Anonymous – geneze a nejznámější útoky V

Skupiny LulzSec a Anonymous si často pletou lidé, kteří se ve světě internetu neorientují příliš dobře. I když tyto dvě skupiny mají mnoho spolčeného, ve spoustě věcí se diametrálně liší. Nejdůležitější je myšlenka, nebo chcete-li ideologie. Lulz Security (spojení zkratky LOL a anglického výrazu pro bezpečnost) říká, že prolamuje zabezpečení serverů ne z důvodů, kterými se řídí Anonymní, ani z důvodu, z jakého to často dělají hackerské skupiny, tedy kvůli zisku z prodeje ukradených údajů. Dělají to pro zábavu, šíření chaosu a kompromitaci webů, na které útočí. Všechna získaná hesla a e-mailové adresy zveřejňují na svých internetových stránkách nebo na torrentových servisech.

LulzSec

První velký útok této skupiny se konal 5. května 2011. LulzSec zaútočili na stránky televizní stanice Fox a ukradli osobní údaje 73 tisíc účastníků show X-Factor. O pět dní později byly všechny informace veřejně zpřístupněné ve formě textových souborů. Ale útok, o kterém by mluvila všechna média, měl teprve přijít. Stalo se tak 27. května, kdy začal masový útok na stránky firmy Sony.

LulzSec tvrdí, že motivací pro ně bylo započetí trestního stíhání George Hotze, hackera, který odblokoval iPhone a také zveřejnil podobné informace o konzole PlayStation 3 v prosinci 2010. Při útoku byla s největší pravděpodobností použita metoda SQL injection. Díky ní se hacktivisté vloupali do databází PlayStation Network, Sony Music Japan, Sony Pictures, SonyBMG Netherlands a SonyBMG Belgium. Skupina tvrdí, že získali informace z více než milionu účtů, mezi nimiž byla jména, hesla, e-mailové adresy, poštovní adresy, data narození a čísla kreditních karet. Některé z nich byly později použité při mnohých podvodech. Útok způsobil nedostupnost většiny síťových služeb Sony na dobu delší než měsíc.

 

Od té chvíle LulzSec prováděli stále více útoků. Další se na mušce útoků ocitly stránky televizní stanice PBS. Skupina vyměnila jejich hlavní stránku a zveřejnila falešný článek o tom, že známý raper 2Pac, jež zemřel v roce 1996, byl nalezen na Novém Zélandu, kde žije s jiným známým, také zemřelým, raperem Biggie Smallsem. Důvodem útoku byl podle LulzSec nepravdivý dokument o WikiLeaks odvysílaný v jednom díle PBS Frontline. O něco později skupina zaútočila a na nějaký čas vyřadila z provozu stránky americké Central Intelligence Agency – CIA. Tím LulzSec dokázala, že si nevybírá jen bezvýznamné cíle.

15. června 2011, během útoku LulzSec na servery her EVE Online, League of Legends a Minecraft, se na internetu objevila informace, že je skupina ve válce s fórem 4chan a skupinou Anonymous. Obě strany to rychle dementovaly a nedlouho poté se část Anonymních přidala k LulzSec v Operaci Anti-Sec. Od té chvíle bylo provedeno mnoho společných útoků na servery států a vládních agentur po celém světě.

 

Dalšími cíli LulzSec se staly četné servery multiplayer her a internetové stránky jejich tvůrců. Nepřineslo jim to popularitu. Spíš naopak. Uživatelé internetu na ně měli stále negativnější názor. Jiné hackerské skupiny začaly s vlastními útoky na LulzSec. Neformální mluvčí Anonymních o nich psal: „LulzSec je banda dětí bez myšlenky“. Ve svém šílenství v hackování neopatrní členové začali být stíháni policií a objevila se první zatýkání. LulzSecová kocábka, jak někteří žertovali, se začala potápět. Nakonec skupina 26. června 2011 vydala oficiální prohlášení o ukončení činnosti. Přesně po padesáti dnech existence a několika desítkách útoků.

Od té chvíle nastalo dosti jasné rozdělení skupiny. Vytrvalí členové provádějící protestní akce ze zcela relevantních důvodů zůstali v Anonymous. LulzSec útočící na servery pro zábavu, zesměšnění a pro vytvoření chaosu ukončili svou organizovanou činnost a jednotlivci přešli k jiným skupinám. Zůstala ještě jedna, třetí, skupina – AntiSec, ve které se shromáždili ostatní hacktivisté.

 

Podle původních plánů chtějí krást a umisťovat v internetu tajné státní dokumenty a korespondenci bank a velkých korporací. Chtějí také zesměšnit pokusy o cenzurování internetu. Jejich prvním cílem po odtržení od LulzSec byla konsultingová firma úzce napojena na vládu USA Booz Allen Hamilton. Kdo bude následovat? To se s největší pravděpodobností již brzy dozvíme z médií.

Přečtěte si také předchozí díly seriálu o Anonymních:

I. Kdo jsou anonymní?

II. Práva, zásady, inspirace

III. Nejznámější útoky

IV. Nejznámější útoky - pokračování

 

#AnonyB

Na tento text ani na jeho části si nevyhrazuji práva. Jakákoliv část textu může být citována nebo jinak použita. Žádná osoba ani organizace nemají právo omezovat svobodné a bezplatné šíření tohoto textu.

STOP ACTA!

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Harazím | pondělí 20.2.2012 14:31 | karma článku: 9,50 | přečteno: 1440x