Řím podeváté a místo, kde to všechno začalo (Forum Romanum, Via Sacra, Palatin)

Velké ticho ruší nějaké zvuky. Že by to byl slavný a velký Řím? Potkal jsem se s ním již několikrát ve škole a dodnes mě nepřestal fascinovat.

Monumentální trosky, kdysi slavné římské Forum Romanum. Politické, náboženské i občanské centrum starověkého Říma. Z těchto místech bylo ovládáno celé římské impérium.

Dívali jsme se na něj jak při prohlídce Kolosea, tak i z památníku Monumento Nazionale a Vittorio Emanuele II. Navíc jsou vstupenky kombinované s návštěvou Kolosea, tudíž bylo jasné, že toto místo nemůžeme vynechat. Ani nechceme.

Nejprve trochu tápeme, kudy dovnitř. Značení před vstupem není ideální, ale vše je brzy vyřešeno a začínáme se rozhlížet. Nádhera, vybudovaná z mramoru, přečkala věky, i když z chrámů, obchodů, kostelů či vítězných oblouků toho moc nezbylo. Je potřeba trochu představivosti.

Procházíme se po Via Sacra, Svaté cestě, nejslavnější antické ulici. Ale významných cest na Apeninském poloostrov bylo samozřejmě více a téměř dokonalý systém silniční sítě vedl ke vzniku přísloví "Všechny cesty vedou do Říma". Cesty sloužily všem – panovníkům, poutníkům, vojákům, obchodníkům i turistům v dnešní době. Patrně si budování cest také vysloužil zajímavý tvar Apeninského poloostrova a jeho složité obeplouvání. Jednodušší se tudíž ukázalo cestování po souši.

 

Nelze v krátkosti popsat vše, co při prohlídce tohoto místa lze spatřit, ale určitě každého zaujme Vítězný oblouk Arco di Settimio Severo či masivní jónské sloupy s částí vlysu či pozůstatek Tempio di Saturno. Člověk by mohl obcházet jednu památku za druhou a studovat nápisy na místě nebo číst v průvodci, ale my jsme zvolili pohledy z vyvýšených míst.

Například kopeček Palatin, kde se nacházejí první stopy římského osídlení. Pahorek, na němž bylo podle pověsti založeno město Řím, jsme museli navštívit. I když toho moc vidět není. Romulus a Remus ani vlčice, která je odkojila, tady na nás také nečekali.

Septimontium neboli Sedm pahorků římských, které se nacházely na historickém území města Říma. Palatin či Palatinus je jedním z nich. V dobách císařských tady stálo mnoho velkolepých budov, dnes však převažují zříceniny, které občas zkoumají archeologové. Někde tady stála Romulova chýše, legendární obydlí zakladatelů Říma.

A tak se rozhlížím a přemýšlím o slávě Říma, kde okolo roku 100 našeho letopočtu žilo více než jeden a půl milionu obyvatel a Forum Romanum bylo vlastně středem říše. O něco později, v polovině prvního tisíciletí se Řím skoro vylidnil (uvádí se cca 50 tisíc obyvatel) a tato, kdysi slavná místa, začala zarůstat trávou a častěji než lidé sem zavítal dobytek na pastvu. I takové jsou dějiny.

Následně „přiložili ruku k dílu“ barbaři při svých nájezdech, ale i místní, kteří usoudili, že vzácný mramor se bude hodit při stavbě jejich domů. Naštěstí přišla doba, kdy si lidé uvědomili, jaký skvost se tady skrývá, a začaly archeologické výzkumy. Díky tomu lze ještě spatřit něco z antické krásy kdysi slavného Fora Romana.

Předchozí povídání o věčném městě: https://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=726747

Následující povídání o věčném městě: https://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=727012

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Liprt | čtvrtek 5.9.2019 11:20 | karma článku: 22,46 | přečteno: 1265x