Trumpův tweet zachránil Úřad pro kontrolu etiky Kongresu

D. Trump svými tweety čeří hladinu americké mediální scény. Včera dostal ale jedničku s hvězdičkou od samotné CNN, když se vyslovil proti kontroverznímu návrhu republikánů, kteří chtěli omezit pravomoc kontrolního Úřadu pro etiku.

Donald Trump se proslavil svými jadrnými tweety, ve kterých  chválil inteligenci úhlavního nepřítele číslo jedna amerických médií, zlovolného autokrata Vladimíra Putina, a dělal reklamu Assangeovým WikiLeaks, jimiž hnul žlučí kdekomu. Jeho tweety a enigmatická vyjádření, jež pronesl v rámci své okázalé novoroční party, vyvolávají vlny bouřlivých a krkolomných spekulací médií, které hodiny a hodiny meditují, co tím vším chtěl vlastně mistr říci. 

Poté, co zpochybnil práci amerických zpravodajských služeb v rámci do nebe nafouklé aféry s ruským hackingem nezávislých amerických voleb a  výrokem zpochybňujícím bezpečnost jakékoli internetové komunikace, začali komentátoři CNN  docela vážně uvažovat, zda chce budoucí prezident komunikovat  s pomocí kurýrů a zatrhne v Bílém domě jakoukoli mailovou komunikaci, i nad tím, co vlastně Donald Trump ví, co tajné služby USA neví.

Až z toho všeho mnoha povyku pro nic ruply nervy vůdci senátní demokratické menšiny Chucku Schumerovi, který budoucímu prezidentovi v rámci plamenného projevu naznačil, že brzy bude muset vystoupit z realitní show a začít žít v realitě  a své záměry bude muset vyjádřit konciznějším způsobem, nežli nedbale nacvakanými  140 znaky.

Donald Trump senátora Schumera přechytračil a vytvořil tzv. dvojitý tweet, v němž vyjádřil uceleně svůj zamítavý postoj  na připravované okleštění pravomocí tzv. Nezávislé výboru pro etické záležitosti Kongresu. Napomenul v něm ve čtvrtek republikánské kongresmany, aby se v první den, kdy zasedají, nesnažili oslabit etického hlídacího psa. Místo toho by se měli zaměřit na daňovou reformu a na důležitější věci. "Vysušme bažiny",  zatweetoval  Trump ve zkratce své volební zaklínadlo.  

Na Kongresu nezávislý úřad, jenž byl schválen  v roce 2008 demokratickou většinou po skandálech  s úplatky  a korupcí,  zkoumá podněty vznesené proti členům Sněmovny zastupitelů. Jeho členové se nezpovídají Kongresu ani jeho Etickému výboru.To byla pojistka proti tomu, aby se žádný pochybný korupční skandál v rámci Kongresu nezametl pod koberec. Jeho postřehy jsou pravidelně zveřejňovány v rámci požadavku  na transparentnost zákonodárného orgánu USA.  Díky jeho činnosti   byli odsouzeni republikáni Cunnigham, Ney a demokrat Jefferson, kteří by jinak prošli benevolentním sítem Etického výboru Kongresu, vedeného samotnými kongresmany. 

Úřad ležel v žaludku mnohým.  Byl příliš aktivní, budil zájem tisku, zákonodárci  měli pocit,  že jim nezávislé vyšetřovací orgány hází klacky pod nohy. A tak si republikáni  upekli  potichoučku v kuloárech pozměňovací návrh v rámci širšího balíčku opatření, jež by měl přijmout Kongres během svého prvního zasedání.  Na Kongresu nezávislá organizace  by se stala v rámci změn úřadem podřízeným Výboru pro etické záležitosti Kongresu, jenž nyní vedou republikáni a skandály poslanců by mohly být snadno smeteny pod koberec. Poslední slovo by neměli nezávislí experti, ale samotní zákonodárci. 

Úřad, jenž by byl přejmenován na Úřad na prošetřování stížností na činnost Kongresu, by přišel o možnost opírat se o anonymní tipy whistleblowerů i o další pravomoci včetně možnosti sdělovat své poznatky veřejnosti. 

