Analýza kapitálových trhů po pátku 9.1.2009

Článek je určen všem zájemcům o kapitálové trhy.

Minulý týden jsem na závěr své analýzy trhů uvedl, že podle Traders Almanachu pokud je první týden v lednu ziskový, bývá v 84% případů ziskový celý rok. To se bohužel nepovedlo, protože hlavní akciové indexy skončily se ztrátami 3 až 5%. Jediné, co může investory a tradery utěšovat je fakt, že se nejednalo o žádné silné výprodeje. Například objem týdenních transakcí u ETF certifikátu QQQQ kopírujícího akciový index Nasdaq 100 dosáhl pouhých 57% z průměru za 100 dní. Mám ale pocit, že brzy budeme u konce dobrých zpráv úplně, protože jak to tak vypadá, schyluje se k zahájení dalšího kola poklesů v rámci páté střednědobé poklesové vlny, která by měla být konečnou vlnou první primární sestupové vlny (ve smyslu Elliotovy teorie).  Nízký objem transakcí však svědčí o tom, že ani spekulanti na pokles se zatím do SHORTŮ  moc nehrnou. Vypadá to jako trochu nerozhodně – nikomu se nechce za stávající situace na trhu nakupovat ani prodávat. Podívejme se raději na grafy. Komentáře v grafech jsou v angličtině. Je to proto, protože tyto grafy prezentuji i na jednom americkém serveru, snad všichni anglicky rozumí.

Sentiment a market breadth indikátory:

První obrázek – PUT/CAL Ratio vypadá, jako by se nyní tvořilo dno tohoto poměru. Používám 9 a 18-denní klouzavý průměr, který má vyšší vypovídací schopnost, než prostý poměr, který je velmi volatilní. Růst poměru znamená, že stále více investorů se zajišťuje proti poklesu nákupem PUT opcí. Červené přerušované svislé linie ukazují situaci za předchozích cenových vrcholů akciových indexů.

 Dalším podobným sentiment indikátorem je $VIX, což je implikovaná volatilita vypočtená z cen opcí pro akcie v indexu S&P 500. Jakmile začnou tradeři poptávat ve zvýšené míře PUT opce, jejich cena roste a díky tomu roste i implikovaná volatilita. Z obrázku je vidět pokles $VIX během růstu akciového indexu $SPX od 21.11.2008. Nyní však formace začíná vypadat spíše růstově (FALLING WEDGE) a tím potvrzuje zhoršení sentimentu, které bylo možné vypozorovat již z poměru  PUT/CALL.    

Další obrázek ukazuje market breadth oscilátor $NYAD , tedy kumulativní součet rozdílů počtu rostoucích a klesajících akcií burzy NYSE. Nejdůležitější body vývoje jsou zvýrazněny žlutě a vypadá to, že nyní indikátor opět vytváří vrchol – předzvěst poklesu trhu.

Jako poslední ukázku sentimentu trhu ukáži poměr ceny ETF pro státní dluhopisy IEF a pro JUNK (podřadné ) dluhopisy HYG. Jakmile začnou být tradeři více pesimističtí, začínají upřednostňovat státní dluhopisy, jejichž cena roste na úkor junk dluhopisů. Indikátory MFI i MACD začínají vytvářet pozitivní divergence, což do budoucna není pro akciové trhy moc dobrá zpráva.

 Akciové indexy

Jako první je Wilshire 5000, což je nejobsáhlejší index US trhu zahrnující 5000 akcií. Formace rising wedge ( naznačená modře) má poklesové implikace. Trh dříve nebo později podle tohoto vývoje klesne dolů, zřejmě minimálně na úroveň předchozího minima ze dne 21.11.2008 (nebo spíše ještě níže).

Zde je pohled na ETF certifikát DIA  (kopírující DJIA index). Očíslování Elliotových vln  vyjadřuje můj současný názor na vývoj v posledních měsících. Tato varianta předpokládá, že od konce října se vytváří velký TRIANGLE,  což je formace, která je  převážně spojena s pokračováním stávajícího trendu, protože se většinou vyvíjí ve čtvrté vlně, po které následuje vlna pátá (nyní poklesová). Podle výšky trianglu a délky jeho vývoje se dá předpokládat, že pokud dojde k prolomení úrovní podpor trianglu, bude pokles zřejmě docela velký.    Podobný obrázek nabízejí a další dva nejvýznamější ETF certifikáty, SPY (S&P 500) a  QQQQ.

Na dalším obrázku je ETF certifikát pro ropné společnosti OIH. Formace vypadá také na TRIANGLE.

Následující obrázek je inverzní ETF pro energetický sektor DUG. Cena tohoto ETF roste tehdy, když ceny akcií energetických společností klesají. Graf vypadá nyní velmi růstově a je proto varováním pro všechny investory, kteří mají nainvestováno v energetických akciích. Případné budoucí poklesy cen se mohou týkat i českých akcií Unipetrolu nebo ČEZU. 

