Čertova stěna u Vltavy před 140 lety a dnes

Vltava, po čertech nejdelší řeka v Česku a nejznámější česká symfonická báseň hudebního skladatele Bedřicha Smetany.

Tok řeky Vltavy od jejího pramene až do Prahy líčí Bedřich Smetana ve stejnojmenné symfonické básni, která patří mezi nejznámější nejenom v symfonickém cyklu Má vlast. Tudíž lze předpokládat, že se její autor kolem řeky toulal a poslouchal (samozřejmě před tím, než ohluchl), jak Vltava prozpěvuje. Možná zavítal i kousek za přehradu Lipno (ta tam sice ještě tehdy nebyla), kde se nachází obec Loučovice (ta už ale nějaký ten pátek existovala).

My jsme o uplynulém víkendu neputovali po proudu řeky Vltavy pěšky, nýbrž jsme jeli autem a za zmíněnou obcí zastavili při pravé straně silnice na parkovišti. Odtud je to už jenom kousek k horní hraně unikátního skalního útvaru s názvem Čertova stěna, která se nachází v národní přírodní rezervaci.

Čertova stěna je však také komicko-romantická opera o třech jednáních, jejímž autorem není nikdo jiný než Bedřich Smetana. Libreto napsala Eliška Krásnohorská. Poprvé se uváděla Čertova stěna v Prozatímním divadle před 140 lety, 29. října 1882. Premiéra se ale moc nepodařila, což se nedá tvrdit o našem výletu k Čertově stěně.

Kromě menších či větších kamínků nás zaujala také okolní fascinující příroda a nádherný výhled do okolí. A podle názvu je jasné, že nebude těžké tady potkat čerta, minimálně v některé z pověstí. Jestli se tam nachází také vstup do pekla, jsem raději s přihlédnutím ke svým hříchům nezkoumal.

Podle jedné z legend se jistý čert vsadil, že dokáže během jediné noci zničit zatopením nedaleký klášter ve Vyšším Brodě. Nepodařilo se to, dobro zvítězilo, čert sázku prohrál. Z budované kamenné hráze zůstala Čertova stěna. Samozřejmě se vykládá i pohádka o tom, že Čertova stěna je dílem posouvajícího ledovce, ale tomu já nevěřím. To by musel být určitě nějaký čertův ledovec a teplo v pekle s ledem nejde přeci dohromady.

Lze také sejít dolů k řece Vltavě a pozorovat zespoda tyčící se skálu nad údolím a poslouchat peřeje Smetanovy hudby tančící po kamenech.

*

Čertovu stěnu jsme navštívili při našem pobytu v Českém Krumlově: https://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=788379

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Liprt | sobota 18.6.2022 11:41 | karma článku: 20,90 | přečteno: 1047x