Primátor by neměl ponižovat svěřené město, Hudečku!

Moje úvaha je tentokrát o vztahu k městu, kde jsem se nenarodila, ale od malička zde žiji. Proto mi není lhostejné, kdo o něm rozhoduje. Nebyla jsem nadšená ze zlodějů z ODS ve vedení radnice, ale nyní volbou pana Hudečka šla Praha z louže do bláta. Většina obcí si vybere do funkce starosty někoho, kdo má obec rád a zná ji, má důvěru alespoň většiny lidí a byl na kandidátce, takže ho lidé zvolili. Znám díky cestám po ČR mnoho krásných měst, a určitě si to o nich myslí i jejich starosta. Ale nám na křesle primátora Prahy sedí člověk kvůli politice a dohodě se stranou ČSSD, která v Praze ani nevyhrála volby.... Holt Praha měla nyní údajně pouze jednoho kandidáta a to zrovna člověka, který byl policií obviněn kvůli spojitosti s kauzou Opencard. A navíc, co se týká vztahu k městu -  dokonce tento pán o Praze pro Respekt uvedl: "Praha není město, kde se žije dobře. Je to město, které vám vysává energii, neposkytuje klid". Ponižující prohlášení o městě, které ani dobře pan primátor nezná... Za koho mluvíte, pane Hudečku? Komu se zde nedobře žije? Vám nebo Pražanům? Nikdo nikoho nenutí v Praze žít, nebo snad ano?

Za 40 let mě ani jednou nenapadlo, že by mi Praha vysávala energii, nebo neposkytovala klid. Jako dítě si pamatuji pohodu, spoustu hřišť a areálů zdraví, jako školačka dobrou ZŠ, která mě připravila na další školy, mohla jsem studovat SŠ a VŠ, aniž bych byla vtěsnána mezi zdi na studentských kolejích, ale mohla jsem dojíždět z domova, a práce se v Praze vždy najde, pokud někdo chce pracovat. A najde se zde práce dobře placená, že sem za ní jezdí i mimopražští, což jistě zná zrovna primátor Hudeček i ze své vlastní zkušenosti.

Jako dospělá zde vychovávám velmi ráda své děti. Zázemí využívám bohatě - jak zdravotnické, tak sociální, vzdělávací, obchodů je také spousta, takže konkurenčně se předhánějí v kvalitě a cenách. Oblast Prahy 5 je zelená, vedlejší oblast Prahy 6 i Prahy 1 je také plná zeleně. Takže celý západní břeh je klidným místem pro každého, kdo se rozhodl zde žít. Je to hezké místo pro život rodin, ale i mladých lidí a z hlediska dostupné péče i seniorů...

Takže respektuji, že jsme dostali holt primátora, jako jediného možného kandidáta - ale rozhodně nevěřím, že pokud by byl opravdu důkladně hledán, tak že by se nenašel z celé Prahy nikdo, kdo by takovou funkci zvládl a dělal dobře, a dokonce bez toho, abychom se jako občané od něj dozvěděli, že Praha je město, kde se nedobře žije...

Proč se tem tedy stěhuje tolik rodin z okolních měst? Mohou přeci za prací dojíždět z domku z vísky 5 km od Prahy, ale žijí přímo zde. Asi se jim zde také líbí :-) Proč zde pracujete Vy, pane Hudečku? Při primátorově mladické nerozvážnosti by možná mohl trošku přemýšlet, než vysloví nahlas něco, čím se může ve své funkci shodit. Prozrazuje nám tím, že sice z Prahy profituje, ať již prací, či funkcí, ale že o ní nemá valné mínění.

Dále mě trošku zaráží fakt, že nový primátor je zatažen do finančního průšvihu - policie jej obvinila v souvislosti s kauzou Opencard. Prahu vede primátor, kterému hrozí osm let vězení v případě, že se podezření prokáže. Údajně je připraven z funkce odejít, kdyby se vina prokázala. To je nějaká móda opouštět funkci až ve chvíli, kdy je prokázána trestná činnost? Dva radní resignovali po zvolení nového primátora, asi vědí něco více, než my občané. Ale nechme vše na vyšetřování, to posuzovat ve své úvaze nechci. Ale není mi jedno, kdo bude za Prahu a pražany rozhodovat...

