Cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly

Americký voják Bradley Manning se domníval, že svět má znát tajné dokumenty jeho vlády a předal je webu WikiLeaks.org. Právě s ním začal soud a hrozí mu doživotní vězení.Zaměstnanec Edward Snowden pracoval pro svou vládu a domníval se, že svět má znát tajné informace jeho vlády a předal je novinářům. Před spravedlností utíká, zatím skončil v Rusku na letišti.

Kam by došel svět, kdyby se všichni zaměstnanci domnívali, že svět má znát tajemství jejich zaměstnavatele, kam by svět došel, kdyby se všichni státní zaměstnanci domnívali, že musí úplně vše zveřejnit. Oba uvedení státní zaměstnanci určitě podepsali závazek o mlčenlivosti a dobře věděli, že tajné dokumenty nesmí zveřejňovat. Měli určitě dobrý úmysl, ale jak víme, každá cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly.
Kolikrát v životě jsem zjistil, že pravda je úplně opačná, než jsem se na začátku domníval, kolikrát jsem si říkal, zda je to konečná pravda a zda není ještě další pravda. I pravda je totiž relativní.
Na zveřejňování tajných státních informací máme demokraticky zvolené politiky a demokraticky přijaté zákony. Oba zaměstnanci své „dobré úmysly" postavili nad demokracii a zákony a tím vlastně obojím pohrdají, i když je určitě využívali.

Pokud si někdo myslí, že někdo porušuje zákon, máme v demokratické společnosti polici, státní zástupce, zákony a ne že to dáme nějakému novináři či někam na web. A i novináři či blogeři by měli zvažovat, zda svým textem neškodí svému státu či jeho občanům (co kdyby nějaký zaměstnanec ÚZIS nebo IZIP třeba zveřejnil v nějakém "dobrém úmyslu" databázi nakažených HIV). Proto byli nedávno novináři upozorněni na citlivost únosu českých studentek a pochopili to, proto bylo velmi nevhodné vyjádření prezidenta Zemana v Německu, který tu citlivost nepochopil.
Lékaři na to mají přísloví Primum non nocere – „Předně neškodit“, možná by to mělo platit i pro novináře.

A otázka www.WikiLeaks.org (havajsko-anglicky = rychlé úniky)? Web WikiLeaks.org beru již jako informační médium, jeho redaktoři nepodepsali žádnou mlčenlivost vládě USA a často jde o redaktory jiného státu. Obdobně český web www.WikiLeast.cz, který je ale úplně jiný, než originální web, vypadá spíše jako zpravodajský portál a doufám, že našemu státu neškodí.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Pavel Pokorný | středa 3.7.2013 10:31 | karma článku: 15,13 | přečteno: 870x