"Zip" neplatí jen pro Pražáky !

Protože se nelze spolehnout na vzájemnou slušnost a ohleduplnost řidičů, byla vymyšlena značka „střídavé řazení“ známá taky jako „pravidlo zipu“. Pro ty, kdo do dneška nepochopili o čem toto pravidlo je, je určen tento článek.

V městském provozu (ale i na dálnici) se občas stane, že je nutné dva souběžné pruhy stáhnout do jednoho. Zejména na dlouhých rovinkách (např. Pobřežní ulice, P8) pak dochází paradoxně k situacím, že levý pruh (ten průběžný, který pokračuje dál) tvoří dlouhá šnůra aut (řekněme 30) a v pravém pruhu se krčí pár (3-5) vozů, které dojedou až na konec a musí se pak dostat do levého pruhu aby mohli pokračovat dál v jízdě. Těchto, řekněmě 5 vozů nejsou žádní gauneři, předjížděči, ani vyčůrankové, jak si o nich myslí někteří v levém pruhu a nechtějí je tam pustit. Jsou to řidiči, kteří sledují dopravní značky a ví, co znamenají.

 

Vypadá to, že Ti, kteří tam jezdí pravidelně si už na zip zvykli, problém je spíše v tom, že se vždy najde někdo (většinou) přespolní, který urputně trvá na tom, že mu levý pruh patří a že přetlačovaná s vozem vpravo je tím největším zážitkem, který si dnes dopřeje. Ideálně pak doprovodí celou akci tím, že podrží alespoň 5 vteřin houkačku, případně si pak střídavě svítí dálkovými na vaši SPZ-ku (to v případě, že v tomto zápase „prohraje“).

 

Proto pro všechny – přespolní, ale i místní, kteří o zipu nikdy neslyšeli, výtah ze Zákona o provozu na pozemních komunikacích (Zákon 361/2000Sb., §12, odst.5):

 

„Přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého smí řidič jen tehdy, neohrozí-li a neomezí-li řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého přejíždí; přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy. Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu. Tam, kde se dva jízdní pruhy sbíhají v jeden, aniž by bylo zřejmé, který z nich je průběžný, nesmí řidič jedoucí v levém jízdním pruhu ohrozit řidiče jedoucího v pravém jízdním pruhu.“

Znamená to zjednodušeně, že tam kde se dva pruhy sbíhají do jednoho by měl střídavě každý pustit jeden vůz před sebe – což celou akci výrazně zrychlí.

Zip by měl – logicky - fungovat všude, nejenom tam, kde je vyznačen dopravní značkou – to ovšem předpokládá, že se k sobě budeme chovat navzájem slušně. Protože je to asi nereálné, byla vymyšlena tato značka – snažme se ji proto respektovat alespoň tam, kde už je umístěna !

Autor: Pavel URBAN | pátek 1.8.2008 16:04 | karma článku: 24,37 | přečteno: 2298x
  • Další články autora

Pavel URBAN

Recenze: Love story ? Báthory !

9.7.2008 v 23:08 | Karma: 15,51

Pavel URBAN

Mogul Šumava Rallye Klatovy 2008

13.4.2008 v 13:47 | Karma: 10,42