Kauza Roman Ševčík: Proč transparentní účet?

Roman Ševčík je první vězeň v České republice, který se dostal na svobodu po 30 letech. Jeho životní příběh je černou můrou české justice.

 

V roce 1990, necelý rok poté, co jsme se zbavili totality a vlády zločinecké strany, odsoudil Romana Ševčíka senát Krajského soudu v Brně k trestu odnětí svobody na dobu 21 let.
 

Roman Ševčík podal proti rozsudku Krajského soudu v Brně odvolání. Po nátlaku, že mu může být navržen trest smrti, vzal své odvolání zpět a rozsudek nalézacího soudu se stal pravomocným. Rozsudek KS v Brně tak nebyl nikdy přezkoumán.
 

Soudy se dopustily justičního zločinu. Někteří pachatelé tohoto zločinu i nadále vykonávají své funkce, povětšinou na vyšších postech. Poslali na 21 let těžkého žaláře devatenáctiletého kluka, prostého, nenásilného a naivního. Vyšetřovatelé ho bili, aby se přiznal k vraždám, které nespáchal, a on se nakonec přiznal, ač v době, kdy ke zločinu došlo, tedy 4. 2. 1989 v jednu hodinu ráno, byl v obci Křtiny, 22 km od místa činu. To mu potvrdili tři nezávislí svědci.
Dva přeživší poškození, kteří byli vystaveni útoku vraždícího maniaka, a jedna nezletilá svědkyně, nikdy neoznačili Romana Ševčíka jako pachatele, ba právě naopak jej vyloučili. Bezbranný a nevinný venkovský chlapec bez jakýchkoliv životních zkušeností strávil většinu trestu mezi těžkými zločinci. Byl ve vězení opakovaně sexuálně zneužit a byl to jeho, bohužel, první sexuální zážitek.
 

Roman Ševčík

Po mnohaletém úsilí se nakonec podařilo dosáhnout jeho podmíněného propuštění z výkonu trestu, nicméně soud rozhodl, že bude nadále umístěn do psychiatrické léčebny. Spolek Šalamoun s přáteli a sympatizanty pana Romana Ševčíka se snažili i nadále, aby byl plně propuštěn na svobodu. Bohužel, až docela nedávno se stal pan Roman Ševčík po třiceti letech svobodný, zjevně první odsouzený po 30 letech výkonu trestu v České republice.
 

Bez rodičů, kteří zemřeli a on se s nimi nemohl rozloučit, bez babičky z matčiny strany, která se o něj de facto odmalička starala a nemohl se s ní rozloučit, bez finančních prostředků (za 30 let má Roman Ševčík našetřeno cca 5.000 Kč), s malým invalidním důchodem, se zdravotními potížemi a bez střechy nad hlavou.
 

Jestliže doba nesvobody byla totalitní, jak nazvat zřízení, které nevinného člověka pošle za něco, co nespáchal, na mnoho let do vězení, pak ho drží dalších deset let v psychiatrické léčebně, tedy připraví ho o třicet let života, a nakonec mu není schopno poskytnout to nezbytné. Střechu nad hlavou.
Proto jsme se my, členové spolku Šalamoun, historicky zcela poprvé rozhodli založit transparentní účet ve prospěch pana Romana Ševčíka, aby, dokud se nenajde trvalejší řešení jeho životní situace, mohl důstojně žít a nestal se jako další z nekonečné řady bývalých vězňů bezdomovcem.

Spolek Šalamoun velmi intenzivně, ve světle všech nových skutečností, připravuje postup ve smyslu ust. § 278 trestního řádu, tedy tzv. obnovu řízení po 30 letech, jejímž cílem má být skutečnost prokázat, že Roman Ševčík skutek, za který byl odsouzen, nespáchal, ba ani spáchat nemohl.
 

Děkujeme 
Za Spolek Šalamoun John Bok 
předseda spolku 
v Praze dne 20.3.2019
 

 

Autor: Vašek Peričevič | středa 20.3.2019 10:52 | karma článku: 27,58 | přečteno: 1331x