Genderově vyvážené pohádky? Děkuji, nechci!

Jedné britské poslankyni vadí, že v dětském seriálu o mašince Tomášovi je příliš málo ženských postav. Prý díky tomu bude chtít míň holčiček být strojvůdcem. Ta stížnost je tak absurdní, až autorku podezírám, že jde jen o jistou formu suchého britského humoru. Rád bych této paní poradil, kde jinde jsou pohádky genderově nevyvážené, a po kom všem chtít radikální změnu obsazení a příběhů.

Začněme podobně populárním britským kresleným seriálem Prasátko Peppa. Otec Peppy je děsný podpantoflák, co vše jen pokazí a nic neumí, zato maminka je šikovná, hodně silná a vše umí. Takovou genderovou nerovnovážnost zde nemůžeme trpět, jinak ze všech chlapců vyrostou totálně neschopní muži, ne?

Česká analogie Mašinky Tomáše – Pohádky o mašinkách – zase nemá mašinky pojmenované. Každá mašinka je tedy v češtině rodu ženského. To mi přijde jako velká nespravedlnost. Žádám, aby jejich autor polovině mašinek dal mužské jméno, jinak se pohádky nesmí v EU vysílat.

Dále žádám potomky Astrid Lindgrenové, aby přepsali Pipi dlouhou punčochu. Pohádky o jediné hrdince, a to ženské, už nově nejsou přípustné. Co kdyby nějaký klučina po přečtení zjistil, že jen holky můžou být tak šikovné?

Dědicové Marka Twaina zase musí přepsat pokračování Toma Sawyera. Není přece možné, aby i druhý díl měl za hlavního hrdinu kluka. Proto Huckleberry Finn se musí přejmenovat na Hermínu Finn.

Když jsme u té Hermíny, zakažte prosím někdo Rowligové vydávání dalších dotisků Harryho Pottera. Je přece nepřípustné, že v trojici hlavních hrdinů je Hermína sama na dva kluky. O převážně mužském vedení Bradavic ani nemluvě.

Dětskou literaturou to ale nekončí, ba naopak. Zakažte časopisy o módě plné modelek. A v každém pánském časopise musí být vedle jedné nahotinky i jeden nahý chlap. Jinak nehraju. Jo a spalte všechny knihy o historii. Je tam plno mužských a jen pár žen. Ještě nějaká žena při jejich čtení získá pocit, že politika je jen pro chlapy.

Neomezujme se ale jen na literaturu. Ke každé bárbíně budeme kupovat jednoho Kena a ke každému kočárku povinně bagr. Nebo aspoň autíčko. Musíme přece mít i Nikiho Laudu v sukních!

Také vám to přijde absurdní? Chtít, aby v každém díle bylo striktně stejně mužských a ženských postav (samozřejmě mezi hlavními, ale i vedlejšími postavami, a také mezi kladnými a zápornými hrdiny)? Jinak že prý jde o genderově nevyváženou pohádku? No ale lidský svět taky není genderově vyvážený. V některé školce je víc kluků než holek, jinde mají rodiče tři dcery a žádného syna,.. Proč svazovat příběhy podle nějaké šablony a předsudků? Proč se sakra tak zbytečně omezovat???

Nemám vůbec nic proti snahám zrovnoprávnit postavení muže a ženy. Naopak, souhlasím s tím, aby na dané pracovní místo nastoupil ten lepší z uchazečů, bez ohledu na pohlaví, anebo aby za stejně odvedenou práci měla žena stejný plat jako muž. Přístup této britské poslankyně (a bohužel není sama) je už ale sexismus naruby. Ona hodnotí nějaké dílo dle pohlaví postav. A to už přece není genderově korektní, ne? V případu poslankyně Creaghová versus mašinka Tomáš je totiž genderově nevyvážená právě ta britská paní..

P.S.: Milá paní Creaghová, pokud se vám Mašinka Tomáš nelíbí, nesledujte ji. Anebo vymyslete alternativní seriál anebo aspoň příběh o mašinkách, kde bude většina ženských postav. A jen pro vaši informaci: všem holčičkám v mém okolí, které Mašinku Tomáše viděly, tak všem holčičkám se tyto pohádky líbí. I když (anebo protože?) jsou tam skoro jen mužské postavy.

Autor: Pavel Moravec | pondělí 30.12.2013 9:00 | karma článku: 23,90 | přečteno: 1201x
  • Další články autora

Pavel Moravec

Předvolební kampaň jak Brno

6.10.2014 v 9:00 | Karma: 27,99

Pavel Moravec

Amazon a Brno – absurdit je plno

18.4.2014 v 8:31 | Karma: 16,28