Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

O penězích (díl 1.)

Pro správné porozumění penězům je potřeba umět oddělit peníze jako zúčtovací jednotku a prostředek platby a naučit se o penězích přemýšlet jako o dluhu. Právě toto je předmětem prvního dílu seriálu O penězích. 

Peníze jako zúčtovací jednotka

Chceme-li porozumět penězům, jako první krok musíme umět oddělit peníze jako zúčtovací jednotku (unit of account) od platebního prostředku (means of payment), tedy věci, která peníze reprezentuje (money thing). Peníze jako zúčtovací jednotka jsou abstraktní koncept. Třeba koruna česká. Koruny se nemůžete dotknout, čichnout, kousnout do ní, nemůžete ji ani vidět. Není to věc reálná, ale abstraktní, stejně jako jeden metr, tedy jednotka délky. Nemůžete se dotknout jednoho metru. Totéž platí pro čísla nebo skóre ve sportu. Číslo 6 ani 24 bodů ve volejbale nejsou reálné věci. Jsou to abstraktní koncepty. Čeho se dotknout můžete nebo co vidět můžete, je věc, která něco z výše jmenovaného reprezentuje. Můžete se dotknout či vidět minci a bankovku, metrové pravítko, číslo šest vystřižené z papíru nebo tabulky výsledků.

To, co máte ve vaší peněžence, nejsou koruny české, ale de facto právní dokumenty jejichž vlastnictví potvrzuje, že vlastníte x korun českých (x abstraktních věcí). V praxi peníze jako zúčtovací jednotka a věc ji reprezentující splývají. Nejsou ale totéž. Ukážeme si to na dvou případech.

Prvním příkladem je toto video České národní banky, kde se uvádí: “Poté, co se za bankovkami zavřou dveře ČNB, přestávají být oběživem. Stávají se zásobami peněz – účetně – potištěnými papírky.” Ve chvíli vstupu bankovek do budovy ČNB se od sebe odloučí peníze jako jednotka a věc reprezentující peníze. A ke konci videa zazní: “Bankovky se stávají oběživem v okamžiku jejich vydání na pokladně ČNB.” Oběživo v tomto kontextu označuje stav “kdy jsou koruny jako účetní jednotka reprezentovány bankovkami vydanými ČNB”.

Druhým případem je libra šterlinků, neboli britská libra. Libru (pound), jako účetní jednotku (nikoli platební prostředek, nešlo tedy o minci) zavedl francký král Karel I. Veliký (ano, král vládnoucí ve Francké říši na přelomu 8. a 9. století!). Libra se dělila na 20 šilinků (solidii) či 240 pencí (denarii). Raženy byly pouze pence, které měly různou hmotnost a obsah stříbra. Dále obíhala řada jiných mincí, účtovalo se ale v librách, šilincích a pencích. Mohli jste tedy přijít ke kováři, kde jste viděli cenu 1 libra a 4 šilinky za 4 podkovy. Nechali jste si vyrobit 4 podkovy a zaplatili pomocí pencí, dukátů, grošů atd., podle současného “kurzu”. Takto to fungovalo po většinu středověku. Např. roku 1473 bylo v oběhu v Normandii zaznamenáno 9 různých mincí. Mince s hodnotou odpovídající zúčtovací jednotce byla vyražena jen občas, např. Ludvík francouzský v roce 1226 vyrazil livre, která měla hodnotu jednoho šilinku. Libra, šilink a pence jako zúčtovací jednotka vydržela ovšem dlouho. V Anglii se nakonec stala britskou měnou. Z poměru 1 libra ku 20 šilinků ku 12 pencím přešla Velká Británie až v roce 1971 během tzv. decimalizace (přejití na desítkovou soustavu, od té doby 1 libra = 100 pencí). (Ingham, Geoffrey. (2004). The Nature of Money. Cambridge: Polity Press. s 109-111).

Mince a bankovky, které máte v peněžence nejsou korunami, tou zúčtovací jednotkou, ale platebním prostředkem, jsou tou věcí, která peníze reprezentuje. Ukazují na váš právní nárok (vaše vlastnictví) na určité množství korun jako zúčtovací jednotky.

