Může trh ohrozit svobodu?

Když švédská instituce Språkrådet (přibližně obdoba našeho Ústavu pro jazyk český) sestavovala slovník hovorově používaných švédských výrazů a chtěla zařadit slovo „ogooglebar“ (nevygooglovatelný), tvrdě narazila. Společnost Google jí za „zneužití obchodního názvu“ pohrozila právními kroky. Instituce, než aby riskovala potíže, raději couvla a švédský slovník tak zůstal o jedno slovíčko ochuzen.

Již před lety podobně zareagovala firma McDonald, i když její pohnutky byly pochopitelnější. Slovo „McJob“ mělo být uvedeno jako synonymum pro práci nekvalifikovanou, mechanickou a špatně placenou.

Uvedené příklady patří spíše mezi zřídkavé kuriozity. Obecně platí pravidlo, že ekonomický rozmach kráčí ruku v ruce s růstem ekonomické a individuální svobody a naopak tam, kde je individuální svoboda příliš omezována, se tak dříve nebo později musí dít i na úkor tržních vztahů.

K tomuto blaženému stavu se kapitalismus postupně dopracoval, nicméně jeho začátky vypadaly zcela jinak. Zrod průmyslové výroby je spojen s otrockou dřinou dělníků a také s masivním využíváním dětské práce.  Nejde jen o počátky průmyslové revoluce. Předpokládám, že každý čtenář bude z vlastního života či ze svého okolí znát příklad toho, kdy byl zaměstnanec (zejména pokud pracuje v regionu s vysokou nezaměstnaností, na snadno nahraditelné pozici nebo ve firmě, kde je práce do úmoru součástí firemní kultury) nucen k desítkám přesčasových hodin měsíčně. Zde již pravidla trhu výrazně zasahují do individuální svobody některých svých aktérů.

Evropská komise schytala kritiku za požadavek, aby Microsoft  nepodmiňoval koupi svého operačního systému současnou koupí svého internetového prohlížeče, respektive aby umožnil výběr z více prohlížečů. Letos v březnu uložila Microsoftu pokutu ve výši 561 mil. eur za nevyhovění tomuto požadavku. Jednání Evropské komise rozhodnutí skutečně omezilo prostor činnosti postižené společnosti. Na druhou stranu nelze přehlížet, že Microsoft funguje na trhu náchylnému ke vzniku monopolu a Gatesova firma toto postavení získala (netvrdím, že je to dobře nebo špatně; je to prostě tak a je to zcela přirozené). Rozhodnutí soudu sice omezuje svobodu firmy, ale zvyšuje svobodu uživatelů operačního systému.

Jakkoli rozvoj trhu a rozvoj svobody kráčejí ruku v ruce, nelze spoléhat na to, že v jednotlivých případech nemůže dojít k jejich střetu. Pak není možné odvolávat se na dogmata, ale je třeba rozhodnout o každém takovém případu zvlášť. I když je trh nezbytnou podmínkou pro dosažení lidského blahobytu a s ním spojenými lidskými právy, není jejich bezpodmínečným garantem.

 

Publikováno na ipoint.cz

Autor: Milan Petrák | středa 26.3.2014 19:54 | karma článku: 6,53 | přečteno: 391x