Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

EU - fakta a ne mýty

Před budoucími volbami do EP, se rozšířila spousta mýtů o EU (jak ze strany zastánců, tak ze strany kritiků). Proto se pokusím vysvětlit, jak se věci ve skutečnosti mají. Zaměřím se na Lisabonskou smlouvu, asociační dohodu, migrační politiku, Euro v ČR a demokratický deficit EU.

Lisabonská smlouva

Jedná se zatím o poslední smlouvu, která upravuje fungování EU. Nahrazuje neúspěšnou Euroústavu (nepřijatou referendem ve Francii a Nizozemí). Na rozdíl od Euroústavy, nenahrazuje předešlé smlouvy, ale jen je upravuje nebo doplňuje. Posiluje EP, který získal významné nové pravomoci ve vztahu k evropským právním předpisům, rozpočtu a mezinárodním smlouvám. Dává národním parlamentům možnost sledovat, zda unie přijímá opatření pouze tam, kde je činnost na evropské úrovni efektivnější z hlediska požadovaných výsledků (zásada subsidiarity). Vytváří tzv. ,,občanskou iniciativu´´, kde muže jeden milión občanů z většího počtu členských zemí předložit různé návrhy EK. Uvádí, jakým způsobem muže členský stát vystoupit z EU. Hlasování kvalifikovanou většinou v Radě se rozšířeno do nových oblastí. Od roku 2014 se kvalifikovaná většina počítá na základě dvojí většiny členských států a obyvatel, která je odrazem dvojí legitimity EU. Dvojí většiny bude dosaženo, pokud souhlas s návrhem vysloví 55 % členských států, které představují nejméně 65 % obyvatel unie. Blokační menšinu tvoří minimálně čtyři členské státy. Původně měla snížit počet členů EK  o jednu třetinu. Vytvářila dvě nové funkce, stálého předsedu Evropské rady a Vysokého představitelepro SZBP (společná zahraniční a bezpečnostní politika). Předseda ER je někdy označován, jako evropský prezident a jeho povinností je připravovat jednání ER a snaha o dosažení konsensu. Vysoký představitel (v současnosti vysoká představitelka) pro SZBP skloubil funkce eurokomisaře pro vnější vztahy a vysokého zmocněnce pro zahraniční a bezpečnostní politiku a je označován jako ministr EU pro zahraničí. Vysoký představitel je místopředsedou ER, ale bez hlasovacího práva (stejně jako předseda). Lisabonská smlouva měla se svojí ratifikací značné problémy (odmítnutí v prvním referendu v Irsku) a tom se budu více zabývat v demokratickém deficitu.

Asociační dohoda

V případě této smlouvy se nejedná, jak často milně interpretováno o pozvání do EU. Jedná o sbližování EU a té dané země. Jde v ní především o ekonomickou spolupráci a daná země nemusí potom být tzv. kandidátskou zemí pro vstup do EU. Asociační dohodu má EU např. s Chile nebo Brazílií a přesto tyto země nejsou kandidátskými zeměmi. Pro vstup do EU, jsou důležité plnění tzv. Kodaňských kritérií (země musí být demokratická, musí tam fungovat tržní hospodářství a musí začlenit evropskou legislativu do své vlastní), po splnění těchto podmínek (kontrolu provádí EK) musí s tím souhlasit sama země v referendu a všechny členské státy. Česká republika podepsala asociační dohodu vlastně dvakrát, v roce 1991 jako ČSFR a v roce 1993 jako ČR (kandidátskou zemí se stala v roce 1997).

 

Imigrační politika

Tato politika přímo nespadá pod pravomoc EU, ale členských států. Přístup k imigrantům má každá členská země jiný. EU se v této otázce angažuje především, jako prostředník a snaží jednotlivé politiky nějakým způsobem korigovat. EK může zavádět nějaké společné cíle, ale nemůže je nařizovat jednotlivým členským státům. Teoreticky by mohla EU zavést určité kvóty na počet přistěhovalců, ale s tím by nesouhlasilo mnoho států a dost pravděpodobně by to neprošlo ER.

Euro v ČR

V současné době jedno s nejčastějších témat ohledně EU. Pozice českého státu je jednoduchá, ČR se vstupem do EU zavázalo, v budoucnu stoupit do eurozóny (po splnění maastrichtských kritérií) a tím pádem i přijetí eura. V případě výjimky, která platí pro VB a Dánsko, ty jsi tu to výjimku, prosadili před zavedením eura, ČR si takovou podmínku také mohla prosadit, ale před vstupem do EU. Pokud ČR nechce euro, muže to dělat jako Švédsko, upravovat své ekonomické výsledky, tak aby nesplňovali podmínky pro přijetí eura. Snaha některých stran, vložit toto téma do současných voleb do EP, je čistě populistická, jelikož zavedení eura primárně spadá na vztah mezi EK a členským státem a se současným stavem české ekonomiky, nebude schopná Česká republika zavést euro dříve než za pět let (nejoptimističtější odhad) a tu už bude u toho jiná česká vláda. Toto téma bude hrát (s vysokou pravděpodobností) roli v budoucích českých parlamentních volbách.

