Železniční viadukt přes údolí Kocour v Žampachu nedaleko města Jílové u Prahy

Nejvyšší kamenný most, který kdy byl postavený na místních drahách, patří také k evropským železničním unikátům. Svatý Vojtěch ho určitě nespatřil, ale Miloš Forman možná ano.

Jedná se o technický unikát, nejvyšší kamenný most postavený u nás. Klene se přes údolí Kocour (Kocourkovská rokle) ve výšce 41,5 metru (o jeden metr méně než Nuselský most v Praze). Jeho celková délka je 110 metrů. Jako stavební kámen byla použita žula (granodiorit) z lomů na břehu řeky Sázavy.

Vybudován byl v letech 1898 až 1899 a železniční doprava na této části dráhy byla zahájena 1. května 1900. Na stavbu mostu byli povoláni italští dělníci, kteří měli zkušenosti s obdobnými stavbami v Alpách. Práci odvedli patrně výbornou, jelikož důkladná kontrola v roce 2012, tj. po 112 letech provozu, neshledala žádné významné známky poškození a byla tudíž provedena pouze oprava zevnějšku mostu.

Tento opravdu vysoký železniční viadukt se nachází nedaleko města Jílové u Prahy. Člověk sem může dojít po trase naučné stezky NS Jílovské zlaté doly, která začíná i končí na Masarykově náměstí u kostela sv. Vojtěcha. V Horním Studeném je potřeba udělat odbočku po jednostranné části stezky a sejít do údolí řeky Sázavy do Kamenného Přívozu. Po cestě lze navštívit zpřístupněnou štolu sv. Josef a štolu sv. Antonín Paduánský.

Pod viadukt lze také přijet autem po místní komunikaci, buď od Studeného, nebo od Žampachu. Silnička, vedle které teče menší potok jménem Studený, je sice úzká, ale s trochou opatrnosti je možné tady zaparkovat. Kousek nad mostem vede do svahu pěšina, žlutě značená odbočka s označením „k nádraží“. Já jsem po ní kousek vystoupal a prohlédl si stavbu z blízkosti.

 

Kamenný most je od roku 1958 kulturní památkou České republiky. Další zajímavé informace se lze dozvědět v Regionálním muzeu v historickém městě Jílové u Prahy nebo na stránkách o naučné stezce „Jílovské zlaté doly“. Zajímavé akce ve městě a okolí pořádá také Okrašlovací spolek v Jílovém u Prahy.

A když už člověk zavítá do zmíněného městečka, tak si určitě všimne jednolodního kostela situovaného v jižní části Masarykova náměstí. Kostel sv. Vojtěcha z 1. poloviny 13. století je nejstarší budovou ve městě.  

V následujících staletích byl dostavován i opravován. Přibližně svůj dnešní vzhled získal v průběhu 17. a 18. století, kdy se uskutečnily barokní úpravy. Z původně raně gotické stavby se zachovalo zdivo rozlehlé lodi a západní část presbyteria s věží. Ve východní stěně lodi jsou po stranách vítězného oblouku dochované niky.

Zajímavostí je, že věž kostela stojí mezi kněžištěm a lodí, což není obvyklé. Možná i díky tomu a patrně také kvůli krásnému gotickému deskovému oltáři z roku 1485 zde v roce 1983 natáčel režisér Miloš Forman několik scén pro film Amadeus.

*

Ve městě Tábor mě zaujaly tyto mosty:

Pětaosmdesátiletý oslavenec ve městě Tábor, který poznal Švehlu i Sokolovo:

https://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=759889

Příhradová kráska ve městě Tábor:

https://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=759866

Kamenný most přes Tismenický potok, který se mnou nechtěl mluvit:

https://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=759766

*

Na Moravě u Ivančic jsem si důkladně prohlížel také jeden zajímavý most: https://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=498483

 

Autor: Pavel Liprt | neděle 19.7.2020 13:23 | karma článku: 27,50 | přečteno: 2183x