Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Třebíč – město křesťanské, židovské, Nezvalovo i cechu soukenického

Třebíč, malebné město rozložené na obou březích řeky Jihlavy, vypráví návštěvníkům příběhy dvou různých náboženství, odlišných kultur a zcela jiných světů. 

Malé město ležící u nohou velké baziliky. Průvodce radí turistovi, aby si prohlížel všechnu tu krásu kolem sebe, ale nezapomněl také poslouchat. Jinak se nedozví, že se počátky města datují do první půlky 12. století a souvisejí se založením benediktinského kláštera, který měl velkou moc v přemyslovském státě.

Významnému centru vzdělanosti, kultury, náboženského i hospodářského života již brzy přestala postačovat mariánská dřevěná kaple. Opat se rozhodl postavit nový kostel a oslovil stavební huť z jižní Francie, která během dvaceti let provedla základy, na nich kryptu, severní i jižní kapli, severní předsíň a chór. V roce 1241 byly práce přerušeny. Patrně se i tady začaly projevovat gotické vlivy, které upravily plán výstavby, což v konečném důsledku přineslo bazilice jedinečnost. Hotovo bylo až roku 1260, kdy byl kostel zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie.

V první polovině 15. století město i třebíčský klášter dobyli husité. Ještě před jejich příchodem místní opat pečlivě uschoval největší cennosti řádu. Snad v katakombách nebo někde jinde. Dodnes však nikdo nic nenašel. Jenom já. Při nedávné návštěvě jsem objevil, že město Třebíč je velký poklad samo o sobě.

V roce 1468 byl chrám vypálen a posléze dochází k úpadku Třebíčského kláštera i vlastního bohoslužebného života v bazilice. Poslední mniši byli vyhnáni a přišla doba světského využití – pivovar, konírna, zámecká kuchyně a podobné hospodářské funkce se střídaly v bývalém kostele. Svůj původní účel získal svatostánek opět v první polovině 17. století, kdy si Valdštejnové pozvali architekta Františka Maxmiliána Kaňku a společně provedli stavební úpravy. Nejvýraznějším zásahem byla patrně barokní gotizující klenba, která dala kostelu specifický ráz.

Svatý Prokop se stal patronem kostela v roce 1704, kdy se připomínalo 500 let od jeho svatořečení. Velké dějiny malé stavby pokračovaly. I když vlastně tato bazilika není zase tak malá. Svoji délkou 65,7 metrů by to měl být nejdelší kostel na Moravě. U stavby se jedinečně prolínají prvky různých architektonických slohů z různých dob a tím se řadí zcela určitě mezi klenoty evropského stavitelství. Chrám má několik nej... Například v severní, opatské kapli tvoří výzdobu původní nástěnné gotické malby biblické tématiky, které jsou považovány za druhé nejstarší fresky na Moravě. Obdobné malby a ornamenty pokrývaly dříve interiér celé baziliky, což musela být opravdu nádhera.

Obvodové stěny hlavní lodi kostela jsou prolomeny několika okny, ale nejzajímavější a nepřehlédnutelné je určitě to, které se nachází uprostřed apsidy hlavní lodi. Románská rozeta, kruhové růžicové okno se svou velikostí sice nemůže rovnat oknu proslulé katedrály Notre-Dame v Remeši, ale vzhledem určitě ano.

Dalším vzácným klenotem této třílodní románsko-gotické baziliky sv. Prokopa v Třebíči je místo, kudy se do ní vchází. Sloupová předsíň vyniká překrásným, bohatě zdobeným portálem. „Brána rajská“ (Porta paradisi) působí opravdu zvláštním dojmem. Sedm hladkých žulových sloupků se střídá s trojbokými pískovcovými hranoly ústupků. Sloupy jsou ukončeny bobulovými hlavicemi a pískovcovými talířovými patkami. Čtyři postavy na obou vrchních částech portálu patrně představují čtyři evangelisty, vedle kterých z každé strany ostění vlastního pravoúhlého vstupu vyobrazil patrně autor postavy opatů.

Po prohlídce interiéru kostela by člověk neměl zapomenout na návštěvu jeho nejzachovalejší části, románské krypty pod chórem, která zasahuje i do přilehlých částí bočních lodí a byla původně postavená jako pohřebiště zakladatelů kláštera a mnichů, jejichž ostatky ale dnes spočívají jinde. Gotickou klenbu podpírá zkamenělý les takřka padesáti sloupů či polosloupů, z nichž každý má jinak, ale vždy originálně zdobenou hlavici.