Peníze jako dluh

V současném institucionálním nastavení (tj. systém pravidel, zákonů, organizací a vztahů mezi nimi) jsou peníze dluhem. Je tomu tak od roku 1971, kdy prezident Nixon zrušil směnitelnost dolaru za zlato. Od té doby fungují ve všech zemích světa peníze s nuceným oběhem (fiat money). Všechny tyto peníze jsou dluh, resp. vyčíslují něčí dluh. Abychom to pochopili, je potřeba rozumět podvojnému účetnictví. Aktiva (pohledávky) každého (osob i institucí jako jsou banky či ČNB) jsou vyrovnány pasivy (závazky). Podíváte-li se do roční závěrky ČNB, uvidíte, že všechny úzké peníze (tedy bankovky, mince a rezervy bank na účtech v ČNB) jsou vedeny jako pasiva, tedy závazky ČNB. De facto jsou její dluh. 

O proti nim drží ČNB devizové rezervy, tedy např. eura či dolary. Všechny dolary jsou zase v účetní závěrce Fedu vedeny jako závazky (dolary držené ČNB jsou de facto dluh Fedu vůči ČNB). Oproti těmto závazkům drží Fed pohledávky v podobě státních dluhopisů USA. Zde už ale příliš odbíhám. Zpět k dluhům. Peníze, které máte v peněžence, jsou tedy dluh ČNB vůči vám. Peníze na vašem účtu v bance, např. České spořitelně nebo Komerční bance, jsou závazkem, tedy dluhem banky, vůči vám. V celé české ekonomice zkrátka nenajdete jednu jedinou korunu, která by nebyla vedena jako něčí závazek vůči někomu jinému, tedy dluh.

Ve druhém díle O penězích se podíváme na hierarchii peněz. Jejich fungování si pak popíšeme na jednoduchém případu. Prosím vás proto o zdrženlivost co se týče kritiky, neboť obrázek, který se snažím podat, ještě není kompletní. 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jakub Peša | neděle 24.5.2015 10:12 | karma článku: 10,08 | přečteno: 530x
  • Další články autora

Jakub Peša

Trojjedinnost peněz

Mnoho lidí nerozumí tomu, že peníze jsou jen abstraktní věc bez vnitřní hodnoty. V tomto článku přistupuji k penězům komplexně a snažím se zbylé nejasnosti vysvětlit.

13.9.2015 v 12:35 | Karma: 11,54 | Přečteno: 708x | Diskuse| Ekonomika

Jakub Peša

Požadavek splacení státního dluhu nedává smysl

Mezi ekonomy a většinovou populací existuje přesvědčení, že stát by měl svůj dluh splatit, respektive, že by s postupem času mělo docházet k jeho redukci. Toto přesvědčení je naprosto mylné. V tomto blogu se snažím ukázat proč.

25.8.2015 v 14:34 | Karma: 19,65 | Přečteno: 3285x | Diskuse| Ekonomika

Jakub Peša

Proč státní dluh není problém?

Občas se v médiích, ať už je to z úst politiků, novinářů či dokonce ekonomů, dozvíme, že státní dluh dosáhl takové a takové výše, že je to problém a měli bychom s tím něco dělat. Jenže tomu tak není.

10.8.2015 v 19:37 | Karma: 12,86 | Přečteno: 1934x | Diskuse| Ekonomika

Jakub Peša

Krize eurozóny: skutečně dluhová?

V současné podobě je eurozóna chybný projekt a vstup do ní proto rozhodně nemůže být pro ČR na pořadu dne. V článku toto tvrzení podkládám argumenty.

1.6.2015 v 10:46 | Karma: 16,54 | Přečteno: 714x | Diskuse| Ekonomika

Jakub Peša

O penězích? (2. díl)

V druhém díle se zaměříme na hierarchii peněz. Ta nám pomůže pochopit fakt, že peníze jsou dluh. V závěru se pak podíváme na jednoduchý případ fungování peněžního systému v měnově suverénním státě jako je ČR.

27.5.2015 v 10:50 | Karma: 10,14 | Přečteno: 582x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  22:48

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Místo Česka Rwanda? Nejasný osud ilegálních migrantů do Evropské unie

7. května 2024

Migračním paktem jsme udělali důležitý krok k řešení ilegální migrace, ale je potřeba pokračovat....

„Žiju jen z humanitární pomoci.“ Válka vehnala do bídy miliony Ukrajinců

7. května 2024

Premium Kdo se měl před válkou špatně, ten se po dvou letech jejího trvání má ještě hůř. Důsledkem...

Pravda o Vrběticích. Ruští agenti nebyli jen dva a proč mrtví Češi neměli šanci

7. května 2024

Premium Co předcházelo a co následovalo po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014? Kolik...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  22:48

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 12
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1224x
Student mezinárodních vztahů na FSS MU, člověk zajímající se o svět kolem sebe, kterému není lhostejné, v jaké čtvrti, městě a zemi žije.