ETF certifikát GDX představuje akcie z těžebního sektoru (zlato, stříbro). Cena GDX ve velmi krátké době vzrostla o 100% a nyní to vypadá, že se vytváří vrchol. Myslím, že také přijde pokles. Je to jen otázka času, kdy.

Cena zlata se drží v růstovém kanále a dokud  trendová linie kanálu není proražena dolů, zůstává v platnosti UP trend. Pokud cena akcií začne klesat, mohlo by zlato relativně překonávat akcie. Z dlouhodobějšího hlediska si myslím, že cena zlata poroste až na cca 1200 USD.  Před tímto růstem je však stále ještě ve hře nejprve pokles k úrovni dlouhodobé trendové linie na úrovni 650 USD.

Cena ropy představovaná ETF certifikátem USO začíná mít zajímavý vývoj. V Předminulém týdnu došlo k prvnímu výraznému nákupu ropy investory.  Uvidíme, zda ropa vytvoří dvojité dno (DOUBLE BOTTOM) a začne růst nebo spíše zkonsoliduje před dalším poklesem (mohlo by se jednat o formaci DESCENDING TRIANGLE).  

Před dvěma týdny vyvrcholila cena US státních dluhopisů, nyní by měly dluhopisy korigovat. Předpokládám, že nyní se vytváří první poklesová střednědobá vlna A (ze tří vln A-B-C) K dokončení  vlny A by mělo dojít k ještě jednomu poklesu v páté vlně (minor). 

 Krátkodobé grafy:

Krátkodobé grafy jsou důležité jednak pro tradery, jejichž obchodní rámec je krátký, ale i pro dlouhodobější investory, protože krátkodobé grafy mohou velmi pomoci s načasováním. I když předpokládám, že trhy začnou brzo opět výrazněji klesat, neznamená to, že by ještě krátkodobě nemohly znovu růst.  V tom se projevuje fraktální charakter cenového vývoje – trendy vyššího řádu (například ty, kterů můžeme vidět na týdenních grafech) v sobě skrývají trendy krátkodobé ( patrné například na hodinových grafech).

Jako první uvádím graf QQQQ.  Cena se stále pohybuje v cenovém kanále a myslím, že bychom se mohli dočkat poklesu až na hodnoty 29.10-29.50. 29.10 je hodnota 38% Fibonacciho úrovně návratu (retracement) předchozí růstové vlny s počátkem ze dne 24.12.2008.  Myslím, že před větším poklesem cen bychom mohli vidět znovu krátkodobý růst cen.

Další obrázek je poměr k inverznímu ETF QID (inverze k QQQQ). V grafu je umístěna řada klouzavých průměrů tohoto poměru a jsou žlutě zvýrazněny inflexní body, ve kterých docházelo ke změně směru cenového vývoje.

Následující graf ukazuje ETF pro polovodičové odvětví SMH. Tento certifikát byl v předminulém týdnu velmi silný a nyní se opět nachází  v blízkosti úrovní podpor. Pokud tyto podpory vydrží  v prvních dvou dnech příštího týdne, je šance na další růst zpět k hodnotám 19.25.

Dog je inverzní ETF certifikát k indexu  DJIA. Cena se od 24.11.2008 pohybovala v poklesovém kanálu, zdá se však, že tento ETF sílí, což je pro akcie nepříznivé. Žlutou barvou je vyznačena současná cenová rezistence.

Další graf ukazuje ETF OIH (ropné společnosti). Cena by mohla otestovat úrovně 75 (retest proraženého trianglu) nebo až 72,50-73 . 

Předposlední graf - ETF GDX  (těžebno společnosti). Cena se sice dostala z cenového kanálu, stále ještě však drží v pomyslném ASCENDING TRIANGLU, což je růstová formace Pokud se cena udrží během pondělí až úterý nad úrovní 30, pak by mohlo dojít k nové mu růstu k ceně 34 nebo dokonce průrazu úrovně rezistence 34.52.  

Poslední graf znázorňuje ETF certifikát pro EURO. Ačkoliv Euro nyní klesá proti US dolaru, situace se mi jeví výhledově jako růstová (pokud vydrží podpory 131-132).

To je dnes vše.

Petr Fiala

fiala@fpreal.cz

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Fiala | sobota 10.1.2009 19:10 | karma článku: 18,93 | přečteno: 1898x
  • Další články autora

Petr Fiala

Krátký rozbor ze dne 25.9.2009

25.9.2009 v 8:07 | Karma: 15,21

Petr Fiala

Proč nyní neinvestuji do akcií

9.4.2009 v 10:03 | Karma: 31,97

Petr Fiala

Rozbor kapitálových trhů 4.4.2009

4.4.2009 v 19:20 | Karma: 17,00