Ekologové, anarchisté, TOP 09 a ProAlt

Čím se liší spolek Děti Země, strana TOP 09, protireformní iniciativa ProAlt a Česká anarchistická federace? Jsou umírněné nebo se jedná o extremisty?

V článku Individualita nebo člena stáda? jsem zmínil metodu jazykové analýzy, díky které lze v textu odhalit sklon ke skupinovému myšlení. Pro potřeby zmíněného článku jsem testoval čtyři uskupení, z nichž tři vyznávají volný trh a/nebo národní suverenitu. Na konci článku jsem čtenáře vyzval, ať navrhnou, koho otestovat příště.

Padly návrhy podívat se „na zoubek“ iniciativě ProAlt, která protestuje proti vládním reformám a proevropsky orientované straně TOP 09. Výběr jsem zpestřil o ekologický spolek Děti Země a Československou anarchistickou federaci (ČSAF). K testu jsem použil nejnovější polemické články z webů příslušných uskupení.

V předchozích článcích jsem připomínal, že skupinové myšlení se projevuje zbožštěním vůdce a sklonem k puritánství. Nic takového se u žádného ze čtyř vybraných subjektů nevyskytuje. Znamená to, že by všechny dokázaly davovému chování odolat? Dokážeme si, že nikoli.

  

Uskupení

 

Čím větší tendence ke „stádovovosti“, tím více se v textu či řeči objevují výrazy z následujících sedmi kategorií:

  1.  
    1. Agresivita: nenávist k jiným názorovým skupinám se odrazí ve slovech jako zmanipulovaný, odporný, přisluhovač, zlovolný atd.
    2. Prodej iluzí: vzhlížení k „vyšším“ ideálům prozradí slova: svoboda, příroda, národ, spása atd.
    3. Dogmatismus: naléhavá snaha „zachránit svět“ vede k používání slov: naprosto, rozhodně, všichni, každý atd. (naopak slova jako částečný, nevelký, ojedinělý ukazují na nízkou dogmatičnost).
    4. Zaštiťování se kolektivem: člen davu používá často zájmeno my v 1. pádu.
    5. Ideologické myšlení: nepřítele je třeba označit slovem končícím na –ismus.
    6. Dramatičnost: přibarvování textu slovy boj, krev, smrt, strach atd.
    7. Posedlost symboly: symbol zastupuje celou skupinu, ať již vlastní či konkurenční. Sem patří slova: symbol, vlajka, přísaha atd.

Výsledky vidíme v následující tabulce. Čísla udávají počet vyhledávaných výrazů na 10 000 slov textu (v případě dogmatismu poměr výrazů dogmatických vůči výrazům dogmatismus snižujících a v závorce rozdíl těchto výrazů dělený počtem slov). Celková hodnota je podílem počtu všech nalezených výrazů a počtu slov textu – přesný vzorec a slovník výrazů jsou na webu věnovanému skupinové iracionalitě. Vysvětlení jednotlivých kategorií je v dodatku na konci článku. 

 

UskupeníAgresiv.IluzeKolektiv.Ideolog.myšleníDramat.Symb.Celkem
46822,6680274
37802,6330279
601238,226183395
7513414,370244513

 

Z tabulky je zřejmé, že mezi jednotlivými kategoriemi je úzký vztah: čím je daný subjekt agresivnější, tím více se odkazuje k „vyšším“ hodnotám, tím více je dogmatický atd.

Nejpříznivěji a téměř nastejno dopadly Děti Země a TOP 09. Tato dvě uskupení nemají sklon k vyhledávání skupinového nepřítele. Časté výrazy u Dětí Země: životní prostředí, zdraví, u TOP 09: nezávislost, životní prostředí.

ProAlt má skóre významně horší. Zde již existuje jeden výrazný skupinový nepřítel, proti kterému má sdružení potřebu bojovat: současná vláda. Časté výrazy: asociální, zneužívání, právo, svoboda.

ČSAF dopadla s přehledem nejhůře ve všech kategoriích. Nenáviděním nepřítelem je kapitalismus. Jako všechna uskupení se silným skupinovým myšlením (bez ohledu na ideologii) se anarchisté vyhraňují proti meziskupinové spolupráci. ČSAF protestovala proti vstupu země do NATO i EU a v roce 2000 se účastnila demonstrací proti kongresu Světové obchodní organizace a Mezinárodního měnového fond v Praze (na druhou stranu nemá problém s OSN a jejími výbory, čímž se liší od některých pravicových radikálů). Časté výrazy: fašismus, kapitalismus, právo, svoboda.

K analýze jsem použil články získané ze stejné doby a vybrané stejným způsobem, jako tomu bylo u uskupení z článku Individualita nebo člena stáda?, výsledky jsou tedy porovnatelné. Srovnáme-li obě tabulky, vidíme, že umírněnou skupinu tvoří Děti Země, TOP 09, Sisyfos a Liberální institut. Radikální jsou ProAlt a CEP. Nejvíce davovému chování podléhá iniciativa D.O.S.T. následovaná anarchisty.

Osobně považuji dělení na umírněná, radikální a extremistická uskupení více vypovídající než dělení na ose pravice-levice. Ostatně stalinistická, nacistická i nedávná Saddámova irácká vláda nakonec vedly své země stejným směrem, i když se opíraly o neslučitelné ideologie. Umírněné strany jako jsou německé CDU a SPD se hlásí jedna k pravici, druhá k levici, jejich praktická politika se ale příliš neliší a díky své umírněnosti přináší obyvatelům země mnohem více blahobytu, svobody a možností než fundamentalisté jakýchkoli barev.

Analýzy textů politických stran, církví a dalších uskupení lze nalézt na webu Skupinová iracionalita, důkaz souvislosti výsledků stran s jejich chováním a analýzy proslovů dosavadních českých předsedů vlády v níže uvedené knize.

 

Pramen: Petrák, M., Skrytá autorita: Iracionalita a dav v člověku, Dybbuk, 2011.

Autor: Milan Petrák | čtvrtek 26.1.2012 23:08 | karma článku: 14,20 | přečteno: 1294x