Časy Petra Nečase – aneb Fidel premiérem

Pan Klaus kritizoval vládu pana Nečase, ale nic konkrétního neřekl, v podstatě pouze to, že "vláda nevyužila šance". A když se pak Nečas sám chválil, tak Klaus podotkl "silná slova" - musím uznat, že tentokrát s ním vyjímečně souhlasím. Ale pane Klausi - kdo pověřil toho liknavého pana Nečase z ODS sestavením vlády? A to i přesto, že ODS volby v roce 2010 ani nevyhrála?! Každé rozhodnutí se holt vrací jako bumerang... Václav Klaus samozřejmě za chyby pana Nečase nemůže, to by bylo nepravdivé napadání. I když v ODS byla lepší atmosféra poté, co se zbavili Topolánka, tak Nečas byl spíše takový výplod stranické euforie, než zvolení výrazné osobnosti.

Nečas byl bohužel špatnou volbou a za ty dva roky je to stále více vidět. U Petra Nečase bylo 22 let členství v ODS jistě záslužné období v očích jeho stranických kolegů. Koneckonců až po tak dlouhé době byl zviditelněn! Léta byl v pozadí, nebo byl „vždy ten druhý“, než se dostal konečně ke slovu. Post místopředsedy těsně prohrál kdysi s Bémem, pak post předsedy prohrál s Topolánkem. Teprve když se tito pánové politicky znemožnili, tak získal vedoucí postavení ve straně i Petr Nečas – tenkrát nenápadný slušňák, ale dle členů ODS to byla jediná možnost, jak by mohla strana získat hlasy ve volbách 2010.

Stal se lídrem ODS a nakonec byl pověřen k sestavení vlády, i když ODS tyto volby nevyhrála. Údajně nešlo jinak poskládat koalice tak, aby bylo možné tenkrát sestavit funkční vládu. I když slovní spojení „funkční vláda“ je v čase Nečase spíše vytouženou myšlenkou, než faktem. Všimněme si, kdo z původně jmenované vlády zůstal (zakroužkovaní pánové již ve vládě po 2 letech nejsou, a to tam chybí odpadlí nováčci, například paní Peake).

 

Nečasova přezdívka Fidel, kterou si získal už kdysi díky svým dlouhým projevům na zasedáních strany i v parlamentu, je poměrně přesná - a i jako premiér zůstal stále tou figurkou - spíše mluvící, než konající. V době, kdy se stal premiérem, jsem si říkala, že nastane lepší období pro rodiny s dětmi. Jak známo, Petr nečas má čtyři děti – tudíž by se dalo čekat, že bude mít větší sociální cítění a bude ochoten prosadit výhody rodinám i vůči názorům pana Kalouska.

Nestalo se tak. Naopak, za jeho vlády se nechal Kalouskem zatlačit do kouta. Dávky pro maminky se snížily, jednorázové porodné se snížilo (pamatuji, že v roce 2007 nám přišlo porodné 17.500,- a za pouhé 3 roky kleslo o 30% - na druhé dítko za vlády Petra Nečase přišlo jen 11.000,-). Na další děti již porodné není vypláceno. Osobně mě tento problém netíží, ale to neznamená, že neznám rodiny, pro které jsou sociální dávky důležité v době, kdy žena nemůže chodit do práce. Na druhou stranu chápu, že se tím omezilo zneužívání porodného některým skupinám lidí, kteří mají 5 až 8 dětí a jen pobírají dávky. To je bohužel problém zajištění dávek na sociální úrovni tak, aby byly dávky použity pro děti a ne pro všechny nepracující strýčky a tety. Ale zrovna porodné je přece jednorázová částka a když uvážíme náklady na miminko v prvním roce, tak je porodné opravdu symbolická částka. Obzvláště, když kojenecké potřeby a hygienické spotřební zboží pro miminka bylo zařazeno do vyšší kategorie DPH. To se mohl premiér třeba také ozvat a zasáhnout pro vyjímku pro spotřební zboží, jako jsou například plenky (například pampersky pro novorozence vyjdou nyní kolem 40 Kč denně).