Demokratický deficit EU

EU rozhodně demokratický deficit má. Pouze jeden její orgán je volen přímo jejími obyvateli a ten navíc nemá hlavní slovo při tvorbě její zákonů. To proč tomu tak je, není zas tak složité, EU není stát jako takový, v současnosti je něco mezi mezinárodní organizací a federací a tudíž jsou tam implementována obecná pravidla, jak pro mezinárodní organizaci, tak pro federaci. Ve své podstatě, aby se to změnilo, musela by se EU buď rozpustit, udělat z ní právoplatnou federaci, anebo udělat z ní organizaci jako je Visegrádská čtyřka. Jeden z důvodů zavedení Lisabonské smlouvy, byla právě snaha snížit demokratický deficit EU. To se částečně obecně vzato povedlo, jelikož byl vůči ostatním orgánům, posilněn EP a národní parlamenty. Jenže neochota jednotlivých členských zemí schvalovat to v referendu a první odmítnutí jediné země, která to schvalovala referendem (Irsko), způsobila, že z pohledu lidí se demokratický deficit EU ještě zvýšil.    

Autor: Martin Pešek | středa 16.4.2014 18:30 | karma článku: 8,72 | přečteno: 578x
  • Další články autora

Martin Pešek

Fotoblog - 70.Výročí vypuknutí Nymburského povstání

Dnes proběhla v Nymburce oslava 70. Výročí Nymburského povstání. Můj fotoblog je z historické bojové operace. Akci provedl historický klub SPVH Sever 2013 a divadelní soubor Hálek. Nešlo přímo o historickou rekonstrukci, jelikož se nějaká podobná akce v Nymburce 2. května 1945 nestala, ale jelikož Německá vojska v této ukázce tvořili příslušníci 20. granátnické divize SS (1. estonská), tak je tu paralela s událostí (událost nastala po Nacistické kapitulaci), kdy několik příslušníků této divize, bylo v Nymburce po přestřelce zadrženo a popraveno.

2.5.2015 v 18:40 | Karma: 8,58 | Přečteno: 469x | Diskuse| Fotoblogy

Martin Pešek

Fotoblog z Ruzyňských kasáren

Dnes jsem se byl podívat na americkou vojenskou techniku (současnou i historickou) do Ruzyňských kasáren. Celkový můj zážitek byl výborný, tedy až na počasí. Rád bych vám nyní ukázal pár svých fotografií a poděl se tak s vámi o svůj zážitek.

31.3.2015 v 16:50 | Karma: 20,97 | Přečteno: 814x | Diskuse| Fotoblogy

Martin Pešek

Zneužití ústavy ČR propagandou

Tento článek píšu především jako reakci na článek pana Jiřího Soudeka. Ve svém článku: Vláda si nyní osobuje více práv než jí podle Ústavy a Sbírky zákonů ČR náleží!. Tvrdí, že vláda jednala nezákonně. Nyní uvedu důkazy, že tomu tak není.

20.3.2015 v 18:45 | Karma: 16,90 | Přečteno: 987x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

Suezská krize, díl osmý: Závěr

V této práci jsem se zaměřil na to, jak lokální konflikt ovlivňuje jednotlivé aktéry. Také jsem se ve své práci pokusil nastínit události spojené s pojmem suezská krize. Celá událost ukazuje, jak menší mezinárodní rozepře měly velký vliv na vývoj vztahů v rámci bipolárního světa. Jak se ukázalo tak Velká Británie a Francie přes dobrou vojenskou přípravu neměly jasný politický plán, co udělají po invazi a nezajistily si podporu USA. Nejenže se jim nepodařilo svrhnout Násirův režim, ale ten po konfliktu ještě posílil. Izrael po konfliktu také posílil, jelikož se mu podařilo zajistit svoje hranice s Egyptem.

5.11.2014 v 15:00 | Karma: 7,77 | Přečteno: 432x | Diskuse| Politika

Martin Pešek

Suezská krize, díl sedmý: Zrod jednotek UNEF

V tomto díle píši, jak vznikli jednotky UNEF a jak ovlivnili konflikt a další fungování OSN.

4.11.2014 v 15:00 | Karma: 6,73 | Přečteno: 358x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

KOMENTÁŘ: EU byla naše výhra a šťastné rozhodnutí, byť přinesla i chyby

2. května 2024  10:41

Česká republika i Evropská unie stály před dvaceti lety před velkým rozhodnutím. Pro obě strany to...

Z Kolumbie pašoval tašku plnou kokainu, v Praze na letišti ho zadrželi celníci

2. května 2024  10:32

Na konci minulého týdne zadrželi celníci na pražském Letišti Václava Havla cizince, který měl ve...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 48 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23,  aktualizováno  10:28

Nejméně 48 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

Kyjev na Rusko vyslal drony, balistická raketa v Oděse způsobila požár

2. května 2024  7:20,  aktualizováno  10:24

Sledujeme online Ukrajinské drony v noci na čtvrtek poškodily energetickou infrastrukturu v západoruské Orlovské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 41
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 807x
Politolog a moje motto je: Nemusím s tebou vždycky souhlasit, ale přesto tě můžu mít rád a respektovat tě.

Seznam rubrik