Deset let ve funkci a dost!

Jak dlouho může být ve funkci prezident, to víme, ale jak je to s omezením u jiných funkcí a jiných úřadů? Může i u jiné funkce dojít k odtržení od reality a následně k nějaké deformaci, krizi končící i obviněním?

Ústavním soudcem jenom jedenkrát, píše Petr Kolman v MF Dnes (5. února 2013). Po deseti letech výkonu funkce ústavního soudce, který se nemusí bát, že by jeho rozsudky někdo rušil, se podle Petra Kolmana může objevit "jistá míra deformace". Ano, může, přečtěte si celý článek.

Obdobně je nyní u nás asi zvykem, že prezidenti nebývají voleni pouze na jedno volební období, ale jsou "spontánně"  voleni i na druhé období. A doufám, že nespějeme k ruskému modelu, kde se střídá prezident s premiérem ve funkci, aby se vyhovělo ústavě. A právě nyní u nás vidíme, kam vede výkon funkce celých 10 let, máme tu údajně 20 senátorů, kteří jsou prý ochotni se podepsat pod oznámení o údajné "vlastizradě" současného prezidenta, který mimo realitu vyhlásil uprostřed zimy amnestii bez úvahy dopadů na amnestované a hlavně společnost.
Mimochodem, vlastizrada, § 309 trestního zákoníku,  se trestá až výjimečným trestem, ale v § je jasně uvedeno, že vlastizrada je možná pouze ve spolupráce s cizí mocí či s cizím činitelem.

A nyní in media res (dělal jsem  3 roky latinu).
V současné době se mluví o dostavbě Temelína a stavbě úložišť (i když mi není jasné, proč není možné se domluvit s dodavateli, že vyhořelé články zase odvezou, Rusko či USA je větší). Tuto agendu má na starosti Státní úřad pro jadernou bezpečnost a v jeho čele je Dana Drábová. Nemohu proti ní říci jedno křivé slovo, je určitě na svém místě, byl jsem dokonce předloni na její zajímavé přednášce, Drábová se dostala se i do Wikipedie, ale je ve funkci déle než 10 let (přesněji asi 13,5 roku) a to může být problém.  Domnívám se, že novou koncepci jaderné technologie by měl řešit již někdo jiný, nezatížený třináctiletým výkonem funkce a rutinou po tak dlouhé době. Aby pak v budoucnu nezačaly "vypadávat kostlivci ze skříní". A doufám, že někde neleží smlouva typu, že někdo dovolil postavit někde novou jadernou elektrárnu (třeba  podle mého návrhu v Praze na pravém břehu Vltavy v Troji naproti začátku Císařského ostrova). Je to úplně absurdní představa?  Co že to staví exmanželka Pavla Tykače na břehu Berounky?
Takový kostlivec se například nyní objevil u VZP, kterou před roky zavázal nucený správce Pečenka k platbě 1 miliardy ročně a to v době recese ekonomiky státu, z recese vyplynuly úspory a rušení nemocničních lůžek a bác, VZP (tedy daňoví poplatníci) plaťte miliardu ročně!
Obdobný kostlivec právě padá do médií po Martinu Romanovi z doby jeho 7letého úředničení v ČEZ.
Očekával bych i u Státního úřadu pro jadernou bezpečnost po 10 letech jmenování nového předsedy, nyní je vhodná doba. Ať je u toho všeho na začátku a ať si také v budoucnu, kdy jeho předchůdce může být již v důchodu, zodpovídá za své chyby a nesvádí je na svého předchůdce. Předsedu úřadu jmenuje vláda. Pošleme premiérovi e-mail?

Nebojím se naopak o "přesluhování" u předsedkyně parlamentu Miroslavy Němcové, která je také ve Wikipedii a u které mě mrzí, že nešla do volby prezidenta, ale domnívám se, že jí chápu.

Soudný úředník by měl i bez zákona po 10 letech sám odstoupit a jeho neodstoupení by mělo indikovat, že k "jisté míře deformace" již došlo. A vrchol je, když někdo chce ve funkci zůstat tak dlouho, až ho "vynesou nohama napřed" a počítá s tím, že funkci po něm převezme po vzoru komunistických dynastií nějaký příbuzný, či přímo někdo z jeho dětí. Viděli jsme to a možná ještě vidíme u poslanců a jejich příbuzných jako jejich asistentů. To je ale již opravdu "velká míra deformace".

4 roky něčí funkce se dá přežít, ale 10 let "trestu něčí funkce" je již dost nejen pro občany nebo daňové poplatníky, ale i pro úředníka. Omezení by se mělo týkat všech vyšších funkcí,  tedy funkce s celostátní platností, do kterých jmenuje či schvaluje prezident, vláda, parlament, senát. Měla by být jasně dána délka výkonu funkce v limitu mezi 4 - 10 lety a 10 let by měl být strop. A protože se u nás nepřepokládá jistá soudnost, mohlo by to být jasně řečeno v rámci nějakého nového ústavního zákona, tedy 10 let ve funkci a dost.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Pavel Pokorný | čtvrtek 7.2.2013 8:41 | karma článku: 15,11 | přečteno: 841x