Pěstouni × dětské domovy?

Jana Blažková v páteční MF DNES píše, že stát dotuje jedno dítě v dětském domově 1 500 Kč denně. Tedy po vynásobení nám vychází měsíčně 45 750 Kč a ročně 550 tisíc. Tedy domovy na každé dítě dostávají ročně tolik, co stojí třeba 2 obyčejná auta? Stačila by vám taková částka k životu? Chtěl bych být dítě v dětském domově? Jsou stávající alimenty tvrdě podhodnoceny?

Mapa dětských domovů v souhrnných počtech www.batchgeo.com

Podle článku je v dětských domovech 11 000 dětí, podle jedné databáze, co jsem našel na internetu (viz odkaz a mapa) je celkem dětských domovů 237, tedy v průměru je v každém 46 dětí. Násobme dál a vyjde nám, že ročně stát přispívá na dětské domovy půl miliardy. U lékařů šlo o 2 miliardy, což je provoz dětských domovů za 2 roky?

Výše alimentů měsíčně se u mladšího dítěte pohybuje podle doporučených tabulek ministerstva spravedlnosti (viz odkaz), když vyloučíme extrémní hodnoty, v průměru kolem 15% z platu. Tedy vezmeme průměrnou mzdu, spočítáme 15%, tak nám vyjdou alimenty jednoho rodiče 3 355 Kč, což podle mě by mohlo odpovídat. Na jednom soudu mě řekli, že ve skutečnosti jde spíše o nižší částky. Po vynásobení 2× máme 6 710, tedy kolik nás stojí dítě měsíčně.

Stát dnes přispívá bezmocným, ale opravdu bezmocným, nemalou částkou, až 12 tisíc měsíčně. A často nezaměstnaní rodinní příslušníci zavětřili a vyrazili na úřad s tím, že jejich rodinný příslušník potřebuje péči a že jí zajistí právě oni, znám to i ze svého okolí. A někdy pak čteme otřesné zprávy, jak někdo bral peníze a jím „ošetřovaný“ tam někde doslova „hnil“.

A pro zajímavost, jak je to s domovy důchodců? To si můžete poplakat. V našem domově důchodců vás přijde pobyt 9 600 Kč měsíčně, tedy asi 5× méně, než "stojí" dítě. Důchodci proti dětem v dětských domovech tedy mají asi 5 × menší nároky?

Když se zveřejnily na internetu děti hledající adopci, tak okamžitě někdo vystartoval, že děti nejsou psi. Pokud se podíváte na inzeráty, tak lidé podávají inzeráty na seznámení a nepovažují se za psy, spíše se ptají, "chcete mě?" To jsou pak otázky, které právo je vyšší, právo na život mimo dětský domov nebo právo na ochranu osobních údajů?

Pokud stát tolik přispívá na dítě v dětském domově, jaký by byl příspěvek pěstounům? Nevyrazí potenciální pěstouni na úřad, že právě oni zajistí péči? I když je naprosto nereálné, že by budoucí pěstouni dostali třeba i čtvrtinu částky, co dostávají domovy dětí, přesto by mohl klesnout příspěvek státu třeba i na desetinu miliardy. Kde nám utíkají peníze?

A kolik dostává takový Klokánek od státu, pokud vůbec něco vůbec dostává. A proč by mělo být dítě v nějakém Klokánku, když v dětském domově má takový balík peněz?

Myslel jsem, že najdu více odpovědí, snad jediná je ta, že pěstounská péče nás vyjde mnohem levněji a nebudeme si dělat ostudu před Evropou vysokými počty dětí v dětských domovech. Ale otázek zůstává hodně.

Zdroje
Blažková Jana: MF DNES 4. 3. 2011, Konečně. Začíná velký boj o osudy dětí v nouzi – inspirace k bloguhttp://www.drevoprozivot.cz/files/Databaze.pdf - seznam domovů dětíhttp://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/ruzne/navrhy-novely-nove-zakony/248-alimenty-vyzivne-tabulka-zmeny-2010-a-navrh-ministryne-kovarove.html - doporučené tabulky alimentů
http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/home - průměrná mzda
http://www.fod.cz/stranky/informace/11_02/mfd110211.htm - zákaz adopce na internetu

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Pokorný | pátek 4.3.2011 10:10 | karma článku: 15,71 | přečteno: 2395x