Pan Nečas ale zchladil rodiny jednoduchým vysvětlením, že porodné je vlastně na kočárek – a v jeho rodině prý měly všechny čtyři děti stejný kočárek. No, je vidět, že těch 22 let v ODS bylo zřejmě velmi pracovně naplněných, protože tento člověk nemá ponětí, co rodina finančně obnáší, pokud má pocit, že dítěti stačí kočárek. Tipuji, že odevzdal své paní část výplaty na domácnost a více se nestaral, jinak by měl rozhodně přehled, co vše dítě potřebuje.

Není divu, že zejména za této vlády spousta lidí odkládá rodinu až na období, kdy si našetří finance tak, aby nemusela být na mateřské snížena životní úroveň a aby zajistili své děti, od narození samozřejmě všechny hygienické a životní potřeby, a od tří let dítěte už rodiny řeší stále se zvyšující školné na státních mateřských školkách, a dále již vysoké náklady pro školáky (byla toiž zrušena i startovní částka pro školáky, tzv. pastelkovné), a samozřejmě dále bude zřejmě školné na vyšších školách. Paradoxně mnoho lidí prostestuje proti školnému na vysokých školách, ale málokdo ze střední či starší generace ví, že na státních školkách je povinné školné! Navíc se platí zvlášť poplatky na jídlo a kroužky. Na základní škole pak není školné, což je zajímavé. Proč je vlastně ve školkách povinné? (V mateřských školkách se platí za školné + jídlo + cca 2 kroužky v týdnu v průměru kolem 1500 Kč měsíčně). Dříve to bylo zdarma, platilo se pouze jídlo kolem 25 Kč denně.

Dalším nešťastným bodem jeho vlády je neustálá výměna ministrů – vrcholem bylo osmidenní období Karolíny Peake na postu šéfa Ministerstva obrany.  To umlčelo i velkou vlnu kritiky, že pan Nečas nevěděl vůbec o podmínkách S-karty a veřejně prohlásil, že není povinná – když už bylo 80% maminek ČR a postižených lidí vyzváno, aby si ji vyzvedlo, jinak nedostanou od listopadu sociální dávky. Nečas se stal v očích lidí panákem, který ani jako premiér nestojí svým zaměstnancům za to, aby mu sdělili podmínky smlouvy, která je podepsána. Ministerstvo práce a sociálních věcí dostalo ihned novou ministryni a snad se postupně podaří situaci vyřešit.

Ani nemluvím o tom, jak liknavě se postavil Petr Nečas k amnestii, prostě ji podepsal, vědom si poslušně názoru, že prezident má na ni právo. Pokud by vztah premiér-prezident byl v pořádku, tak bych čekala, že se přinejmenším pánové poradí. Ale o amnestii bylo řečeno již dost, tím nebudu nudit… To, že nešel pan Nečas na tradiční novoroční oběd s prezidentským párem, tímto bylo vysvětleno. Nemluvě o tom, že pan Nečas by tam neměl s kým jít (s manželkou žijí odděleně a asistentka Nagyová není veřejnou partnerkou).

Je možné, že Nečas je celkově politicky nejistý právě kvůli dominantnímu zakladateli ODS Václavu Klausovi. Možná se mu bude lépe spolupracovat s novým prezidentem. I když je známo, že už při první společné schůzce ho v únoru pan Zeman doslova „vyudil“ a pan Nečas se nechal slyšet, že to bylo velmi nepříjemné. Tím je jistá neúcta k Nečasovi také vyjádřena… respektování nekuřáka u stolu by mělo být samozřejmostí i mezi politiky, nejen mezi prostým lidem, že?

Jako občané svou vládu nyní těžko ovlivníme, vyhrála i hlasování o důvěře, i když velmi těsně. Tak si držme palce. Prezident sice odchází, ale premiér nám zůstává – tudíž velké naděje na zlepšení v brzké době nevidím. Zůstává stále ten nepříjemný pocit, že v jeho vládě si dělá každý, co chce a premiér to řeší, až když je průšvih a tlak veřejnosti. Ale takhle by to nemělo být...

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavla Brychtová | čtvrtek 7.3.2013 8:37 | karma článku: 17,68 | přečteno: 490x