Úžasná románsko-gotická bazilika svatého Prokopa v Třebíči je mimořádná mimo jiné tím, že stavba v sobě spojuje dvě slohová období: románské a gotické, které se ale nepřekrývají, nýbrž doplňují. Proto se určitě není, co divit, že se klášter s kostelem sv. Prokopa stal roku 2002 národní kulturní památkou a o rok později byla tato stavba spolu se Židovskou čtvrtí a židovským hřbitovem zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

A nyní již dolů z kopce. Ale pomalu, aby poutník neminul židovskou čtvrť. Unikátní soubor více jak sta dochovaných domů, Přední a Zadní synagogy, budovy židovské radnice, židovského muzea, objektu chudobince, nemocnice rabinátu nebo dvou škol. Židovská část města Třebíči je volně přístupná a myslím, že kdo sem zavítá, neměl váhat s procházkou po dlažbě z říčních valounů v křivolakých uličkách. Co domek, to zajímavá fasáda nebo přímo různý stavební sloh. Miniaturní náměstí, zajímavé průchody mezi domy, malé dvorky, je pořád na co koukat. Ono se také jedná o jedinou takto kompletně dochovanou židovskou čtvrť v Evropě a jedinou židovskou památkou Unesco mimo území Izraele.

První zmínka z Třebíče o židovském osídlení pochází pravděpodobně z přelomu 14. a 15. století, ale Židé zde určitě žili již dříve. Domy v židovské čtvrti, která se nachází na původním historickém půdorysu, si za dobu své existence „užily“ požáry i povodně, ale naštěstí přečkaly i socialistické plány na plošnou demolici a zůstaly do dnešních dnů, kdy se provádí postupné opravy.

Ale Třebíč to není jenom bazilika či židovská část. Střed historického města tvořil v minulosti velký rynek, dnes hlavní Karlovo náměstí o ploše cca 22.000 m2, což by mělo být třetí největší náměstí v České republice. Skoro uprostřed se nachází sousoší svatého Cyrila a Metoděje, kteří se tenkrát k nám nepřišli proslavit, ale ještě dnes k nim vzhlížíme s velkou úctou a zamýšlíme se nad významem příchodu cyrilometodějské mise. A také se u jejich pomníku čas od času shromažďují lidé, konají demonstrace, zapalují svíčky a promlouvá k lidu. Anebo se na místě, kde býval kdysi pranýř a „pracoviště“ popravčího kata, jenom tak potkávají lidé.

Když chce člověk spatřit další zajímavosti v Třebíči, stačí kousek popojít. Nejenom místní renesanční perlou je zcela určitě malovaný dům se sgrafity, který se nachází na rohu Karlova náměstí č. 53. Postavit ho nechal koncem 16. století benátský kupec Francesco Calligardi jako svůj obchod s koloniálním zbožím. Z Francesca udělali místní lidé Františka a domu říkali Františkovský. Černobílá sgrafita byla sice nějakou dobu zabílena vápnem, ale naštěstí se dochovala dodnes. A tak může člověk obdivovat biblické postavy v prostoru mezi okny, pod římsou výjevy s lovcem a lvem, obrazy mužů v krojích 16. století na arkýři, postavy s loveckou výzbrojí na bočním průčelí do Hasskovy ulice a pestrou ornamentální výzdobu.

Ještě minimálně jeden dům stojí ve městě za povšimnutí. Říká se mu Černý dům a nachází se přibližně uprostřed spodní strany Karlova náměstí. V roce 1637 ho nechal měšťan Jan Rábl přestavět a jeho čelní stěnu opatřil figurálními sgrafity. V horní části představují lidské ctnosti: Víru, Lásku, Naději, Spravedlnost, Rozum a Slávu. Pod nimi jsou zobrazeny lovecké výjevy a římští císaři Vespasián a Titus. Také v tomto případě byla po určitou dobu sgrafita zabílena. Zajímavý je též portál tesaný z jemného pískovce.

O kousek dál a výš se nachází Martinské náměstí a na něm římskokatolický kostel sv. Martina z Tours  se 75 metrů vysokou Městskou věží. Ta je pozoruhodná mimo jiné rozměry svých věžních hodin, které se řadí na první místo na evropském kontinentě.

