není ničení. Anonymní se staví proti nespravedlnosti, bojují s cenzurou na internetu a publikují různé údaje nepohodlné korporacím. To je ale dost povrchní představení této skupiny. Více informací se dozvíte v dalších článcích.

 

#AnonyB

 

Na tento text ani na jeho části si nevyhrazuji práva. Jakákoliv část textu může být citována nebo jinak použita. Žádná osoba ani organizace nemají právo omezovat svobodné a bezplatné šíření tohoto textu.

STOP ACTA!

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Harazím | úterý 31.1.2012 11:40 | karma článku: 15,86 | přečteno: 1538x