Otevřený dopis ministru financí ohledně účtenkové loterie

Účtenková loterie může být protizákonná, nevím, ale jistě bude protispolečenská. Nultý odstavec článku sice není dostatečně odzdrojován, ale…

… snad to napravím prosbou, abyste, moji milí čtenáři, v komentářích uvedli na pravou míru mé dohady a doplnili tak absenci zdrojů. Dokud tak nebude učiněno, berte, prosím, tento odstavec, s rezervou. Proto má číslo nula.

0) Pokud je mi známo, je jen velmi málo států, které mají institut účtenkové loterie. Pakliže je mi dále známo, žádnému z nich nepřinesl tento institut relevantní hospodářský prospěch. Jinými slovy – někdo se snaží získat politické body na čemsi, co možná dobře zní, ale až na mediálně viditelné výherce (v řádech promile) nikomu dalšímu nic nepřinese; tedy abych zas nebyl takový škarohlíd – pracuji v současnosti jako pokladní v marketu a účtenky se mi válejí kolem kasy ze všech stran – možná nebudu muset pod sebou tolik uklízet. // Zde skončil neodzdrojovaný (nultý) odstavec.

  1. Stran protizákonnosti se nabízí nutnost být zletilý, abych se mohl účastnit jakékoli loterie. Účtenky samozřejmě budou dostávat i děti (ani dítěti nesmíte účtenku nevydat). Smím jako pokladní vydat los nezletilému člověku? To přece nesmím!
  2. I naše společnost má problém s gamblery. Gambleřina spočívá v tom, že si závislý kupuje možnost finanční (či jiné materiální) výhry. Dosud jsme mohli tvrdit, že si za (nejen takovou, o alkoholu a drogách totiž nemluvě) závislost může dotyčný sám a měl by se tedy léčit za své peníze, nicméně pokud bude obchodník z nařízení státu rozdávat losy i gamblerům, pak je vinen prohlubováním jejich závislosti stát. Jistě, dotyčný nemusí nárok na loterii uplatnit, ale zkuste s každou účtenkou rozdávat „alkáčům“ panáky rumu, „fekám“ lajnu koksu… ani oni nemusejí podlehnout pokušení, mohou účtenku zahodit, rum vylít, kokain nasypat do odpakového koše… ovšem stát je touto cestou pokouší. Ano, gambler si může nalhávat, že nakupuje jen proto, že nakoupit potřebuje, ale jakmile nechá kteroukoli účtenku slosovat, prohlubuje se jeho nezdravý (závislý) vztah k penězům.
  3. Čím je člověk mladší (osobnostně nezralejší), tím snáze a rychleji propadne závislosti tam, kde by se to „zralé a dospělé osobnosti“ nestalo. Říká se, že každý, kdo občas pije alkohol, se nutně stane alkoholikem, akorát že jeden to zvládne za půlrok a druhý k tomu potřebuje alespoň 250 let. Tudíž čím dříve začne člověk „komzumovat závislostní produkty“ (státní loterii), tím dříve z něho uděláte nemocného, závislého člověka. Vezmete si toto na svědomí?

Pane ministře Babiši, chcete si vychovávat další gamblery?

Miloš F. Pechar

**

P. S.: Teď jdu hledat e-mailový kontakt na ministra Babiše, aby věděl, že mu někdo píše. Aby „otevřený dopis“ nezůstal výkřikem do tmy.

Autor: Miloš F. Pechar | čtvrtek 6.4.2017 17:36 | karma článku: 22,12 | přečteno: 725x