Je tady tolik krásných míst, že bych se skoro nezmínil o jméně uvedeném v nadpisu. Třebíč totiž pamatuje první platonické lásky Vítězslava Nezvala i jeho první pokusy o verše. Budoucí básník zde v letech 1911 – 1919 navštěvoval gymnázium. A o večerech střídavě otevíral své srdce poezii i lásce, na zámku či náměstí. Chvíle zde strávené i obraz města zachytil později ve své prozaické i básnické tvorbě.

Nakreslit si svého smajlíka v Třebíči, na to by poutník neměl zapomenout. Kdysi dávno to samé učinil kronikář či pisatel pamětní knihy místního cechu soukenického. A jelikož se to událo v roce 1629, mohlo by se jednat o nejstarší smajlík u nás. Samozřejmě jenom do té doby než se objeví jiný nebo někdo zpochybní tuto teorii, se kterou přišli v třebíčském archivu. Ve zmíněné knize lze objevit písmo velmi zdobené a zajímavé je například bříško číslice „6“ nebo písmeno „O“, kam autor vmaloval smějící se obličej. Zda se jednalo o první emotikon vyjadřující nějaký pocit nebo tím pisatel jenom zpestřil text, se již asi nedozvíme.

 

Autor: Pavel Liprt | neděle 12.11.2017 14:41 | karma článku: 27,98 | přečteno: 1674x
  • Další články autora

Pavel Liprt

Počasí nejenom 23.března a Světový meteorologický den

Světový meteorologický den se slaví 23.března již 63 let. Roku 1961 o tom rozhodla Světová meteorologická organizace.

23.3.2024 v 13:47 | Karma: 11,66 | Přečteno: 862x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

My Fair Lady slaví dnes 68. narozeniny

Premiéra amerického divadelního muzikálu My Fair Lady, který měl původní pracovní název My Fair Líza, se konala 15. března 1956.

15.3.2024 v 11:32 | Karma: 11,06 | Přečteno: 940x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

"Cash only" aneb "Keine Kartenzahlung möglich"

V dnešní době je již používání platební karty běžnou záležitostí v mnoha zemích světa, (včetně) kromě Německa.

25.2.2024 v 17:35 | Karma: 25,12 | Přečteno: 1710x | Diskuse| Společnost

Pavel Liprt

Svatý Valentýn a víla Pavlínka

Co má ta moje víla dneska asi za lubem, spatřit svatého Valentýna za dubem? Možná si bude jenom hrát, jako již v minulosti tolikrát.

14.2.2024 v 11:14 | Karma: 13,01 | Přečteno: 1131x | Diskuse| Poezie a próza

Pavel Liprt

Kouzla v kuchyni - Receptíky zdravého papání

Dnes má svátek Dobromila, kalendář mi to právě řek. Třeba ta známá buditelka, spisovatelka, a především autorka kuchařek. Moje básnička však k jiné dámě putuje, která také úžasně v kuchyni čaruje.

5.2.2024 v 11:14 | Karma: 13,31 | Přečteno: 1165x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

D35 u Litovle zablokovala nehoda, ze zdemolovaného vozu se vysypal náklad

2. května 2024  10:45,  aktualizováno  11:01

Cestu po dálnici D35 ve směru z Olomouce na Mohelnici zkomplikovala dopoledne nehoda nákladního...

Summity EU jsou válečné kabinety, nemáme mírovou iniciativu, stěžuje si Fico

2. května 2024  10:59

Evropská unie není s to přijít s mírovou iniciativou pro Ukrajinu, všechny schůzky státníků...

SPOLU vsadilo na antikampaň. Paroduje heslo ANO a spojuje hnutí s Ruskem

2. května 2024  10:56

V kampani před volbami do Evropského parlamentu vsadila koalice SPOLU i na antikampaň. Na sociální...

KOMENTÁŘ: EU byla naše výhra a šťastné rozhodnutí, byť přinesla i chyby

2. května 2024  10:41

Česká republika i Evropská unie stály před dvaceti lety před velkým rozhodnutím. Pro obě strany to...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 487
  • Celková karma 15,24
  • Průměrná čtenost 1870x
Životní motto: Cestuji do dalekých i blízkých míst jako do pohádky, ale za nějaký čas se vždy rád vracím domů zpátky. Vydávám se hledat zajímavá místa tam i sem, nebloudím, stačí jít rovnou za nosem.