Konec manželství v Čechách?

Od ledna bude moci  exekutor zabavovat všechny peníze manželů. Logiku to má, peníze jsou ve společném jmění manželů (zkráceně SJM). Ale další logika a zákon o rodině mně praví, že pokud mají být dluhy společné, musí být společné i půjčky. Opravdu nemůže jeden z manželů u soudu napadnout půjčku, která byla bez jeho vědomí poskytnuta druhému manželovi? Že pokud by měla půjčka spadnout do SJM, že by jí musel také podepsat?

A na úvod informuji, nejsem právník.
Vezmu pouze stav, kdy jeden z manželů je špatný a dělá dluhy a pomíjím také stav zamilovaného či hloupého manžela, který podepíše cokoliv bez uvažování.
Pro snazší vysvětlení volím, že manžel je ten špatný, ale může to být i naopak.
Manžel prodá dům ve společném jmění manželů (v katastru bývá dům označen SJM) a manželka zjistí, že je bezdomovec. Pomíjím to, že v tomto případě by takovou kupní smlouvu neměl katastrální úřad vůbec akceptovat. Může se manželka bránit? Podle zákona o rodině se může domáhat do 3 let, kdy se to dozví, neplatnosti kupní smlouvy, ona svůj podíl přece neprodala a prodej domu není běžná věc, kdy by se manželé mohli zastupovat.
Nyní ale manžel může udělat půjčku ve výši ceny domu, půjčku neplatí a exekutor prodá dům a manželka bude bezdomovec. A protože exekutoři umějí dluh navýšit, bude manželka přicházet o všechny další příjmy a zůstane jí pouze nezabavitelná část.

V běžných věcech se mohou podle zákona o rodině manželé zastupovat, ale v neběžných ne. Když jde o větší půjčku, není podle mě možné se "běžně" zastupovat. A co je to "neběžné" rozhodně nejspíše soud, nějaký nový zákon by v tom udělal spíše další zmatek, protože pro někoho je větší částka 50 tisíc a pro druhého 5 miliónů. Já bych to chápal, že částka vyšší než běžná je větší než čistý měsíční příjem obou manželů a pokud vím, banky požadují potvrzení o příjmu, tedy je jim znám.
Pokud věřitel si není jist, zda jde o běžnou částku, tak ať půjčuje pouze oběma manželům.
Věřitel si nechá na smlouvu o půjčce napsat a podepsat oba manžele, přesně jak by to mělo být u smluv o prodeji domů. Mají s tím věřitelé problém? Já žádný nevidím.
Obdobně u koupě auta, drahého zahraničního zájezdu, je to pro prodejce složité, aby se dostavili oba manželé a oba podepsali kupní smlouvu? Prodejce by měl odhadnout, zda jde o běžný nákup či ne. Co kdyby šlo o koupi auta, zájezdu za milion a padly by na to úplně všechny rodinné úspory? Nebo si může jeden z manželů kupovat drahá auta a druhý to zjistí, až když přijde výpis z banky či exekutor? Řekl bych, že pokud by si manžel koupil velmi drahé auto za společné peníze, že by manželka mohla rozporovat platnost kupní smlouvy u soudu.
Manželé si mohou před svatbou i po svatbě smlouvou určit, co je čí majetek.
Mohou si manželé určit, že druhý manžel nebude dělat dluhy bez vědomí druhého?
Podle mě by měla být možnost, že pokud manželka zjistí, že manžel dělá dluhy, něco s tím udělat, aniž byla stáhnuta ke dnu s ním. Typicky, než proběhne rozvod, manžel nadělá dluhy, aby manželce rozvod osolil. Jak se tomu bránit?
Mělo by stačit, že poškozený manžel prokazatelně uvědomí dlužníka, že dluh není ve SJM, protože jeho výše není běžná, kdy se mohou manželé zastupovat. A měla by být okamžitá možnost rozdělení majetku manželů, třeba notářskou smlouvou či podáním u soudu na určení dlužníka pouze jednoho manžela a či na předběžné opatření rozdělení majetku, aby dluh zůstal pouze jednomu manželovi.
Není to nic proti věřitelům, pokud někdo půjčuje peníze, musí si zjistit, zda je dlužník ženatý, vdaná a trvat na podpisu i druhého manžela. Pokud mám dobré informace, tak funguje Provident Financial, trvá na tom, že peníze donese věřitelovi přímo domů a doma u něj také peníze inkasuje, firmě nejde o službu klientovi, jde o to, že získá o klientovi více informací a že i druhý manžel o půjčce ví.

A že jde o konec institutu manželství, jak nám píše bloger Enerlan ve svém blogu, ano jde, ale pouze v Čechách.
Zde jde jasně o selhání státu, když soud akceptuje, že věřitel může smlouvy na neběžné částky uzavírat pouze s jedním z manželů, i když jde podle mě o zjevné porušení zákona o rodině.
Ano, v Česku neuzavírejte manželství, je to vysoce rizikové.
Ale když lidé nechodí k volbám a pak se diví, co zvolili ti, co k volbám chodí, tak to mají. Choďte k volbám a nenaříkejte.
Viz také článek o zákonu o rodině na ihned.cz.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Pavel Pokorný | pondělí 12.11.2012 0:29 | karma článku: 36,78 | přečteno: 7931x