Republikáni se ve svém balíčku opatření, jenž měl mimo jiné oslabit manipulační prostor demokratů,  spoléhali na svou většinu i na to, že Kongres je plný nováčků, kteří se teprve rozkoukávají. Trumpův tweet jim ale zkřížil plány, protože si navrhovaného pozměňovacího návrhu kromě aktivistů za vyšší míru transparentnosti zákonodárného orgánu všimla i média, jež se nadšeně rýpají v každém tweetu nově zvoleného amerického prezidenta.  

 A  pak už to šlo šup šup.  90 minut od zveřejnění magického Trumpova  tweetu se sešli zástupci republikánů a rozhodli se svůj kontroverzní návrh stáhnout. 

Proti návrhu vystupovali i další kritici. Republikánské kongresmany zkritizovala i zastupitelka demokratické menšiny Nancy Pelosi, za jejíhož vedení byl  nezávislý Etický výbor ustanoven. Republikáni se dle jejího názoru vybarvili a ukázali, jak moc pohrdají etikou.  Zásluhy za jeho stažení byl ale připsán hlavně tweetujícímu Donaldovi Trumpovi, jenž vzkázal republikánům, aby mu šli jakožto členové vlastní strany na ruku v jeho tweetovém boji za  vysušení washingtonských bažin nekalého  lobbingu. Trumpa tweet nic moc nestál, po něm výbor nejde, tak proč by nezpečetil svou pověst bojovníka proti lobbingu. 

Ostatně jeho konání a výstupy jeho vlády a případně střety zájmů bude po dobu 4 let bedlivě pozorovat americký  tisk, znechucený jeho předvolební kampaní, lidskoprávní aktivisté  a demokratická menšina v čele se Chuckem Shummerem, jenž vyzval občany, aby měli oči na šťopkách a sledovali jak výsledky  Trumpovy administrativy, tak výstupy Kongresu. Zde mají nyní většinu republikáni, kteří hrozí rozbít většinu z toho, co demokraté horko těžko po malých krůčcích protlačili. 

Mluvčí Kongresu Ryan a zastupitel republikánské většiny McCarthy zaujali nakonec postoj "já nic, já muzikant" a sdělili, že s návrhem svých republikánských kolegů  nesouhlasili a nezávislý výbor nadšeně podporují. 

Kongresmani si nakonec sáhli na nos a uvědomili si, jak špatně by celý jejich pozměňující návrh působil nejen před americkým lidem, jehož blahem se při své inaugurační řeči zaklínal republikánský mluvčí parlamentu Paul Ryan, ale i před hlavou státu, s níž budou muset republikáni spolupracovat. 

Jeho podporu totiž nemají v mnoha ohledech zaručenou. Donald Trump nebyl typickým republikánským kandidátem a kdysi podporoval demokraty.  Paul Ryan hodně skřípal zuby, když Trump vyhrál primárky, s republikány se neshodne antiglobalista Trump  v otázce volného obchodu, tarifní války se zeměmi, jež podhodnocují svou měnu. Naopak jim může jít na ruku v otázce změny daňové politiky a zrušení republikány proklínané Obamacare, za niž ale republikáni zatím nemají vymyšlenou náhradu. 

Musíme přiznat, že tento jeden jediný  tweet se Trumpovi povedl a nesl jasné ovoce. A kdo ví, možná Trump inspiruje i našeho prezidenta Miloše Zemana, jenž se považuje za Trumpův český klon. A ten namísto svých vtipných bonmotů, jež tradičně rozeštvávají českou politickou scénu, začne ve svých tweetech smysluplně radit našim zákonodárcům, co mají a co nemají konat, aby se neztrapnili v očích české veřejnosti a respektovali jeho osvícené rady.

Jelikož zde ale nemáme prezidentský systém a Miloš Zeman má na rozdíl od Trumpa zlomkové pravomoci a nulový manipulační prostor při nezájmu českých médií i politiků o jeho osvícené výroky, s velkou mírou pravděpodobnosti se podobného zázraku u nás nedočkáme.  

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petra Havelková | středa 4.1.2017 19:04 | karma článku: 17,47 | přečteno: 371x