Důležitým prvkem v jednání primátora je, zda je schopen se domluvit se starosty jednotlivých pražských obvodů. Bohužel při povodních se ukázalo, že starostové mají k Hudečkovi velké výhrady, chová se k nim nadřazeně a arogantně, přitom problémy s vodou bylo třeba řešit naopak vstřícně, aby se došlo k rozumnému řešení. Dokonce starostka Prahy 2 si stěžovala na jeho chování při povodních, kdy křičel na ostatní, jako na malé školáky. Což mi přijde jako další forma ponižování, tentokrát osob, které řídí jednotlivé městské části už nějaký ten rok a pan primátor by se od leckterých mohl učit! Místo aby je bral jako kolegy z městských obvodů, chová se k nim povýšeně. Místo aby řešil problém malých toků, jako je Botič (který napáchal milionové škody), tak byl arogantní. Starostka mu doporučila, aby si vzal mapu Prahy a našel si všechna modrá místa a ne jenom Vltavu. Čímž v podstatě v krizové situaci vyšla najevo neznalost Prahy - což by měl primátor znát. Kdo jste mimopražský, tak jistě víte, jak váš starosta zná vaše město, či ves. Olomoučtí by asi také nechtěli starostu z Prahy, ale pražskou radnici řídí olomoucký politik...ale tato funkce není jen o politice, ja také o městu a o lidech. A hlavně lidé tvoří město, starostové jednotlivých částí by měli primátorovi důvěřovat jako partnerovi pro řešení problémů a ne od něj být okřikováni při prvním společném problému. Nutno dodat, že Tomáš Hudeček to umí s médii a na kameru mluví vždy velmi slušně, takže mediálně působí jako pozitivní člověk. I když sám tvrdí, že Praha mu vysává energii, mluví hodně energicky, až chaoticky. Ale to dělá mnoho politiků, takže nic nového pod sluncem..

Hodně mě zklamal primátorův vztah k tradiční insignii - k závěsnému odznaku primátora, který je na tradičním řetězu a kolem velkého státního znaku je název Česká republika. Jedná se o tradici od 15. století, která byla přerušena pouze Ferdinandem I. po stavovském povstání, kdy Prahu potrestal odebráním symbolu úcty, a pak na chvíli byl znak nenošen po pádu mocnářství - než byla vyhlazena podobizna císaře a mohl se řetěz opět nosit.

Řetěz byl původně zhotoven podle návrhu arch. Antonína Balšámky, ale v roce 1909 byl řetěz podle návrhu Maxe  Švabinského prodloužen po vzoru řetězu londýnského starosty, aby byl delší. Skládá se z 15 osmihranných a 18 oválných článků, které jsou zdobeny českými granáty. Zlatník Karel Ebner, který řetěz zhotovil z osmnáctikarátového zlata, se musel zavázat, že už nikdy nevytvoří další stejně vypadající řetěz, aby byl originál jedinečným uměleckým dílem.

Nyní bude řetěz uložen do muzea, protože novému primátorovi přijde jako z filmu Pán prstenů. K této komerční filmové bižuterii přirovnávat letitou historickou památku si nedovolil zatím nikdo jiný. Jakási neúcta k primátorské insignii v tom je cítit, že? Nebude již tedy primátor při slavnostech označen, jemu přijde řetěz těžký. Generace primátorů jej unesli na svém krku, ale tento ne.

Tradičně primátor řetěz nosíval především při svém uvedení do funkce, vítání císaře a jiných významných hostů, při reprezentačních návštěvách, jmenování rektora Karlovy univerzity nebo slavnostním zasedání  Českoslovanské akademie věd, atd.

S novým primátorem tedy přichází nová doba, nové zvyky, navíc jeho rychlá mluva ve mě nechává nepříjemný pocit, zda občas rychleji nemluví, než přemýšlí. Pokud nechtěl dělat primátora ve svém městě na Hané, které má rád, tak by nám neměl říkat alespoň, že Pražanům se v jejich městě žije špatně, nebo že z nás město vysává energii... Působí to pak tak, jako by měl mandát od všech Pražanů a ne jen od své politické strany... I když panstvo z ODS, které bylo před ním, také nebylo vzorem zájmu o město, že? Ale nikdy jsem od nich neslyšela, že by Praha byla městem, kde se nežije dobře a neposkytuje klid. Oni zde alespoň žili a znali krásu města, nejen cestu služebním vozem z přiděleného bytu k radnici...

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavla Brychtová | pátek 21.6.2013 2:11 | karma článku: 24,64 | přečteno: 1280x